Zorlayanlar…

06 Temmuz 2009 00:21 / 1156 kez okundu!

 


"... Okuldaki yaramazlıkları ve kötü notları ile sizi çileden çıkartan çocuğunuzu algılama şeklinizi değiştirebilir misiniz? Bugüne kadar çocuğunuzu yaramaz, tembel ve sorumsuz olarak algıladıysanız realitenizde deneyimleyeceğiniz de bu olur..."

***
 
Bizi en çok zorlayan insanların aslında bizim en büyük öğretmenlerimiz olduğunu söylemiştim. Onlar bizi zorlayarak bizim olabileceğimiz en iyi şekilde olmamızı sağlarlar. Geleneksel bakış açısıyla baktığımızda bu söylediğim size çok anlamsız gelebilir. Beni bu kadar zorlayan insan beni kızdırmaktan, hayatımı zehir etmekten başka bir şey yapmıyor diye bana karşı çıkabilirsiniz. Şimdiye kadar böyle düşünmüş olduğunuza da eminim. Böyle düşünmek sizi bu ilişkide bugüne kadar rahatlatmadıysa, o zaman yeni bir bakış açısını dinlemenin zamanı geldi demektir. 


Şimdi lütfen bu aşağıdaki soruları cevaplayın:

1) Bu kişinin hangi yönleri beni sinirlendiriyor/kızdırıyor/rahatsız ediyor?

2) Ben onun bu yaptıklarını hayatımın herhangi bir yönünde yapıyor muyum? (Lütfen kendinize karşı dürüst olun)

Eğer yapıyorsanız karşınızdaki size bunu göstermeye çalışıyor olabilir. Siz kendi içinizde olmayan bir duyguyu karşınızdakinde tanıyamazsınız. Bu sorunun cevabı hemen gelmeyebilir. Bazen karşımızdaki kişide o beğenmediğimiz özellikleri kendimizde o kadar bastırmışızdır ki, bulmak zaman alabilir. Eğer bulursak bu özelliğin bizde de olduğunu kabul edelim ve o yönümüzle barışalım. Kendimizde olup da yok saydığımız her şey bize başkaları tarafından gösterilecektir.

Bu çalışmayı dürüstçe yaptıktan sonra kesinlikle bizde olmadığına kanaat getirdiysek şimdi olaya şu sorularla yaklaşabiliriz:

1) Bu kişinin böyle davranması bana ne kazandırdı ?

2) Bu olayda ben hangi güçlü yanlarımı keşfettim ve bu güçlü yanlarımı hayatımın diğer yönlerine nasıl taşırım?

Bu zorlayıcı insanlar hayatta size hediyeleriyle gelirler. Örneğin çok toleranssız bir baba size toleranslı biri olmayı, duygularını belli etmeyen bir anne sizin çocuklarınızla daha yakın ilişkiler kurmanızı, baskıcı ebeveynler sizin çocuklarınıza seçim hakkı vermenizi sağlar. Sizin hediyeniz neydi?

Ayrıca zorlandığınız ilişkilerde algınızı değiştirmenin yolları olup olmadığına bir göz atın. Okuldaki yaramazlıkları ve kötü notları ile sizi çileden çıkartan çocuğunuzu algılama şeklinizi değiştirebilir misiniz? Bugüne kadar çocuğunuzu yaramaz, tembel ve sorumsuz olarak algıladıysanız realitenizde deneyimleyeceğiniz de bu olur. Ona bakış açınız realitenizi belirler. Algıda yaratacağınız değişiklik realiteyi de değiştirir. Çok yaramaz olmasının çok zeki olup derslerde sıkılıyor olmasından kaynaklandığını düşünseydiniz ona bakış açınız değişir miydi? Çocuğunuza çok zeki olduğunu yansıtırsanız kendi hakkında düşüncesi nasıl değişirdi? Ayrıca her ne olursa olsun sevdiğiniz kişiyi olduğu gibi kabul etmek ilişkinizi nasıl etkilerdi?

Bütün bu söylediklerimin çok kolay gerçekleştirilen şeyler olmadığını biliyorum. Size kendimle ilgili bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Benim “doğru öğrenci” tanımıma taban tabana zıt olan oğlumla uzun yıllar çeliştikten sonra sonunda onu değil kendimi ve ona olan bakış açımı değiştirmem gerektiğini, yoksa onu “iyi öğrenci” yapmaya çalışırken benim için çok değerli olan anne/oğul ilişkimizin yok olacağını gördüm. Olayı algılama şeklimi içimde değiştirdikten sonra onu karşıma alıp, “oğlum seni olduğun gibi kabul ediyorum” dediğimde gözlerinde gördüğüm parıltıyı hayatım boyunca unutamam. Onun üzerindeki baskının kalkması ise oğlumun kendini zaman içinde daha çok dengelemesini sağladı ve biz orta yolu bulduk. Bu bana zorlayıcı ilişkilerimdeki en büyük derslerden biridir.

Her şey mümkündür, her şeye ulaşılabilir, önemli olan niyetimizdir…

Güzel bir hafta olsun… 

Violet Alaluf
Yaşam Koçu-İzmir 
06.07.2009

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.