Forum7. Sanat-İzmirSinema  Yeni Konu 

TETİKÇİ 2-YÜKSEK VOLTAJLI EKŞIN CEYSIN

09 Mayıs 2009

deepblueeagle
CRANK 2: HIGH VOLTAGE-JASON STATHAM


Bir Jason daha geri döndü. Bu kez Jason Statham. Alemin en sert erkeği. Kiralık katil Chev Chelios rolünde bir kez daha. İlk filmde damarlarına zehir verilmişti ve saatleri sayılıydı. Bu kez de kalbini alıp yerine plastik kalp takıyorlar. Ve kalbini bulup yerine takmak için Los Angeles’i dağıtıyor, yumrukları ile, silahları ile, önüne geçeni deşerek, kırarak, dökerek, bağırıp çağırarak, hipodromda sevişerek (ilk filmde cadde ortasında yapmıştı), helikopterden düşerek, yanarak vb. Başrolde Jason yanında her türlü elektrik aleti ve yüksek gerilim hatları, polislerin elektrik şok cihazları, araba çakmağı, her türlü şarj aleti de Jason’dan rol çalıyor. Çünkü Jason ölmemek için takma kalbini sürekli olarak şarj etmek durumunda. Alet bulamazsa insanlara sürtünüyor hatta sevişiyor. Ve sonunda kalbine kavuşuyor. Bu arada filmlerdeki Los Angeles’in (melekler şehri ya) uyuşturucu, fuhuş, eşcinseller, fahişeler, beyaz, zenci, Çinli manyak katiller, hırs, açgözlülük dolu sefih hayatını da bir kez daha görüyoruz.

Film aynen ilki gibi dur durak bilmeyen ve çok hızlı, çok sert bir aksiyon filmi. Aksiyon severler ve Statham hayranları için mükemmel bir seyirlik. Filmin içinde serpiştirilmiş çok farklı sekanslar da var. Bazı aksiyon sahneleri video oyunu şekilde çekilmiş, araya röportajlar giriyor, hatta yazılar, ünlemler, küfürler giriyor arada. Çizgi roman ve sessiz sinema tekniğinin girdiği bölümler de var. Bu bölümler filme mizah da katıyor. Yıllar önce Adam West’in oynadığı Batman ve Robin TV dizisindeki animasyon ve illüstrasyon teknikleri çok sevimli bir şekilde kullanılmış. Aksiyon severler kaçırmamalı. İlkinden daha hızlı.

Chev Chelios’un kalbini çalıp kendine takan ve fahişelerle eğlenen de David Carradine. Eskilerin sert erkeği. Sert erkekler siyah giyse de Carradine (Çin üçlüsü Triad’ların lideri Poon Dong) açık renkler içinde ve Çin suç çetesinin ölmeye yakın lideri rolünde çok komik. Eski günlerinin maskarası halinde.

Statham ise Lee, Chuck, Arnold, Sly, Van Damme, Lundgern, Seagall, Chan, Li sert erkekler kuşağının en acımasızı. 2000’lerde sadece Bank Job filminde duvarlara tırmanmamış ve ciğer sökmemişti. Bu arada Statham’ı yakında bir efsanenin yeniden çevriminde izleyeceğiz. Mekanik. Charles Bronson’un taş yürekli kiralik katili oynadığı ve çömezi Jan-Michel Vincent’e profesyonelliği öğrettiği bir kara film klasiği. Charles Bronson’u Mr. Majestyk ve Death Wish’lerle kim unutabilir.

Bu arada film bir aksiyon klasiğini, Wes Craven’ın Shocker’ını (Şok) anımsatıyor. Bu unutulmaz filmde seri katil Horace Pinker (Mitch Pileggi) elektrikli sandalyeden kurtuluyor ve elektrikten, güç kaynaklarından yardım alarak cinayetlerini işliyor, fişlerden prizlerden geçip rüyalara giriyordu. Sonunda Horace’ı televizyona hapsediyorlar, kanallar arasında gezdiriyorlar ve sonunda televizyonun fişini çekip öldürüyorlardı. Ah şu hayalgücü.

Sinemayı sanat olarak değil endüstri olarak düşünürsek Tetikçi 2 iyi bir aksiyon filmi. 

11 Mayıs 2009

sultan

Ahhh bu Tetikçi bizi de öldürdü dün. Hem de ciddi bir katliam yaptı. Öteki dünyadan yazıyorum duygularımı. Sadece ben değil 5 kişi daha benim durumumda. 10 Mayıs Anneler gününün en büyük aksiyonu olarak tarihe geçti. Kalbimiz çıktı yerinden ve yapay kalp takanımız yok.Annem ve babam şimdiki vizyon filmlerini "budur" zannetti. Bizde endüstri bırakmadı walla. Bir de içeriye sanki kiralık katiller doluşmuştu. Neri demeli kulağından saç fırlamış tüm tipler oradaydı. Biz de uzay gemisinden yanlışlıkla oraya terkedilmiş garip altılıydık. Biri kafa kol kesiyor durmadan öbürü kalbini şarj etmek için ne bulursa kendini cereyana veriyor Babam neredeyse bizi de boğazlayacaklardı diyor. Dereden tepeden, damdan, balkondan dışarıya fırlatılan çırılçıplak fahişeler sürüsü ve striptiz sahneleri ise annemin kulağını, gözünü kapatmasına neden oldu. Ben gülme aksiyonuna tutuldum. Ama arada tetikçinin şokları ile kendime geldim. Babam durmadan "kimin fikriydi bu sinema işi?" diyordu. Filmin ilk yarısı bitmeden dışarıya çıktığımızda babamın kaşları aşağıya düşmüş, adeta küçücük bir adam olmuştu. Annem kendileri yüzünden "güzelim" filmi izleyemediğimizi düşünüyordu. 
Ahhh...ah bu Tetikçi bizi öldürdü Gökhan Bey. Size Allah uzun ömürler versin.
Sana ceza olarak anneni Tetikçi ye götür desem ...Kıyamam. Neyse unutalım gitsin. Biz en iyisi Erkekler ne söyler  kadınlar ne anlar? a gidelim
14 Mayıs 2009

deepblueeagle

:))) babalar gününde de küçük kadınlar'ı veya aşk ve gurur'u izlersiniz. veya çaresiz ev kadınları da olabilir. neyse en ufak bir bıçak darbesi almadan kurtulabilmişsiniz buna da şükür. aile filmi sandınız herhalde. :) tamam yılbaşı akşamı da terminatörü izleyin bari. bu da ailenizin ritüeli olsun.:)  
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0