Zaman yönetimi guruları sahnede! Acele işe ‘Oğlak’ karışır, ona göre…

28 Aralık 2010 13:21 / 5373 kez okundu!

 


Yılın en uzun gecesinin hemen ardından, yılın sözde en soğuk (!) sayılabilecek günlerinde (Gerçi bu hafta sonu yalancı bahar sona erip sıcaklıklar mevsim normallerine dönecekmiş) ve erken kararan havalar nedeniyle kendimizi çok da iyi hissetmediğimiz kısacık günlerin başlangıcında inatçı dağ keçileri dünyaya gelmeye başladı…

Yani Zodyak'taki adı ile söylersek; OĞLAK burcu yaşam sahnesinde yerini aldı.

Sonbaharın ardından doğa kış uykusuna geçerken, bizim kararlı ve disiplinli keçilerimiz uyanıyor.

Öyleyse… Merhaba sevgili "Sebatkar Keçi!", aramıza Hoş Geldin!

Seni keçi seniii! Sen var ya sen, bu sebat ve ihtirasla ilerleyebileceğin, ulaşabileceğin, tırmanabileceğin en yüksek tepelerde, yeşil otların olduğunu varsayabildiğin her yerde karşımıza çıkabilirsin.

Her ne kadar ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmesen de, herhangi bir yarışı başkalarının kazanma şansı yüksek gibi görünse de, senin olduğun yerde maalesef herkesin şansı oldukça düşük. Çünkü, sen her zaman kazanırsın! Senin gibi azimle o kayadan bu kayaya sıçrayan bir keçiye ne bizler ne de avcılar yetişemeyiz. İpi hep sen göğüslersin.

Seninle savaşmak yerine, senin planlı, disiplinli ve sabırlı olmak konusundaki öğretilerine kulak vermek hatta senin yaptıklarını taklit etmek - maalesef! - daha faideli bir durum anlayacağın!

Zodyak'ın son burçlarını bir çırpıda tanımak, kendilerinden önce gelen burçların özelliklerini ve enerjilerini de taşıdıkları için oldukça güçleşiyor. Örneğin bir Balık'ı oldum olası ilk karşılaşmada tahmin edememişimdir, kendinden önceki tüm burçların özelliklerinden bir parça taşıdığından olsa gerek. Aradan biraz zaman geçmesi gerekebilir tanıyabilmem için. Kova, zaman zaman çılgınlığı ve arkadaş delisi olması ile kendini ele verebiliyor. Ama ben seni Sevgili Oğlak, çoğunlukla tanıyıveriyorum. Nasıl mı?

Sen, yüzünde o her dem taşıdığın ciddi havayla kendini ele veriyorsun adeta... Hatta bu ciddi havaya biraz melankoli biraz da hırçınlık tozu eklemekte fayda var. Gerçi bu halinle çoğu zaman ilk karşılaştığın insanları rahatsız edebiliyorsun. Seni kabullenebilmek için, seni ve gezegenin Satürn'ü bir parça tanımak şart!

ACELE İŞE ŞEYTAN, AY PARDON!.. OĞLAK KARIŞIR

Senin Tarot'taki kartın Şeytan. Kulağa pek sevimli gelmiyor, hatta insanı biraz da ürkütüyor ama bunun mutlaka iyi bir nedeni olmalı.

Öyle ya, Kova'lara çılgın, tuhaf, Balık'lara sulu gözlü, çıkarcı ve deli deyince garip gelmiyor da seni şeytan ile ilişkilendirince mi garip oluyor? Gahl Sasson'a göre,

"Oğlak'ın şeytan ile olan bağlantısı korku aracılığıyla kurulmuştur. Korku, Oğlak tarafından yönetiliyor çünkü Oğlak hayatta kalmanın burcu. Korkularımızın kölesi olduğumuz zaman, güçlerimizi kaybedip, potansiyelimizi sonuna kadar kullanamıyoruz. Ancak, hedeflerimize ulaşmak için biraz ihtiyata ve biraz da endişeye ya da korkuya ihtiyacımız var. İşte, Oğlak'ın sorumluluğu ve ihtiyatlı olması onun hayatta kalmasını ve başarılı olmasını sağlıyor.

Batı geleneklerinde, Şeytan'ın şekli, bir toplum olarak bizlerin en korktuğu şekle bürünmüştür. Şeytan için kullandığımız imge bir keçiden yapılmıştır, bu ilginç bir durumdur, zira keçi Oğlak'ın sembolüdür. Keçi aslında çok iyi bir müzisyen ve gayet iyi bir adam olan Yunan Tanrısı Pan ile bağlantılıdır. Bedenin alt tarafı bir keçi iken (keçi tırnakları ve kuyruk) üst tarafı bir insandı. Hıristiyanlaşmış Batı medeniyetine karşı işlediği tek suç aşırı aktif olan cinsel dürtüleriydi. Batılıların kolektif cinsellik korkusuna tanrı Pan neden olmuştur ve bu korku yavaş yavaş Şeytan'a dönüştürülmüştür. İngilizce'de panik kelimesi (panic), panik ataktaki gibi, pan kelimesinden türemiştir."

Öylesine sabırlısın ki hiç acele etmeden, panik yapmadan yılın en uzun gecesinin ardından sahne alıyorsun. Adeta doğuştan "zaman yönetimi gurusu" gibisin. Zamanı bilgece kullanarak başarıya ulaşıyorsun.

Tamam, sebatkar, hırslı, iş odaklı, disiplinli, sorumluluk sahibi, güvenilir ve olgunsun da fırsatçı, aşırı faydacı ve amaçlarına ulaşmak için başkalarını çiğnemen de kulağa hoş gelmiyor "alaycı" çocuk.

Alaycı demişken... mizahın Oğlak tarafından yönetildiğini kaç kişi biliyor acaba? Korkunun tek çaresi korkularımızla dalga geçebilmek olmasın sakın? Bir şeylerden korktuğum zaman, hele bir de o sırada yalnızsam, "komik" olma kızım diyerek dalga geçerim kendi kendimle ve bu bana çok iyi gelir. Gülmek, kahkaha atmak şeytanları kaçırıyor belki de...

Sevgili aşırı şüpheci ve karamsar Oğlakcım, hayata ve insanlara biraz daha güven duyman ve şu aşırı endişeli halinden azıcık kurtulman gerekiyor. Bu olumsuz duygular senin melankolik melankolik dolaşmana hatta çok sık olarak depresyona girmene neden oluyor.

Oğlak peşinde koşan varsa baştan söyleyeyim; sana güven duyabilmesi için, ona karşı öncelikle çok şefkatli olmalısın. Bu dağ keçisinin diğer burçlara göre daha fazla ve şiddetle duyguya ihtiyacı var çünkü. Yoksa depresyon, ona göre...

Sağlıklı olabilmek için açık havada, gün ışığında atlayıp zıplamalısın. Sık sık mağarandan, karanlık, kuytu köşelerden çıkmalısın. Gölgelerin gücü adına hemen dışarıya koş!!!!!!!!!

Hayat yalnızca çalışmak, çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak değil "iş odaklı" kardeşim! Kasma kendini bu kadar, rahat ol... Bu hırsınla başarılı olacaksın sen zaten...

Bu arada merak etme, arka plandaymış gibi dursan da "patron" sensin!

Ayaklarını sımsıkı toprağa basıyorsun vallahi.

Doğum günün kutlu olsun!

Sevgilerimle,


Hürkuş

28.12.2010


***

Günlük doğum günü yorumları için tıklayın

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
29 Aralık 2010 01:01

s.çelikbilek

güzel ve doğru tanımlanmiş oğlak olarak teşekkürler hürküş diline sağlık bizi birkez daha farkettirdin kendimize evet biz buyuz...ne yapalım.cıvıl cıvıl yazın için bir kere daha teşekkürler.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.