ForumMüzik; ne isterseniz, ne dinlerseniz?  Yeni Konu 

Lacrimas Profundere

04 Temmuz 2009

son yaprak

LACRIMAS PROFUNDERE

Lacrimas Profundere,[Oliver Schmid] tarafından 1993 yılının başlarında kuruldu. Lacrimas o yıllarda doom metali gotik elementlerle kaynaştıran nadir gruplardandı. Grup kuruluştan sonra birkaç eleman değişikliği yaşadı. Anja Hötzendorfer (keman/vokal) gruba 1995 yılında katıldı. Anja'nın klasik müzik geçmişi olması grubun müzik yapısını oldukça etkilemişti. Klasik müzik öğelerine oldukça sık bir şekilde yer vererek ilk albümleri olan "...And The Wings Embraced Us" ı Nisan '95'te piyasaya sürdüler. Albüm çıktıktan sonra oldukça iyi tepkiler aldı ve bu albümden "Snow" şarkısı "Deathophobia-Sampler IV" isimli compilation albümde yer aldı.

İkinci albüm için çalışmalar öncelikle müzik şirketleriyle oldu. Uzun süren görüşmeler sonucu albümün İsveçli şirket Witchhunt Records tarafından çıkarılması için anlaşmaya varıldı. İki ay süren bir stüdyo döneminin ardından, ilk albümden tam bir sene sonra Nisan 1996'da 2. albümleri olan "La Naissance D'un Reve" raflara kondu.

Bu dönemden sonra grup oldukça uzun bir süre sessiz kaldı. 1998'de ünlü müzik şirketi Nuclear Blast'ın çıkardığı Nuclear Blast-Sampler No: 12 isimli compilation albümde kendilerine yer buldular. Böyle bir compilationda yer bulmak grubun dünyaca tanınmasını sağladı. Subway To Sally, Haggard, Darkseed, The Gathering, Lacuna Coil ve Theatre Of Tragedy gibi gruplarla verdikleri konserlerle iyiden iyiye piyasaya yerleştiler. Yine 1998 yılınd Ursul Schmidhammer'in (harp) gruba katılmasıyla grubun kadrosu son halini aldı.

98'in Aralık ayında dünyaca tanınan Avusturyalı şirket Napalm Records ile sözleşme imzalandı. Napalm Records, anlaşmanın ardından Nisan '99'da gruba Lungfull Studios'un yolunu gösterdi ve kayıtlara hemen geçilmesini istedi. Bu stüdyoda yapılan çalışmalardan sonra grubun en iyi çalışmalarından biri olan [[Memorandum]] ortaya çıktı. Bu albümün adından grup Avrupa turnesindeyken (Turnenin kapsamında Wave Gotik Treffen ve Summerbreeze gibi önemli festivaller de vardı) Kuzey Amerika ve Japonya'da festivallere davet edildi. A.B.D. radyo (rock, metal tarzlı) listelerinde 3 şarkıyla birden yer aldılar. Tristania ve The Sins Of Thy Beloved gibi ünlü gruplarla çıkacağı turne iptal edildi çünkü grup üyelerinden biri hastaydı. Bu albümden sonra grup yine eleman değişikliği yaşadı. Ursula (harp) ve Lorenz (davul) ailevi sebeplerden dolayı, Anja (keman/vokal) ise işinden dolayı gruba zaman ayıramayacağını belirtip gruptan ayrıldılar.

Lorenz'in yerine davula Darkseed grubunun eski davulcusu Willi Wurm gruba dahil oldu. Wave Gotik Treffen'deki konserin hemen ardında ise basçı Markus Lapper gruptan ayrıldı. Bu ayrılık diğerlerine göre daha zor oldu çünkü Lapper 5 senedir grupla beraber çalışıyordu. Araştırmaların ardından yine eski Darkseed üyesi olan Enrico Galvagno gruba basçı olarak dahil oldu ve yeni albüm çalışmalarına hız verildi. Kayıtlar için 2000 yılının sonbaharında stüdyoya girildi. Grup yine Lungfull Studios'ta çalışıyordu. Stüdyo çalışmalarının neticesinde Memorandum albümünden daha yumuşak daha tekdüze ama kesinlikle daha duygusal bir albüm olan Burning A Wish'i tamamladılar. Grubun beyni Christopher Schmid'in temiz vokali grubun tarzına çok iyi uyum sağlamıştı. Bu albümün hemen ardından, 1 sene kadar sonra grup yeni çalışmalara başlayıp Klangschmiede Studio'ya girerek kayıtlara başladı. Grubun artık melankolik rock olarak tanımlayabileceğimiz bir tarza geçmişti. Fall, I Will Follow, ayın albümü ödülünü kazandı ve Almanya listelerinde ilk 15'te 12 hafta boyunca kalarak büyük bir başarı yakaladı.Bunu 2003 yılında çıkılan kısa süreli turne izledi Bu turnenin ardından grup tekrar kendini stüdyoya sokara çalışmalara başladı ve şu gün itibariyle son albümleri olan Ave End'i 2004 yılında piyasaya sürdüler. Bir önceki albüm Fall, I Will Follow'un havasını tekrar yansıtan bu albümün eksisi şarkıların birbirini tekrar etmesi olarak görüldü. Astronautumn isimli şarkıda ise bir Moonspell havası esiyor.

Sonuç olarak, geneline baktığımızda doom/gothic metal severlerin tanıdığı bir grup Lacrimas Profundere. Grubun son iki albümdeki tarz değişikliği, gothic rock'a kayışı bazı fanlarını üzüp, bazılarını ise memnun etti. 

Grup Üyeleri
Vocal: Christopher Schmid
Guitar: Oliver Nikolas Schmid
Guitar: Christian Freitsmiedl
Bass: Daniel Lechner
Drums: Wilhelm "Willi" Wurm
Keyboard: Christian Alexander Steiner

Albümleri
1995, ...And The Wings Embraced Us
1997, La Naissance D'Un Rêve
1997, The Crown Of Leaving [EP]
1998, The Embrace And The Eclipse [EP]
1999, Memorandum
2001, Burning: A Wish
2002, Fall, I Will Follow
2004, Ave End
2006,Filthy Notes For Frozen Hearts
2008,Songs For The Last View
04 Temmuz 2009

deepblueeagle

çok sevindim şimdi yine aramıza geldiğinize. gotik metal, metal, deneysel ve alternatif üzerine ben de yazılar yazacaktım siteye. hazırlıyordum. çok iyi oldu. bravo. artık siz de yazarsınız. hatta birçok grubu tanıtırsınız. örneğin, dinliyorsanız, dismal euphony, elend, einherjer, angizia vb. yazabilir, tanıtabilirsiniz.

kolaylıklar.

04 Temmuz 2009

son yaprak

Lacrimas Profundere bundan 5 yıl önce hayatıma girdi. Müzik ötesi olarak yorumladığım bu grubun Memorandum albümü çok başarılı. Diğer albümlerin hakkını yemeyelim tabiki.Sesinde buğulanan notalarda kaybolduğum Cristopher Schmid'in gruptan ayrılması son isteyeceğim olguydu. Ama oldu. Tarz sarsıldı açıkçası. Diğer tanıtacağım gruplar Tristania,Draconian,Epica,Empyrium gibi gruplar olacak. 

04 Temmuz 2009

son yaprak

Christopher Schmid

Christopher Schmid

Gözleri yeterince anlatıyor değil mi?.

04 Temmuz 2009

deepblueeagle

saçları, gözleri, bakışı, duruşu ile syd barret'a çok benziyor. inşallah hayatı da onunkine benzemez. syd, taşıyamamıştı hayatı. sonra da uyuşturucu ve televizyona verdi kendini. sürekli daha iyi şarkılar yazma uğraşı yüzünden depresyondaydı. alkol ve otla başa çıkıp kaçmaya çalıştı. yazık oldu. chet baker da öyle. alkol ve uyuşturucu. kurt cobain'e de yazık oldu. jim morrison'a da. yaratıcı, yetenekli sanatçılar çok hassas olduğu için taşıyamıyorlar dünyanın yükünü. 

senin grubu duymamıştım. atlamışım. dinlerim. eminim iyidirler. grup dağılmaları, anlaşmazlıklar, solo çalışmalar, tarzların, yolların değişmesi normal. insanlık hali.

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0