ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

MAYMUNLARIN AÞKI

14 Nisan 2022

habibtaskin

Dallarý yeþil yapraklarla süslenmiþ sýk aðaçlar sallanýyordu, maymun aileler en üst dallarda vücutlarýný güneþin ýþýnlarýna emanet etmiþlerdi. Maymun Lafazan'ýn sesi ormanda yankýlandý: “Ýþ Maymunu Fabrikatör, Kraliçenin kýzý Maymun Leydi'yle evlenmiþ. Dillere destan bir düðün olmuþ. Zavallýnýn takýlardan boynu incinmiþ. Teneke dolusu kara altýn hediye edilmiþ. Ýþ ortaðý Kel Maymun son model el tabancasý hediye etmiþ. Ýçi dolu bir çuval parayý gelin ile damada hediye etmiþ. Yeraltýnda çalýþan mafya maymunlarý düðünde bir araya gelmiþler. Dýþ ülkelerin Maymun politikacýlarý da gelmiþ. Sosyete Maymun Þarkýcýlarý da þakýmýþ. Ýþ âleminin her yola baþvuranlarý da oradaymýþ. Ne de olsa hepsi birbiriyle dolaylý yoldan kankaydý.” Gözlüklü Maymun: “Sefiller, sizler önce aç karnýnýzý kimin boþ býraktýðýný bir öðrenin. Zenginin düðünü karýn doyurmuyor.” Kadýn Maymun Gözlüklü Maymun'a baktý: “Beni de ensesi kalýn bir maymun alsa da namým þöhretim artsa…” Her kafadan sesler yükseldi. Gözlüklü Maymun güldü: “Hayallere dalma… Sermayedarlarýn çocuklarý bizim gibi baldýrý çýplaklarla evlenmez. Onlarýn aþklarýnýn temelinde para yatar. Bak bizler Çukur Gecekondudayýz. Onlar bizlere tepeden bakar.” Kadýn Maymun'un konuþmasýnda birazda sitem yatýyordu: “Güzelim. Okumam, yazmam var. Diplomaya gerek yok. Birkaç iþyerine baþvuru yaptým. Yakýnda tanýnýp þöhret basamaklarýný çýkacaðým.” Gözlüklü Maymun isteksizce baþýný salladý. Maymun Lafazan ile toplanan maymunlar konuþuyordu. Kimileri isteklerinin olmasý için yaratýcýsýna dua ediyordu. Herkese aþk daðýtan Aþk Maymunu gözüktü. Geliþinde bir tuhaflýk vardý. Zikzak çizerek, sallanarak yürüyordu. Birden ilgi odaðý oldu. Etrafý maymunlar tarafýndan çevrildi. Kadýn Maymun dayanamadý: “Seni böyle hiç görmedim!” Olduðu yerde durmaya çalýþsa da dengesi bozuluyordu: “Sosyete düðününde þiþenin dibini buldum. Herkese bol keseden aþk daðýttým. Enayilerin bonkörlüðü tuttu. Paraya para demedim.” Aþk Maymunu etrafýna bakýndý. Kahkahayý koyuverdi. Maymunlar efsaneleþtirdikleri maymuna bakýyorlardý. Zaten akýllarý kýttý. Kýt olan akýllarý da karýþtý. Aþk Maymunu gökyüzüne baktýðýnda aðacýn dallarýnda hayranlarý vardý: “Ey baldýrý çýplaklar! Sizin de sosyeteden farkýnýz yok! Aþkýnýzýn falýný bana baktýrýyorsunuz. Sayenizde geçimimi enayilerden saðlýyorum.” Genç Erkek Maymun: “Yoksa o enayiler bizler mi oluyoruz?” Baþlar bir o yana bir bu yana döndü: “Aþkýn adý yok... Ne aþký be! Parasal aþklar, baldýrý çýplaklarýn aþký. Birbirini kullanma var. Oyun içinde oyun var.” Diþi ve erkeði mantýk hesabý yapýyorlardý. Kadýn Maymun dayanamadý: “Ne demek istedi bu? Benim aþkým Þarkýcý Maymun bana hiç yüz vermeyecek mi? Onun için ölürüm ben...” Gözlüklü Maymun aðaca týrmandý. Ýlk dalýn üzerinde durdu: “Ýçkiyi fazla kaçýrmýþ, aðzýndan istemeden de olsa gerçekler döküldü. Daha anlamadýnýz deðil mi? Aþkýn içinde sevgi, saygý yok. Emek, paylaþým yok. Diðer söylediklerini sizler çözün.” Gökyüzünden yaðmur tanecikleri dökülmeye baþladý. Kalabalýk bir anda yok oldu. Hüseyin Habip Taþkýn
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0