ARTIK YETER! ŞİRKETLERİ DEĞİL, GEZEGENİ KURTARIN!..

11 Ekim 2010 00:19  

 

ARTIK YETER! ŞİRKETLERİ DEĞİL, GEZEGENİ KURTARIN!..

Bugün 188 ülkede 7176 noktada yapılan 10/10/10 - 350ppm eylemlerinin İzmir ayağı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi Yakın Kitabevi önündeki aktivitelerle başladı. Küresel Eylem Grubu, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Yeşiller Partisi, Greenpeace, Karşı Bisiklet, Sokak Sanatçıları ve İzmir Delileri'nin katıldığı eylem, yürüyüşten sonra yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

Yakın Kitabevi önünde buluşan, sayıları yaklaşık 200 kişi olan aktivistler, Sokak Sanatçılarının çaldığı şarkılarla eğlendi. İnsanlarla 350 fotoğrafları çekilen aktivistler, yürüyüşe başladığında, "Güneş, Rüzgar Hemen Şimdi!", "Başka Bir Enerji Mümkün", "Yenile Yenile Enerjiyi Yenile", "Termik Santral, Bir Daha Asla!, Nükleer Santral, Bir Daha Asla!, HES, Bir Daha Asla!" sloganları attı. Basın açıklamasından önce 350 saniye susma eylemi yapan aktivistler adına basın açıklamasını okuyan Melis Bulu, Rusya'da, Latin Amerika'da, Uzak Doğu'da, Rize'de, Pakistan'daki doğal afetlere vurgu yaparak, küresel ısınmanın artık bir tehdit olmadığını bizzat sonuçlarını yaşadığımızı belirtti. Bulu şöyle devam etti:

"Bu konuda politikacıları harekete geçirmek için yıllardır dünyanın dört bir yanına çağrılarda bulunduk, yüz binlerce dilekçe yolladık, milyonlarca e-mail attık, protesto ve gösterilerde bulunduk. Onlar sadece kendilerini çevreci gösterdiler ama fosil yakıt şirketlerinin, otomobil şirketlerinin özel çıkarlarından başka bir şeyi gözetmediler. İklim değişikliği için önerilerimiz karşısında kaynak yok diyenler, krizdeki şirketleri kurtarmak için trilyonlarca dolar harcadılar. Oysa bugün elimizdeki teknolojik imkanlarla bu politikaları değiştirmek ve karbon salmadan benzer bir konforu sürdürmek mümkün.

Gezegen üzerindeki bütün bu adaletsizliğe, artık yeter. Şimdi harekete geçme zamanı, gezegen üzerindeki birçok hayatın yazısını yeniden yazma zamanı. Kaderimizi bir avuç zenginin ve onların çıkarlarını kollayan hükümetlerin, bürokratların elinden alma zamanı.

Kendimizi hangi siyasi, ideolojik, dini, etnik, kültürel gruba, partiye, topluluğa ait hissediyor olursak olalım fark etmez. Bu harika gezegeni koruyacak etkili bir politika belirlenmesi için önce birleşmek, sonra da var gücümüzle bastırmak zorundayız. Artık şurası açıkça görülüyor ki, dönüşüm ve hareket, ancak kamuoyunu oluşturan bizlerin birleşmesi ve bastırması ile mümkün. Yani iklim krizine karşı harekete geçmemizle mümkün.

Hükümetlere, belediyelere, bürokratlara sesleniyoruz;

Enerji üretiminde petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıt kullanımından vazgeçin. Güneş, rüzgar, jeotermal gibi yenilenebilir kaynakları kullanın.

Fosil yakıtlı bireysel ulaşımı değil, yenilenebilir enerji kullanan toplu ulaşımı öne çıkarın. Daha fazla duble yol, daha fazla otoban yerine demiryolları yapın.

Şirketleri değil gezegeni kurtarın!

Artık yeter. Bir avuç zenginin çıkarları uğruna gezegenin yaşanmaz hale gelmesine göz yummayacağız. Artık harekete geçiyoruz. Çözüm için kalıcı adımların atılmasını sağlayıncaya kadar, birleşerek, büyüyerek mücadelemize devam edeceğiz."

Eylem, basın metninin okunmasının ardından sona erdi.


Sinan Canbay

10.10.2010


Son Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010 01:29

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz*:
Facebook'ta paylaş
0