POLİTİK EGEMENLİK SEMBOLÜ OLARAK AYASOFYA

12 Temmuz 2020 17:41 / 2651 kez okundu!

 

 

"Ayasofya, zaten Roma (Bizans) İmparatorluğu için bir dini mabetten daha fazlasıydı, imparatorluğun sembolü idi. Zira, Ortodoks Hristiyanlık üzerine şekillenmiş bir devletten bahsediyoruz. Onların medeniyetinin nişanesi gibi düşünün.

Bu durumda İslâm'ın en güçlü devleti olan Osmanlı'nın İstanbul'u fethiyle, Ayasofya'yı mülkiyetine aldıktan sonra camiye çevirmesi son derece doğal bir hak değil mi?"

 

****

POLİTİK EGEMENLİK SEMBOLÜ OLARAK AYASOFYA

Ayasofya konusuna bakışım, ne bugünün seküler bakışı ne de dini açıdan bakışı içermektedir çünkü Ayasofya konusu siyasidir ve geçmişten günümüze kadar gelen medeniyetler çatışmasındaki egemenlik sembollerinden biridir.

Ayasofya, zaten Roma (Bizans) İmparatorluğu için bir dini mabetten daha fazlasıydı, imparatorluğun sembolü idi. Zira, Ortodoks Hristiyanlık üzerine şekillenmiş bir devletten bahsediyoruz. Onların medeniyetinin nişanesi gibi düşünün.

Bu durumda İslâm'ın en güçlü devleti olan Osmanlı'nın İstanbul'u fethiyle, Ayasofya'yı mülkiyetine aldıktan sonra camiye çevirmesi son derece doğal bir hak değil mi?

Endülüs Emevileri, savaşı kaybettiğinde de oradaki camiler, İslam eserleri yok edilmiş, bir şaheser olan Kurtuba Camii de katedrale çevrilmişti.

Fetihlerin, zafer ve yenilgilerin bir sonuçları yok mudur tarihte?

Asıl 500 yıllık caminin ve fethin sembolünün, 1934 yılında hangi saikle müze olduğu sorgulanmalı. İstanbul'un fethi, dünya tarihinde önemli yeri olan bir imparatorluğun sonu, yeni bir dönemin başlangıcı. Sıradan bir şey değil; kaybeden için de kazanan için de...

Sadece dini açıdan bakılsaydı, İstanbul'da o dönemde yapılmış çoğu kilise günümüze gelmez ve hatta son yıllarda onarılıp özen gösterilmezdi.

Ortodoks Hristiyanların duygusal tepkileri; kendilerinin geçmişlerini, haçlı seferlerinde yaptıklarını, hatta günümüzde talan ettikleri coğrafyaları anlamalarına vesile olsun...

Güldalı COŞKUN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.