ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

KÖYLERİ ELLERİNDEN ALINANLAR

11 Mayıs 2022

habibtaskin

Hüseyin Habip Taşkın Orman yangınında Maymun Köy ile Yavru Köy haritadan beş yıl önce silinmişti. O gün sarayından Padişah Sarı Maymun, korumalarıyla açıklama yapmıştı: “Çok üzgünüm çoook... İçeriye Bakana emir verdim. Yangında kusur var mı? Yok mu? Varsa eğer suçlular anında cezalandırılsın dedim. Benim köylü vatandaşlarım bana güvenin. Yıllardır yaşadığınız köyünüze daha modern yaşanılır bir köy yaptıracağım. Yok olan ağaçların yerine yenilerini diktireceğim.” Demişti. Köylüler sevinçten ağaçların üzerlerinden daldan dala sıçrayarak teselli bulmuşlardı. Birkaç gün sonra İçeriye Bakana bağlı Maymun Silahlı Gücü Köylüleri apar topar önlerine katarak kilometrelerce uzağa dere kenarına götürüp bırakmışlardı. O günden bugüne kadar olan sürede her işlerini köylüler yapmışlardı. Padişah Sarı Maymun'nun televizyon ve internet kanallarında fırsat buldukça boy gösterirken, köylülere nasıl bir gelecek hazırlayıp, sunduğunu ballandıra ballandıra anlatıyordu. Dere kenarında Yaşam kuran Maymunlar ağaçların üzerinde oturdukları bir akşam üzeri laf lafı açtı. Yaşlı Maymun: “Yıllar oldu köyümüzü görmeyeli Padişah Sarı Maymun, Maymun Silahlı Gücü ile bizleri buraya getirdi. Kendi gücümüzle, olanaklarımızla yaşam alanımıza çevirdik. Yeni köyümüze daha kavuşamadık.” Kadın Maymun yavrusunu emzirirken: “Birkaç maymun yola koyulsun. Bizlere söz verilen köylerimiz ne haldedir? Görüp gelsinler.” Gelişi güzel konuşmalar kendi aralarında oluyordu. Kimin ne söylediği net anlaşılmıyordu. Erkek maymunların gözdesi olan Genç Kadın ayağa kalktı: “ Gideceklerden biri benim. Daldan dala kestirmeden atlayarak, güneş batmadan gidip geliriz.” Daldan dala hızlı atlayıcı Genç Erkek, konuşmayı sevmeyen, beden diliyle anlaşmayı seven Kel Maymun vakit geçirmeden daldan dala atlayarak gözden kayboldular. Geride kalanlar gidenlerin ardından baktılar. Aralarında konuşmaya tekrardan başladılar. Vakit geçmişti geçmesine ama gidenler ortalıkta yoktu. Merak etme herkesi sarmıştı. Güneşin batımına iki saat varken, giden üç maymun geriye gelmişti. Bekleyenlerde sessizlik hakimdi. Genç Kadın konuşmaya başladı: “Köyümüze dönmek hayal oldu. Bize yapılacak modern yaşam alanları Padişah Sarı Maymun'un kendisine, akrabalarına, sadık üst düzey yöneticilerine betondan evler yaptırmış, adına villa diyorlar. Yüksek duvarlı, kameralı ve Maymun Silahlı Gücü'nden oluşma, kontrolü sağlayan bir grubu var. Dışında da devriye gezenler var.” Genç Erkek konuşmayı aldı: “Villalara hiç kimseyi yaklaştırmıyorlar. Ara sıra helikopter havada bir iki tur atıyor. Bizleri gördüklerinde elleri silahlarına gitti. Konuşmadan sonra bizlere “Buradan uzaklaşın” dedi Sorumlu Maymun.” Kel Maymun dalın üzerine oturdu: “Kendi aralarındaki konuşmaları duydum. Ormanı bilerek Padişah Sarı Maymun'nun kirli işlere bakan Maymunları varmış. İnfazlara, darbelere, iç karışıklıklara zemin hazırlıyorlarmış, onlara yaktırmış. Helikopterle geçerken burayı çok beğenmiş, orada emir vermiş. Anlayacağınız bizler yerimizden olduk.” Ortalık bir anda karıştı. Sözü geçen orta yaşlarda olan Kıvırcık Maymun konuşmaya başladı: “Düpedüz bizleri topraklarımızdan söküp attılar. Atalarımızın kök saldığı toprakları elimizden oyun oynayarak aldılar. Şimdi sıra bizlerde, topraklarımızı geri alacağız.” Kadını, erkeği ayaklanıp daldan dala atlayarak topraklarını geri almaya gidiyorlardı. 04.05.2022
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0