YENİDEN GENİŞLETİLMİŞ HIRSIZLAR ve KÖTÜLER LİSTESİ

04 Mayıs 2020 16:02 / 1028 kez okundu!

 

 

"Bu yazıyı dört yıl önce ilk kez paylaşmış, sonra arkadaşların katkılarıyla  "Genişletilmiş Hırsızlar Listesi" hazırlamıştık. Şimdi birkaç ek daha yaptık. Muhtemelen 4. edisyon oluyor ve her seferinde ilaveler yapıyoruz. Bu arada, mutlaka gözden kaçırdıklarımız vardır. O kadarı önemli değil. Şimdi bazı arkadaşlar daha iyi bir toplum için projeler sunuyorlar. Şunu da yapmalıyız, bunu da yapmalıyız  diyorlar. Bu ne iyimserlik böyle... Hadi kurdular diyelim, bunları ne yapacaklar? Hepsi partilere, kurumlara dolacak. Yani, bazılarının iyimserliğine akıl sır ermez. Kitaptan başlarını kaldırıp da topluma bir baksınlar. Öyle hakça düzenmiş, sosyalizmmiş, adil düzenmiş bu malzemeyle nasıl oluyormuş, çürüme nasıl önlenirmiş, bir anlatsınlar da bilelim"

 

***

YENİDEN GENİŞLETİLMİŞ HIRSIZLAR ve KÖTÜLER LİSTESİ


Bu yazıyı dört yıl önce ilk kez paylaşmış, sonra arkadaşların katkılarıyla  "Genişletilmiş Hırsızlar Listesi" hazırlamıştık. Şimdi birkaç ek daha yaptık. Muhtemelen 4. edisyon oluyor ve her seferinde ilaveler yapıyoruz. Bu arada, mutlaka gözden kaçırdıklarımız vardır. O kadarı önemli değil. Şimdi bazı arkadaşlar daha iyi bir toplum için projeler sunuyorlar. Şunu da yapmalıyız, bunu da yapmalıyız  diyorlar. Bu ne iyimserlik böyle. Hadi bakalım, bu kişilerle daha iyi bir toplumu nasıl kuracaklar. Hadi kurdular diyelim, bunları ne yapacaklar? Hepsi partilere, kurumlara dolacak. Yani, bazılarının iyimserliğine akıl sır ermez. Kitaptan başlarını kaldırıp da topluma bir baksınlar. Öyle hakça düzenmiş, sosyalizmmiş, adil düzenmiş bu malzemeyle nasıl oluyormuş, çürüme nasıl önlenirmiş, bir anlatsınlar da bilelim.

 

***


İşte ana kategoriler itibariyle (yakınlarını da aynı kategoriler içerisinde dağıtmak suretiyle) yaklaşık kırk veya elli milyon kahramanımız. Biraz daha az ya da çok olsa ne fark eder.


1) Kamu topraklarının yağmacıları: Kent arsalarını, KİT arazilerini, kıyıları, ormanları, meraları, sulak alanları, su toplama havzalarını yağmalayanlar. Gecekondu simsarları. Milli Emlak'a ait varlıkları yok fiyatına kapatanlar.


2) İmar yağmacıları: kaçak inşaatçılar, onlara rüşvetle ruhsat veren belediyeciler, kaçak inşaatları görmezden gelen yetkililer, her türlü imar felaketleri. Ve kıyıları kapatarak vatandaşların denize erişiminin engellenmesi ki bu dünyanın hiçbir başka ülkesinde olmaz. Ve tüm yolları ve sanat yapılarını çevreye en fazla zararı verecek şekilde yapmayı marifet sayanlar.

3) Yetkilerini paraya çevirenler: Sınav sorusu hırsızları, ihale ayarlayanlar, kurumlarda yolsuzluk yapan mubayaa ve satış memurları (kamu ve özel), gümrük çeteleri, elektrik ve su borçlarını rüşvetle silen tahsildarlar, kaçak elektriğe göz yuman yetkililer , parayla işe adam yerleştirenler, normal işi sürüncemede bırakıp hakkın olanı yapmak için rüşvet alan görevliler, yasak ürünlerin satışına göz yuman zabıta, sahte belde tanzim edenler, siyasi nüfuzunu çıkar için kullananlar, mezarlık simsarlığı yapanlar.

4) Sağlık yağmacıları: Gereksiz yere pahalı malzeme kullanan tıpçılar, gerekmediği halde verilen ameliyat kararları, tarihi geçmiş ilaçları satanlar, kullanmadıkları malzeme ve ilaçları faturaya ekleyen hastane muhasebecileri, ölecek hastayı yoğun bakımda tutup devletten para alan özel hastaneler, ilaç çeteleri, organ mafyası, hasta simsarları, boş yere yaptırılan tetkikler, tahliller, radyolojik incelemeler, sahte sağlıksız veya sağlıklı raporu veren hekimler, korku yaratıp ilaç ve aşı satan şirketler, olmayan hastalıklar için ilaç satanlar. 

5) Kamuya kazık atanlar: Kayıt dışı çalışan işletmeler, naylon faturacılar, anne ya da babası öldüğü halde emekli maaşını almaya devam edenler (artık edemiyorlar ama bir zamanlar çok aldılar şimdi faiziyle geri ödüyorlar ), ölmüş babasından maaş bağlatmak için anlaşmalı olarak kocalarından boşanan kadınlar (ki bunun için müfettişler takipteymiş), hastane ve okul mutfaklarından çalanlar, kamu kuruluşlarının olanaklarını yağmalayanlar, usulsüz işlerin izinlerini çıkarmak için komisyon alanlar, dandik ÇED raporları. 

6) Basit sahtekarlar: Verdiğin 50 lirayı 5 lira verdiniz diye geri veren, adresi bilmiyorsan seni kilometrelerce dolaştıran taksi şoförleri (bir ara taksimetre çok yazsın diye küçük lastik takıyorlardı), parayı alıp fiş kesmeyen otopark çalışanları, bizim sırtımızdan kaçak elektrik kullananlar, belediyeleri yağmalayanlar, kantin rüşvetçileri, perakende tartı ve ölçü hırsızları, akaryakıt ve yakacakta eksik hacimde satış, mahalli yaptırma derneği için dandik makbuzla para toplayanlar.

7) Nitelikli sahtekarlar: Sahte ilaç, gıda, içki ve kozmetik imal edip satanlar, insanları kör ve sakat bırakanlar, merdiven altı üretimi, araklama tez yazan öğretim üyeleri (çok yaygındır), petrol kaçakçılığı, eksik malzeme kullanan müteahhitler, ihalelere fesat karıştıranlar, senet mafyası, senet mafyasından pay alan adalet mensupları, bazı malları fahiş fiyatla araya sokan büyük mağazalar.

8) Kendi üyelerini kazıklayanlar: Kooperatifçiler, para yemenin büyük uzmanı olan sarı sendikacılar, dernek kasalarını soyanlar, 

9) Mali kurumlar, faizi yükselten oyunlarla kredi veren bankalar, tefeciler, hasar öderken çamura yatan sigortacılar, her şeyi istisnaya alan, tedavi gördüğün hastalıkları poliçeden çıkaran sağlık sigortaları, aşırı ücret kesen bankalar, borsa manipülasyonu yapanlar,

10) Oy hırsızları: Seçimlerde bin bir çeşit hile ile oy çalan ve halkın siyasi iradesini saptıran siyaset sahtekarları,

11) İşçi simsarları: sigortasız çalıştıranlar, ücretin ve sosyal hakların üzerine yatanlar, taşeron şirketler. 

12) Eğitim rüşvetçileri, çocukları kursa ve özel derse mahkum eden öğretmenler, parayla diploma alan ve satanlar, dershane ticareti, doğru dürüst eğitim vermeyip sonra velileri kurslarda yolan eğitim sistemi. Bir yıl daha fahiş ücret almak için öğrencileri sınıfta bırakan paralı üniversiteler. Uyduruk tezlerle derece veren yüksek öğretim sistemi. Fahiş fiyatlı özel okullar.

13) İmalat hırsızları, kalitesiz ve zehirli üretim, üç kuruş ucuz olsun diye kanserojen maddelerle üretim, eksik ve kalitesiz malzeme kullanımı, kalitesiz ve sağlıksız bina üretimi.

14) Spor sahtekarlıkları: Bu alanda üç temel hak gaspı yapılır. Şike, doping ve oyuncu seçmelerinde torpille hak yenmesi. Tabii, başka sahtekarlıklar da vardır. Amigo çeteleri filan...

15) Tarihi eserlerin talanı: Tüm topluma ve gelecek nesillere ait olan tarihi eserler çalınır ve üç kuruşa yabancı koleksiyonculara satılır. Müzelerden yapılan hırsızlık ayyuka çıkmıştır ama çok daha yaygın şekilde define avcılığı ile tarihi eserler ebediyen mahvedilir, içinden ne çıkarsa da talan edilir. 

16) İstatistikle yalan söyleme: Devlet ve ticaret odaları fiyat endeksleriyle oynayarak ücret-fiyat tespitlerinde oyun yapar. Her türlü yıkıcı propaganda için tahrifat yapanlar ile karşı uçta sorunları gizlemek için kullananlar.

17) Adalet mekanizmasında ve infaz kurumlarında yapılan haksızlıklar ve çıkar gruplarına giden paralar, rüşvetle dönen infaz çarkı.

18) İnsan kaçakçılığı: bebek ve çocuk kaçırma, çocuk işçiliği, dilenci çeteleri, mülteci çalıştırma ve kaçırma, denizin ortasında ölüme terk, fuhuş örgütleri, kaçak bakıcılar,  

19) Kaçak ve/veya usulüne uygun olmayan avcılık ve balıkçılık, bunların ilaç, kimyasallar, dinamit, zehir, elektrik gibi doğayı mahveden yollarla yapılması ve çoğu yerde göz yumulması, kovuşturulmaması,

20) İnsanın yaşaması için elzem olan su kaynakları üzerinde oyunlar (özellikle belediyelerin dağıttığı sular) zehirlendikten sonra, içme suyunu fahiş fiyatla satanlar.

21) Başkasının üzerine kaçak işyeri açanlar. Burası tespit edilince bırakıp bir başkasını açanlar. Her seferinde piyasaya borç takıp kaçanlar.

22) Sıradan hırsızlar, yankesiciler, küçük dolandırıcılar ve çalıntı malları pazarlayan esnaf.

23) Telif vermemek için sürekli eksik baskı gösteren yayıncılar.

24) Etiket veya liste bulundurmayıp kalitesiz mal ve hizmet için gözüne kestirdiği müşteriye, tutturabildiği fiyatı geçiren esnaf. Örneğin lokantacılık sektöründe fiyat-kalite dengesizliği had safhadadır.

25) Zehirli maddelerle gıda üretimi yapanlar, gıda boyası yerine tekstil boyası kullananlar, geri dönüşümlü maddelerin ancak çöp poşetine uygun olanlarını gıda ambalajı olarak kullananlar. Zehirli üretimi piyasa süren ve kendisine özel üretim yapan tarım üreticileri.

26) Korsan kaset ve kitap satanlar, bunları imal edenler ve rüşvet alarak tahkikatları engelleyen görevliler.

27) Kaçak kesim yapanlar (canlı hayvandan, orman ürünlerine kadar), sağlıksız koşullarda su ve gıda nakledenler, zehirli suları şişeleyip satanlar.

28) Fahiş fiyat çekenler. Örneğin 50 kuruşluk suyu otobüs terminalinde 1.5, feribotta 2.5, havaalanında ise 4-7 liraya alırsınız. Zihniyetin çirkinliğine bakın. Hizmet sektöründe daha yaygındır.

29) Örgütlü suçlar. Bunlar otopark mafyasından başlayarak uyuşturucu ticaretine ve büyük kaçakçılık işlerine kadar gider. 

30) Doğa yağmacıları. Koruma altında olan bitkileri toplayıp satanlar. Üreme alanlarını talan edenler. 

31) Görev ihmali nedeniyle zarar ziyana ve hatta can kaybına neden olanlar ve bunları denetlemeyenler. 

32) İşkenceciler, bunu işlerini kolaylaştırmak veya intikam hırsıyla yapanlar, ayrıca aile içinde sürekli dayak atan ve işkence yapanlar.

33) Yabancı vakıflardan aldıkları parayla ideolojik ve siyasi çalışmalar yürütenler. Ajanlar ve gönüllü olarak kendilerini kullandırtanlar.

34) Terör örgütlerine katılan veya destek verenler. Masum insanları katledenler. 

35) Devlet kurumları veya basın içerisinde yer alarak komplolara karışanlar. Kalemini satan gazeteciler, silah arkadaşlarını arkadan vuran askerler, yabancılara çalışan savcı ve hakimler.

36) İnançları siyaset için kullananlar. İnanç tacirleri, muskacılar, üfürükçüler. 

37) En verimli toprakları imara açarak yok edenler, su havzalarını bozanlar, ormandan sürekli arsa açanlar, kundakçılar.

38) Etnik sorunları ifrata götürerek ayırımcılık yapmak için yabancılardan para alanlar. 

39) Etnik farklılıkları görmezden gelerek farklı olanları tasfiye etmek isteyenler. Tekdüze bir toplum peşinde ırkçılık yapanlar.

40) İş güvenliği konusunda kanuni ve insani tedbirleri almayarak her yıl sayısız ölüm, sakatlık ve meslek hastalığına neden olanlar.

41) Banka işlemlerinde fahiş ücret ve komisyon tahsil ederek kanun dışı para kesmeyi (belki geri isteyen olmaz mantığıyla) sürdüren, talimatlı ödeme iptallerini de yerine getirmeyerek para kesmeye devam eden bankalar ve kuruluşlar.

42) Hastane ve okul mutfaklarına kalitesiz gıda ürünlerini birinci sınıf mal fiyatına satıp, karlarını mübaya memurları ve yöneticilerle paylaşanlar.

43) Siyasi partiler içerisinde yabancıların politikalarını yürütenler.

44) Kalemini mali ve siyasi çıkar için kullanan (ya da kullanmayan) basın. En dandik programları yutturan, reality show diye rezillik seviyesini sürekli artıran televizyoncular.

45) Çocuk ve kadın emeğini istismar edenler. Koruma kurumlarına gelenlere ve çıraklık yapanlara olağanüstü kötü davrananlar. Dilenci çetelerinin ağaları.

46) Adalet, emniyet, sağlık ve öğretmenlikle ilgili olan ve özellikle daha fazla güven ve adanmışlık gerektiren mesleklerde yetkisini ve konumunu suistimal edenler.

47) Narkotik ve kumar işlerini organize edenler. Onların ayakçıları.

48) Politika ağaları. Hiçbir iş yapmayıp, ama yapar görünüp  parti veya örgüt kapısından geçinen asalaklar. Kendine ufak bir tekke kurup asalak yaşayan sözde "devrimciler." Hayatlarında tek bir şey üretmemiş siyasi parazitler.

49) Hayvanlara eziyet ve işkence edenler. Bunlar hiçbir zaman iyi birer insan olamaz. 

50) Tefecilik yoluyla zorda kalmış insanlardan fahiş faiz alanlar. 

51) Kredi kartı sahtekarlığı yapanlar. Siber suçlular. Elektronik ortamda hırsızlık yapanlar.

52) Gazetecilik altında siyasi veya ekonomik şantaj yapan, yıkıcı faaliyetlerin ajanı olan sözde basın mensupları.

53) Din adamı olarak güveni kötüye kullanarak siyasete alet olanlar veya dini siyasete alet edenler. Özellikle misyonerler ve mezhepçiler arasından çok casus çıkıyor.

54) Doğal ürün diye ilaçlı ürünleri satan gıda sahtekarları. 

55) Hastaların umutsuzluğunu istismar edip onlara sahte tedavi satan alçaklar.

56) İnsanlara eziyet eden, işkence yapan, zayıfları veya ellerine geçirdiklerinin hayatını karartan karanlık ruhlar. Paralı asker veya fedailer. Gaspçılar, haraç toplayanlar, kabadayı nüsveddeleri.

57) Salgını fırsat bilip fahiş fiyatla mal satanlar.

59) Yabancı istihbarat kuruluşlarının taşaronluğunu yapanlar, dezenformasyon yayanlar.

60) Sınavlar sahtekarlığını para değil kadrolaşma için yapanlar. Hak yiyenler. Yandaşları ve devşirmeleri kazandırıp kurumlara yerleşenler.

61) İnanç tacirleri, her türlü astroloji, fal, hurafe, batıl inancı saf insanlara satıp bunları yönlendirenler, boşluklarını istismar edener.

62) Aklımıza gelmemiş başka uğursuzlar... aslında ince ayırım yapsak madde sayısı rahatlıkla binlere varır.

Hırsızlarımızın ve kötülerimizin dışında kalan bir miktar saf ve dürüst vatandaşa gelince, boşuna heveslenmesinler, bu millet geçmişte onlara dersini verdi, gelecekte tekrar verecektir. Her gün kafalarına kakılıyor, hala mı anlamadılar. Dürüst olmanın alemi yok. Dünyanın düzenine karşı gelmesinler. Bizde elli milyon (öyle diyelim), dünyada 5 milyar hırsız, bütün partilerde ve kurumlarda örgütlüdür. Yedi düvel onların arkasında. Zinhar geride kalan azınlıktaki saf ve beceriksizlere teslim olmayacaklar, her rejimde çalmaya ve uğursuz işlerini yapmaya devam edeceklerdir. İyilik, dürüstlük taslamak da ne demek. Oturun oturduğunuz yerde. Bir de sizinle mi uğraşacağız bile diyemiyoruz, sahi biz hangisiyle uğraşacağız. Sahtekarlarla mı, bunları politikayla düzelteceğini sanan saftiriklerle mi? 

Şimdi yeniden soralım: Bu malzemeden daha iyi bir toplum çıkar mı?
 

Mehmet Tanju AKAD

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.