Expo 2020 ve Aliağa’nın termik santralleri

05 Mart 2013 15:12 / 1411 kez okundu!

 


İzmir'in Expo macerasını hemen herkes bilir ama Expo'nun ne olduğunu pek kimseler bilmez. İnsanlara soracak olursanız, "İzmir onu kaybetmemiş miydi?" sorusuyla karşılaşmanız mümkündür.

İzmir ilk olarak Expo 2015'e adaylığını koydu. Bildiğiniz üzere kazanamadı, şimdi ise Expo 2020'nin adaylarından birisi ve sonuçlar Kasım ayında belli olacak. Kentin belli yerlerine koskocaman Expo 2020 yazmanın dışında bir faaliyet var mı, bilmiyorum.

Expo, 5 yılda bir düzenlenen ve 6 ay boyunca sürekli açık kalan bir fuar. 161 yıldır düzenleniyor. İzmir halkının bu bilgiyi bildiğinden pek emin değilim.
Bu fuar alanı İnciraltı olarak seçilmiş, yani İzmir kazanırsa, kentin sınırlı yeşil alanlarından biri daha katledilecek.

İzmir'in Expo teması ise oldukça ilginç: 'Herkes için Sağlık'

Expo sitesinde konuyla ilgili aynen şu ifadeye yer verilmiş: "EXPO'yu başarıyla gerçekleştirecek olan İzmir, dünyada sağlıklı yaşamın yeni adresi olacaktır. Houston gibi dünyanın önde gelen sağlık başkentlerinden biri olabileceği şimdiden öngörülebilir."

İzmir'in bu hedefine inanmaya başladım. Çünkü sağlık merkezi olmadan önce insanları hasta etmeyi kafaya koymuş İzmir. Aliağa'da inşaatları yükselen 7 tane termik santral bunun en büyük göstergesi. Aliağa'daki termik santraller bittikten sonra en büyük zararı görecek olan yerler, imbat rüzgârı sayesinde İnciraltı, Narlıdere ve Güzelbahçe gibi ilçeler olacak. Yani İzmir sağlığın merkezi olmadan önce hepimiz hasta olacağız, sonra gelsin sağlık.

İzmir'in Expo rakiplerinden Sao Paulo 9 dakika süren tanıtım videosunda, Expo alanına güneş enerjisi taşıyacak bir kule yapılacağından bahsediyor. Mesela bu daha sağlıklı bir şeye benziyor. İzmir'in sıkıcı olan 15 dakikalık videosunda termik santrallerden veya değişik herhangi bir şeyden bahsetmiyor. Şehir pek modern ve güzel dışında pek bir şey anlatmamışlar.

Aliağa'daki termik santrallerin yapımının durması, İzmir'in Expo 2020'yi almasından daha önemlidir. Geç olmuş mudur bilmiyorum ama Expo'cu arkadaşlar bu duruma dikkat çekse gayet hoş olur, halkın ilgisini de biraz olsun çeker. Çünkü o termik santraller yapılırsa hem İzmir halkının sağlığı, hem de Expo'ya 6 ay boyunca gelmesi beklenen milyonlarca turistin sağlığı tehlikeye girecek.

Aliağa'daki termik santraller için geçtiğimiz Mayıs ayında Aliağa'da cılız bir eylem düzenlendi. Çok ses getirdiği söylenemez. Termik santraller veya HES'ler konusunda yerel mücadeleler elbette önemlidir ama bu mücadeleler topyekün santralleri kapatamaz. Merkezi ve kitlesel eylemlilikler düzenlenmedikçe, alternatif enerji projeleri üretilmedikçe bu mücadeleleri kazanmak çok zor.


Sinan CANBAY

05.03.2013


Son Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2013 00:47

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.