ForumFikrim Geldi!  Yeni Konu 

"Bir gün lazım olursa"... Ya olmazsa?

03 Nisan 2009

hurkus

"Bir gün lazım olur" diyerek evde biriktirdiklerimizi bir düşünün. İki üç yıldır hiç giymediğiniz halde sakladığınız kıyafetler, boş ayakkabı kutuları, size hediye gelmiş ama bir türlü ne yapacağınızı bilemediğiniz eşyalar... Hepsi "bir gün lazım olur belki" cümlesinin altına saklanıyor... Ya olmazsa? 

Uzmanlar buna "ama bir gün ihtiyacım olabilir" sendromu diyor. Bu cümle önce dolaplarımızı sonra hayatlarımızı dolduruyor. Kullanmadığımız eşyalarla sıkış tepiş bir hayat yaşıyoruz.

"Bir gün lazım olabilir sendromu"nu bir başka cümle destekliyor: "Atsan atılmaz, satsan satılmaz"... Hal böyle olunca bu eşyaları değerlendirmek de imkansız oluyor.

Oysa yıllardır dolaplarda kullanılacakları günü bekleyen eşyaları fonksiyonel hale getirmenin yolları var. 

"Bir gün lazım olursa sendromu"ndan kurtulmanın yolları:

1- Evet belki bir gün şu iki yıldır bir kez bile giymediğiniz kazağa ihtiyaç duyabilirsiniz. Küçük de olsa öyle bir ihtimal var. Ama iki yıldır giymediğinize göre bu ihtimal küçük... Ama diğer taraftan bu kazağı hergün giymeye ihtiyacı olan birileri mutlaka vardır. En iyisi siz sadece kullandığınız eşyaları kendinize ayırın. "Bir gün ihtiyacım olabilir"leri ise "bugün ihtiyacı var"larla paylaşın.

2- Gerçekten ihtiyacınız olduğunda onun varlığını çoktan unutmuş olacaksınız... "Bir gün ihtiyacım olabilir"e ne zaman ve nerede ihtiyacınız olacağının garantisi yok. İhtiyacınız olduğunda siz o eşyayı çoktan unutmuş olursunuz, ya da tıklım tıklım dolabın içinde nereye koyduğunuzu hatırlamak güç olabilir.

3-"Bir gün lazım olabilir" eşyaları yerleştirmek için harcadığınız zamanı hiç düşündünüz mü... Sadece küçük bir ihtimale karşılığında o çok değerli vaktinizi dolap yerleştirmekle geçiriyorsunuz..

4- "Bir gün lazım olabilir" eşyasını bir başkasına vererek, aslında "ihtiyacım olduğunda başımın çaresine bakabilirim" düşüncesini de kuvvetlendiriyorsunuz.

5- Diyelim ki "Bir gün lazım olabilir"leri hayatınızdan çıkarmaya karar verdiniz. O zaman da ikinci soru akla geliyor. "Tüm bu eşyaları ne yapacağım şimdi?" Etrafınızda bunlara ihtiyacı olanlar yoksa, ikinci el dükkanlarına verebilirsiniz. Bazı ikinci el dükkanlar sivil toplum kuruluşları yararına çalışıyor, Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın dükkanları sizin katkılarınızı bekliyor. Ya da bir başka seçenek daha var "Freecycle"... Tüm dünyada her geçen gün büyüyen bir ağ... İhtiyacınız olmayan eşyaların listesini internet üzerinden bu gruba yollayabilirsiniz. Grup üyelerinden ihtiyacı olanlarla bağlantıya geçmenin en pratik yollarından biri... "BİR GÜN LAZIM OLABİLİR"DEN KURTULMANIN YOLU 

Freecycle Türkiye

http://groups.yahoo.com/group/freecycleistanbul/

***
yeşilgazete
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0