ForumŞiir Tutkunları Şiirlerini Ameliyat Masasına Kendi Elleriyle Yatırıyor  Yeni Konu 

Atatürk Þiirleri 2 - Serdar Yýldýrým

27 Ocak 2021

Serdar Yýldýrým

ATATÜRK YOK, GÝTTÝ DÝYORLAR Atatürk'ü soruyorum, nerede diyorum? Atatürk yok, gitti, diyorlar. Nereye gitti, diyorum? Bilmiyoruz, diyorlar. * * * * Olmaz, Atatürk gitmez, diyorum. Bizi býrakýp nereye gidecek? Sýnýrda nöbet bekliyordur. Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyordur. ------------------------------------------- SELANÝK YÝÐÝDÝ Selanik'te bir yiðit doðar. 24 yaþýnda yüzbaþý olur. Yurduna saldýran düþmanlara karþý koyar. Genç yaþýnda dünyaya nam salar. * * * * Sað elinde kýlýcý siperden fýrlar. Hücum diye baðýrýr, ileri atýlýr. Türk askeri komutanýn peþinden gider. Önce Mustafa Kemal düþmana çarpar. * * * * Bir insan bu kadar mý büyük doðar? Yaþamý boyunca bu kadar mý büyük iþler baþarýr? Ýnsanlýk tarihini bu kadar mý deðiþtirip yeniden yazar? Zirvedeki yerinde bu kadar mý yalnýz kalýr? ------------------------------------------------------- TÜRK BAYRAÐI Dalgalan ey þanlý Türk Bayraðý Türk'ün adýný haykýrarak dalgalan Sen bilirim tarihe sýðmazsýn, Mustafa Kemal Atatürk diye dalgalan. * * * * Rüzgar esmese de, yaprak kýmýldamasa da Sen Trablusgarp, Bingazi diye dalgalan Anadolu nefes alamaz duruma gelse de, Sen Anafartalar, Conkbayýrý diye dalgalan. * * * * Ben yýkarým sistemleri alt üst ederim Fýrtýnalarý, boranlarý beynimde eritirim. Ben yýkýlmam, yýkarým, siler de geçerim. Kasýrgalarý, tayfunlarý çizer de geçerim. * * * * Bu vatan kurtulmalý dedi, kurtardý Türkiye Cumhuriyeti kurulmalý dedi, kurdu. Pek çok zorluðu aþtý, engelleri geçti Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek muzaffer olacaktýr. ------------------------------------------------------- TARÝH 25-03-2017 Ey 1.000 yýl sonra yaþayan insan, Sen Atatürk'ü biliyor musun? Atatürk dünyada barýþ istiyordu. Bunun farkýnda mýsýn? * * * * Barýþý korudun mu? Savaþtan kaçýndýn mý? Komþu devletlere saldýrýp Savaþ çýkardýn mý? * * * * Fetih iþi çözüm deðil, Dünyaya hakim olunmaz. Hakim olmak isteyenin Son nefesinde hekim bulunmaz. * * * * Birkaç yüzyýldýr savaþ olmadý, Barýþ var diyorsan Bravo diyorum sana Seni alkýþlýyorum. * * * * Atatürk ilkelerinden vazgeçme Dünyada barýþý koru Baþka dünya yok diyorsan Sonsuza dek mutlusun. ------------------------------------------------------- NEDEN ATATÜRK'Ü SEVÝYORUM Yurdu düþmanlardan kurtardýðý için, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduðu için, Ýnsanca yaþamanýn yolunu gösterdiði için, Düþünceye özgürlük sunduðu için. * * * * Beni tanýyanlar soruyorlar: Neden Atatürk'ü bu kadar çok seviyorsun? Ben de diyorum, Atatürk sevilmeyecek biri deðil, Yüreðinde sevgi olan herkes Atatürk'ü sever. * * * * Atatürk sevgidir, Atatürk ilgidir, Atatürk saygýdýr. Atatürk özgürlüktür, Atatürk çaðdaþlýktýr, Atatürk ilerlemedir. Atatürk geri kalmamaktýr, Atatürk medeniyettir. Atatürk dünyada ön sýrada yer almaktýr. ------------------------------------------------------- BEN BÝR ZAMAN GEZGÝNÝYÝM Ben bir zaman gezginiyim, Zamanda gezer dururum, Geçmiþ zamanlarda yaþamýþ insanlarýn, Önderleri kimmiþ merak eder dururum. * * * * Yüzyýllarý, bin yýllarý araþtýrdým Büyük önderler kimmiþ belirledim. Ýnsanlýk tarihinin en büyük önderini seçtim Adý Mustafa Kemal Atatürk. * * * * Atatürk ülkesini kurtarmak için, Kýyasýya bir mücadele içine girmiþ. Yaptýðý savaþlarda hiç yenilmemiþ. Böylelikle yurdunu düþmanlardan kurtarmýþ. * * * * Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuþ. Türk Halkýnýn beynindeki prangalarý söküp atmýþ. On beþ yýl iktidarda kalmýþ. Bu süre içinde yurt dýþý geziye çýkmamýþ. ------------------------------------------------------- CUMHURÝYET VE BARIÞ Padiþahmýþ, kralmýþ, sözü kanun sayýlýrmýþ. Kimseye hesap vermek zorunda deðilmiþ. Olmaz ki, böyle yönetim olmaz ki? Bir ülke böyle yönetilmez ki. Yönetim þekillerinden En güzelini seçtim. Cumhuriyet dedim. * * * * Bir sýnýr olayýný bahane edip Komþu ülkeye saldýrýp savaþ çýkaran devletler var Siz nasýl padiþah, nasýl kralsýnýz? Anlaþma yolunu denesenize Bir buluþun, konuþun. Barýþý fark edin Barýþ deseniz, savaþmazsýnýz. Devletler arasý iliþkilerden Zor olaný seçtim Barýþ dedim. * * * * Cengiz Han dünya imparatorluðu sevdasýndaydý. Büyük Ýskender, dünyaya hakim olmak için, yola çýkmýþtý. Napolyon, Fransa'yý küçük dünya olarak kabul ederdi. Hitler, dünya benim emrimde olmalý derdi. Barýþ deyip ülkelerini kalkýndýrmak yerine Savaþ deyip ülkelerini felakete sürüklediler. ------------------------------------------------------- MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Tarih her yüzyýlda bir kahraman üretir 19. yüzyýlda da bir kahraman üretti. Bu kahraman öylesine büyük, yüce ve güçlüydü ki, Dünyanýn gelmiþ geçmiþ en büyük kahramaný unvanýný hak etti. * * * * Ben ne kadar bir tarih kitabý yazmaya çalýþsam da Kahraman diye anýlanlar bir, iki sayfada eridi, gitti. Yüz sayfa, bin sayfa ayýrdým ama yetmedi. Sen ne büyüksün Mustafa Kemal Atatürk tarihe sýðmazsýn. * * * * Yokluk vardý, darlýk vardý, yalnýzlýk vardý. Düþman vardý, hain vardý, güven yoktu. Ýnsan vardý, millet vardý, ulus vardý. Hepsinden önemlisi yenilmez armada vardý. * * * * Çýktý, çaktý, çökertti, silindir gibi ezdi. Anadolu'ya saldýran düþmanlarý periþan etti. Biz, milli sýnýrlarýmýz içinde özgür ve baðýmsýz, Yaþamaktan baþka bir þey istemiyoruz, dedi. * * * * Yabancý kültürlerin benimsenmesi milli varlýðýmýzý tehlikeye düþürür, çaðdaþ uygarlýk düzenini yakalamamýzý engeller. * * * * Atatürk, batýnýn ve doðunun tekniðinden ve bi­liminden yararlanýrken, milli kültürümüzü koru­mamýz gerektiðini belirtmiþtir. Yazan: Serdar Yýldýrým ----------------------------------------------- ----------------------------------------------- SAVAÞTIK Barýþ, istedim. Savaþ, dediler. Evet, dedim. Savaþtýk. Yenildiler. Ben, dedim. Sensin, dediler. Çekip gittiler. ------------------------------------------------------- KURTULUÞ SAVAÞI'NI BEN BAÞLATTIM Sýfýrdan zirveye çýktým Vataný kurtardým Bin yýl geçse bile Dünya beni unutmaz. * * * * Osmanlý çökmüþ, bitmiþti. Külü bile kalmamýþtý. Anadolu'da özgürlük ateþini yaktým Kurtuluþ Savaþý'ný ben baþlattým. * * * * Anadolu halký gururla Benim yanýmda oldu Düþman siperleri kurþunla, Bombayla doldu. * * * * Ey genç yeni nesiller! Türkiye Cumhuriyeti'nin fedaisi olun. Hiçbir þeye boyun eðmeyin Özgür ve baðýmsýz kalýn. ------------------------------------------------------- KÝMSE BENÝ SEVMESE DE BU VATANI KURTARIRDIM Kimse beni sevmese de Cumhuriyeti kurardým * * * * Kimse beni sevmese de Þapka devrimini yapardým * * * * Kimse beni sevmese de Harf devrimini yapardým * * * * Kimse beni sevmese de Kadýnlara özgürlük sunardým * * * * Savaþtým, sonuna kadar savaþtým Beni sevmeyenler olacaðýný bile bile * * * * Sevmeyecekler için de savaþtým Onlarýn mutluluðu ve refahý için de savaþtým * * * * Siz ey þanslý yeni nesiller, sevenler ve sevmeyenler Sýcak yataklarýnýzda rahat uyuyun, ben sýnýrda nöbetteyim. ------------------------------------------------------- ÇANAKKALE'DE TARÝH YAZDIM Ben tarih yazmasam, tarih beni yazmazdý. Çanakkale'de Anzak mezarýný kazmazdý. Savunmada bekleyip taarruz etmesem Emrimdeki ordu zafere ulaþmazdý. * * * * Bu ordu baþka ordu, Kahraman Türk Ordusu, Mustafa Kemal'e güvenir, yoktur düþman korkusu En önde ben oldum, hücum dedim, ileri atýldým Asker peþimden geldi, kahrettik, düþman olan herkesi. ------------------------------------------------------- YURT DIÞI GEZÝLERÝNDE ATATÜRK On beþ yýl iktidarda kaldý Yurt dýþý geziye çýkmadý Çünkü halkýyla barýþýktý Yurt dýþýnda ne iþi olacaktý? * * * * Samsun'a gitti, Erzurum'a, Sivas'a gitti. Kýrþehir'e Nevþehir'e Bursa'ya gitti. Türkiye'de gitmediði yer kalmadý. Ýnsanlar, O'nu sevgiyle baðrýna bastý. * * * * Demokrasiyle yönetilen bir ülkede Üst düzey yöneticiler Yurt dýþý gezilere sýk sýk çýkýyorsa Ýç politikada iþler iyi gitmiyor demektir. ------------------------------------------------------- ÝKÝ TABUR ASKER, HÝNDÝSTAN VE BEN 24 Yaþýnda yüzbaþý oldum Harp Akademisi mezunuydum Osmanlý Ordusu'nun gözde, Genç subaylarý arasýndaydým. * * * * Padiþah Vahdettin þehzadeyken Saraya gider, görüþürdüm. Devlet erkaný beni tanýyordu Vahdettin padiþah olunca Daha fazla görüþmeye baþladýk. * * * * Bir defasýnda padiþah Vahdettin Yanýma iki tabur asker alýp Müslümanlýk adýna Hindistan'ý fethetmemi istedi. * * * * Aman, dedim, nasýl olur? Olur, Mustafa Kemal olur. Sen yeter ki iste, baþarýrsýn, Hindistan'ý Ýngilizlerden kurtarýrsýn. * * * * Padiþahýn bence kabul görmeyen Bilmem kaçýncý giriþimiydi. Cezayir diyordu, Fransýzlar diyordu. Yemen diyordu, Arabistan diyordu. Sen çölde bile devlet kurarsýn diyordu. * * * * Doðru, ben isteseydim Hindistan'ý fethederdim Ýngilizleri Asya'dan söküp atardým Elden çýkmýþ Arabistan'ý yeniden fetheder Çölde bile yeni bir devlet kurardým. * * * * Ben sömürgeciliðin karþýsýndayým Benim ne iþim var Hindistan'da Ne iþim var Arabistan çöllerinde Sonunda yine emperyalizm özlemleri Dünya milletlerini bir bayrak altýnda toplama hayali. * * * * Ben her milletin kendi bayraðý altýnda Özgür ve baðýmsýz yaþamasý taraftarýyým Osmanlý bir beylikti, devlet oldu Sonradan pek çok devleti sýnýrlarý içine aldýðýndan, Osmanlý Ýmparatorluðu dendi. * * * * Osmanlýnýn adaleti bin yerden patlak verdi. Güçsüz kalýnca baský altýndaki milletler ayaklandý. Sevr Antlaþmasý Osmanlýnýn idam fermanýydý. Osmanlý son buldu, Türklüðü ben kurtardým. Yazan: Serdar Yýldýrým
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0