ForumSeçim Kürsüsü  Yeni Konu 

ÖÐRENME VE BÝLME.

02 Temmuz 2017

Kocero

ÖÐRENME VE BÝLME ÜZERÝNE BÝRKAÇ SÖZÜM VAR Aþaðýdaki öðrenme ve bilme ile ilgili sözler, benim bu konuda ÖNEMSEDÝÐÝM TUTUM VE DAVRANIÞLARý dile getiriyor. Bakalým, siz de önemli bulacak mýsýnýz bunlarý. • Ýnsan, iki þeyi iyi bilmek zorundadýr: 1. Neleri bildiðini, 2. Neleri bilmediðini. • Bilmemek ayýp deðil, sormamak (öðrenmemek) ayýptýr. (Tük Atasözü) • Bilmelerin en soylusu, belki de kendimizi bilmektir. • Öðrenme, kýsa sürede gerçekleþtirilebilen kolay ve basit bir süreç olsaydý, eðitim, uzun bir süre ve çokça öðrenim yaþantýsý edinmeyi gerektirmezdi. • Öðrenmek, bir varlýðý, bir kavramý, bir olayý, bir olguyu, kendine özgü özellikleriyle fark etmektir. • Öðrenmeyi hafife almamýz, kendimizi ve yaþamý hafife almakla birdir. • Önceliði, baþarýlý olmaya mý tanýmalýyýz, yoksa insan olmaya mý? Anne baba ve öðretmen, eðiten insanlar olarak, bu sorunun doðru yanýtýnýn bilincine varmadan, tek adým atmamalýdýrlar. (Babanýn, “Oðlum, ben sana vali olamazsýn demedim; adam olamazsýn, dedim.” sözünü anýmsayalým.) • En iyi öðrenci, gerektiði yerde, gerektiði kadar konuþan ve öðretmenini, sorularýyla konuþturan öðrencidir. • En iyi öðretmen, çok konuþan öðretmen deðil, çok konuþturan öðretmendir. • Deðiþtirmemiz gereken duygu, düþünce ve davranýþlarýmýzý deðiþtirebilecek kadar cesur olmalýyýz. • Deðiþtiremeyeceðimiz þeyleri dinginlikle kabul edebilecek kadar, kendimize söz geçirebilmeyi baþarabilirsek, kiþisel mutluluðumuza düþen gölgelerin önemli bir bölümünü daha ortadan kaldýrmýþ oluruz. Aklýmýzý yeterince kullanarak deðiþtirebileceðimiz þeylerle deðiþtiremeyeceðimiz þeyleri birbirinden ayýrt etmemiz olasýdýr.R.Bakýrcýoðlu Çocuklara BÝLGÝYE ULAÞMA,SORGULAMA yollarýný öðretmeliyiz. Öðrenme ezber deðildir. Keþfetme olmayan eðitim dogmatiktir. Hurafe ve korkutmaya dayanýr. Merak öðrenmeyi geliþtirir. Çocuklarýn merak duygularý karþýlanamaz ,açýklanmaz ise ileride ZARARLI yollara sapar, saldýrgan VE ÝSTÝSMARCI olur.
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0