DEĞİŞİME UĞRAYANLAR – 3

25 Aralık 2022 17:00 / 1029 kez okundu!

 

 

Yenilerek mi, kazanarak mı değişime hazır oluruz? Her ikisi de normal olarak yolun taşından, kumundan, çimentosundan kaynak toplar, inşaatı bu toz topraktan tamamlar. Ancak içimizde bekleşen antikondriler bize tuzaklarından ikram eder. Mitokondri düşmanları yani. (Uydurmadır)

 

****

 

DEĞİŞİME UĞRAYANLAR – 3

 

Yenilerek mi, kazanarak mı değişime hazır oluruz? Her ikisi de normal olarak yolun taşından, kumundan, çimentosundan kaynak toplar, inşaatı bu toz topraktan tamamlar. Ancak içimizde bekleşen antikondriler bize tuzaklarından ikram eder. Mitokondri düşmanları yani. (Uydurmadır)

Yol uzun, değişkenler çeşitli, biz gidene kadar ya deve ya deveci ya da hacı ölür der, bazen oyundan çıkarız daha başlamadan. Yola çıkarken yanınızda olur diye baktıklarınız ilk desteği bazen atar ama ilk köstek de onlardan gelir hızlıca. 

Bilirsiniz işte kapıyı açıp, içeri girmek istersiniz, bir de bakarsınız yerleri su basmış, o telaşla elektriği açarsınız bir yerlerde ampuller patlar, spotlar tezgah tavanını tutuşturur, alevlerin üstüne battaniye ararken zırıl zırıl telefon çalar, açmaya koşarsınız, şarjı bitmiştir. Saatler sonra aradığınızda arayanı, o, size hiç inanmaz ve aynen şöyle der; deprem de oldu mu? Yahu bu yaşanandan alâ deprem mi olur? Olur elbette. Ondan büyüğü, ondan daha kötüsü, kötüsünden kötüsü olur mutlaka. Yaşıyoruz…yaşayan bilir…yaşlı olan yaşlanan değildir…

Teyitsiz, tekzipsiz atlarız her olaya kabahatli ama özürsüz, kazançlı ama şükürsüz, yardım et, teşekkür bekleme, dua et tefekkür eyleme.

Muhalefet batının kucağında demiştim ya... iktidar tarafında ise icraat, proje ve her tür teknoloji ve sanayi hamleleri peşpeşe gelirken zavallı muhalifler gözümüzün içine baka baka en başarılı konuları pespaye ilan edince bu sefer başlıyor restleşme, kamplaşma. Nerede bir haksızlık varsa, nerede bir yaran varsa kan oraya akar sonuçta. Hep boşlukta kalınca itirazlar kim inanır bu kez de sallamadığına. Bir film çekiliyor ama esas hikaye yok ortada. Hep kamera arkası görüntülerle kim anlar içeriği?

Köprü, yol, fabrika, santral, bahçe, kültür merkezi, petrol arama, sismik tarama, en uzak komşuya hal hatır sorma, en yakınına göz dağı verme, terörü bitirme, uyuşturucuyu yok etme, Kandil’e sarı, bayrağımıza al kırmızı, dağlarımıza çiçek, kuş ve yaban hayatı getirme, Güney Doğu’yu, Doğu Anadolu’yu yeniden var etme gibi pek çok ülkemiz yararına yapılan ve yapılmakta olan en önemli meseleler sıradanlaştırılarak, önemsizleştirilerek kötü bir politikanın sürdürülebilir olması mümkün müdür? Sonuçta belli deneyim ve gözlemlerden sonra kendini yenileme gayretine ve bilincine erişmesi gereken farklı düşünen muhalif kesim, es kaza 6+sonsuzluğa kapılmadan iktidara gelecekse kendi bıraktığı bu kötü mirasında boğulmayacak mıdır?

Düşman bellediği iktidar kendisi olunca zoruna gitmeyecek mi, her tuttuğu balık “alık” olunca isyan etmeyecek mi? Kendisi iktidar olunca her attığı golü zoraki iptal ettiren, ettirmeye çalışanlara ne diyecek? Kendi yarattığı bu sisteme yenik düşmeyecek mi? Ürkmeden, korkmadan,hiç çekinmeden, haklı ve doğru muhalefet etmenin en iyi yolu hakikatten ayrılmamak olmalı. 

Yaşanan bu tarz oyunlar muhalefete tekrar itibarını geri verememesi, kendi neslimizi inkar ve ziyan etmekte. Azınlıkta kalınca, daimi hezimete uğradıkça açılmaz mı gözler, anlaşılmaz mı yanlışlar? Kendi geleceğine çelme takılmaz mı? Yalan normalleştirildi. İftira kılıca kılıf, akla kilit oldu. Hiç mi umut yoktur iktidar olmak için, ilelebet muhalefet bir seçim olsun?

Nasıl yüzümüz tutacak geçmişte yaptığımız hataları tekrar ederek, neyi kararttımızın farkında değil miyiz? Ucuz bir çekişme genetiğimizi, DNA'mızı bozdu, mitokondri bırakmadı bize. Hain tuzakları bizlere kendi halkımıza, milletimize, ecdadımıza kuran biziz. BİZİ değiştirmemiz lazım. BİZİ!..

 

Pervin MISIRLIOĞLU E.

25.12.2022

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.