Irkçı açıklamaların kökeni

29 Ocak 2013 16:47 / 1509 kez okundu!

 


Geçtiğimiz günlerde CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler ırkçı bir açıklama yaptı. "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" diyerek ırkçılığın dibine vurdu. Bugün ise yaptığı açıklamada kendisini ırkçılıkla suçlayanlardan özür beklediğini belirtti. Kendisinin ırkçı olduğunu belirten açıklamalardan birini, benim de içimde olduğum bir grup yaptı. Kendisine kötü bir haberim var: Daha çok bekleyecek.

İzmir'den çıkan ilk ırkçı vekil Birgül Ayman Güler değil. İki yıl öncesinde yine CHP ve yine İzmir milletvekili Canan Arıtman, "Arap kadınları gibi olmayacağız" demişti. Arap kadınları aşağılayan Canan Arıtman, daha sonradan onların Arap devrimlerinde en ön saflarda olduğunu gördü mü, bilmiyorum. Gördüyse bile bu, onu ırkçı olmaktan kurtaramayacak.

İzmir'de yaşayan biri olarak bu açıklamaları gördüğümde dehşete düşüyorum.

Tabii bu durum İzmir'e özel değil, CHP vekillerinden Onur Öymen'in ve araştırırsak daha pek çok vekilin ırkçı açıklamalarını görebiliriz.

CHP'nin bu ırkçı ve milliyetçi yapısı bugün yeni çıkmadı. "Bir Türk dünyaya bedeldir" açıklaması da ırkçıdır, "Türk, bu ülkenin yegâne efendisi, yegane sahibidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler!" açıklaması da gayet ırkçıdır. Birgül Ayman Güler ve diğerleri bu açıklamaları yaparken güçlerini işte buralardan alıyorlar.

Bu yüzden, Birgül Ayman Güler bu açıklamaları yaparken "Ben CHP'nin parti programında yazan şeyleri söylüyorum" demekte bir beis görmüyor.

Kusura bakmasınlar ama özür dilemesi gereken taraf biz değiliz; onlar. Bizim işimiz ırkçılardan özür dilemek değil onlarla mücadele etmektir.

Birgül Ayman Güler Kürt halkından, Canan Arıtman Arap kadınlarından, Onur Öymen Dersimlilerden özür dilemelidir. Bu ülke yüzleşme sürecinden geçmediği müddetçe, bu tip ırkçılıkları daha sık göreceğiz.


Sinan CANBAY

29.01.2013


Son Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2013 11:10

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.