Theophrastus, Pausanias, Şükrü Tül ve yeni nesiller

15 Mart 2015 20:00 / 1940 kez okundu!

 

 

Ebruli seminerlerinden birinde Şükrü Tül hocamızı dinliyorum.

Daedelik heykellerden, Artemis'ten, Aphrodisias'tan, Homeros'tan, Heredetos'un kapısından, Aiollerden bahsediyor. Felsefeden giriyor, kültürden, sanattan, yemekten çıkıyor.

Her zaman yaptığı gibi açık kalan konulardan, sorunlardan bahsediyor. Polykarp'ın mezarı ile ilgili çalışmalar artmalı diyor, çevirilere önem verilmeli, Smyrna bilgisi gelişmeli. Bu yaştan sonra arkeolojiye mi merak salsam diyorum.

Öğrencileri sorular soruyor, o yanıtlıyor; arkeolojik terimleri çok anlamasam da soru-cevap kısmını pür dikkat dinliyorum. Seminerin ön sıralarındayım. Arka sıralara şöyle bir bakıyorum. Yedisinden yetmişine hınca hınç dolu.

Onun rehberliğinde gidemediğim bir çok tura gitmek için hayal kuruyorum, plan kuruyorum.

Enginar yemek için etkinliğin peşinden Düzce Artemis restorana koştuğumu hatırlıyorum, "Ne anlattı hoca" diye soruyorum restoranın güleryüzlü sahibine, "Rıfat Minare'den bahsetti mi?..." Kimbilir daha ne bilgiler var bizimle paylaşacak?

 

***

Ve seminer bitiyor, perde kapanıyor, ışıklar kararıyor. Şükrü Tül Hoca seminerin sonunu Midillili doğabilimci ve felsefeci Theophrastus'un sözlerine ayırıyor:

"Haydi size uğurlar olsun. Ya bilimi bırakın çünkü çok yorucu. Ya da gereğince ilgilenin çünkü şanı çok büyük."

 

***

izmirizmir.net ailesine katıldığım gün, yazdığım ilk yazının ilk paragrafına konu olan "Kehanet"'i de Şükrü hocadan öğrenmiştim.

Pausanias der ki demiştin: “(Büyük İskender) uykusunda gördüğü bir düş yüzünden kurdu o kenti“... “Kutsal Meles’in ötesinde, Pagos’un (Kadifekale) eteklerinde, 3 ya da 4 kez daha mutlu olacak Smyrnalılar.”

Şanın çok büyük Şükrü Tül. Yeni yolculuğunda huzur seninle, mutlu günler Smyrna ile, İzmir üzerine derinleşmeler yeni nesillerle olsun. Seni özleyeceğiz.

 

Volkan ABUR

15.03.2015

 

Son Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015 21:13

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.