Selah Özakın Hakkında

5 yazısı var

 

Selah Özakın
selah.ozakin@gmail.com

Dört kardeşin en küçüğü olan Selah Özakın,1945 yılında Adana’da doğdu ve daha kundaktayken ayrılmış oldukları kenti, 1971’de, 12 Mart döneminde, öğretmenlik yaptığı Gaziantep’in Kilis ilçesinden, gözaltına alınıp götürüldüğü zaman gördü ilk kez. O da gözaltında tutulduğu tugayın penceresinden!...

Hemen ardından, Kilis’ten, Ordu’nun Fatsa İlçesine sürülen Özakın, burada çalıştığı beş yıl içerisinde eşi ve arkadaşlarıyla kurmuş oldukları TÖB-DER şubesi bünyesinde, tiyatro çalışmaları yapmanın yanı sıra çıkardıkları bültende, dönemin siyasi çalkantılarına muhalefet eden yazılar yazmış, şimdi hayatta olmayan, 12 Eylül darbesi sırasında belediye başkanı ve Özakın’ın yakın dostu olan Fikri Sönmez ile kurdukları Halkevi’nde kültürel faaliyetlerini köylere kadar taşımışlardır.

Yoksul bir ailenin dört çocuğunun en küçüğü olan Özakın, çok okuyan bir babanın ve ilkokulu bile bitirmediği halde, çocuklarıyla ilgili büyük düşleri olan bir annenin çocuklarından biri olmasına bağlamaktadır yazma dürtüsünü.

Eğitimini tamamlayana kadar kötü bir öğrencilik yaşamıştır. Bu yüzden, iyi bir öğretmen olmak için çabalayıp durmuştur öğretmenliğinde.

Yazmaya, yine çok okuyan ve yazdığı şiirde geçen, “kıralım demir kapıları” dizesi yüzünden okul müdürünün annesini çağırıp uyardığı abisine duyduğu hayranlık nedeniyle, ilkokulda başlamıştır.

12 Eylül darbesi de, kapısını sayısız kez çalmış ve Selimiye Kışlası’ında defalarca ağırladıktan sonra, kendisini Afyon ilinin Bolvadin ilçesine sürmüş, böylece yüksek okul dahil, çeşitli kademe ve okullarda çalışmış olan Özakın’ın okul öğretmenliğinden istifa etmesi sağlanmıştır.

Vasıfsız işçi olarak, bir fabrikada kısa bir süre çalışan Özakın, iki odalı bir yerde, Türkçe öğretmeni olan eşiyle birlikte bir dershane açmaya çalışırken, birinci şubeden temiz kağıdı almaya gittiğinde, yeniden gözaltına alınmış, bu nedenle dershaneyi başkasının adına açmak zorunda kalmıştır.

2002 yılında, dershaneyi kapattıktan sonra, bütünüyle yazmaya yoğunlaşan Özakın, yaşadıklarının oluşturduğu tortuyu, anlatılar, öyküler, şiirler ve romanla, yeni kuşaklara aktarma çabasındadır.

selahozakin.com


İlk şiir kitabı olan “seni anca anladım Müşerref Hanım Teyze” şiir kitabı, Ağustos 2008’de basılmış ve baskısı tükenmiştir.

Firuz Kutal ile birlikte çıkardıkları "Renk Gümbürtüsü" adlı kitap 2010 yılının sonlarına doğru basılmıştır.Selah Özakın Yazıları

1 Mayıs'ta Taksim'de kimler şımaracaklar?

30 Nisan 2014 1796 Kez Okundu 0 Yorum Var

'Uğurlara, hayırlara vesile' bir Yüksek Askeri Şura(YAŞ) toplantısı

04 Ağustos 2012 1740 Kez Okundu 0 Yorum Var

Kürtaj ve sezaryen kadar taş düşsün başına!

29 Mayıs 2012 1445 Kez Okundu 0 Yorum Var

Biraz saçmalayabilir miyim?

22 Şubat 2012 1591 Kez Okundu 0 Yorum Var

TARİH TAKLASI

07 Mart 2011 2025 Kez Okundu 0 Yorum Var

Selah Özakın Şiirleri

harcı yılgınlıkla karılmış bütün karanlık duvarları yıkın 03 Şubat 2011 2427 Kez Okundu 0 Yorum Var
ocak içinde işlenen cinayet dersleri 21 Ocak 2011 2532 Kez Okundu 0 Yorum Var