Otomatik pilot devre dışı!

22 Haziran 2009 00:11 / 1245 kez okundu!

 


Uzun bir iş seyahatinden geri geldim. Tekrar farkına vardım ki, günlük rutin hayatın dışına çıkmak kendimizi daha iyi tanımamız için bir fırsat.

Biz çoğu zaman otomatik pilota bağlanmış bir şekilde yaşıyoruz. Aynı saatte kalk, aynı yoldan işe git,aynı işleri yap,akşam aynı saatte eve dön, aynı saatte akşam yemeği ye ve genelde aynı şeyleri yap. Bu rutinin içinden çıkıp kendinizi ve zihninizi şaşırtabiliyorsanız ne mutlu size. Ama çıkamıyorsanız bilin ki hayatınızı siz değil, otomatik pilot yönetiyor. Siz sadece onun yönlendirdiklerini yapıyorsunuz. 

Bu otomatik pilot bazen işe yarar. Örneğin uzun yolda araba kullanırken birden bir bakmışsınız 15-20 dakika kadar siz orada olmadan araba gitmiş. Peki bu arada siz neredeydiniz? 

Sizin burada olduğunuzu hatırlamanız, deneyimlemeniz, uyanmanız ve yaşamanız için rutinden çıkmak çok önemlidir. Rutinden çıktığınızda siz hep 'an’da olursunuz. Hayatınızın dizginleri sizde olur, yaşadığınız anın farkında olursunuz. Otomatik pilot devreden çıkar. Bunu deneyimlemek için günlük hayattan bizi çıkaracak uzun seyahatlere de ihtiyaç yok aslında. Benim coachee’lerime (koçluk alanlar) bazı önerilerim şöyledir:

*Sabah uyandınız. Elinizi, yüzünüzü yıkayıp, dişlerinizi fırçalayacaksınız. Şaşırtın zihninizi. Her zaman hangi eliniz ile diş fırçanızı tutuyorsanız bu defa diğer elinizle dişlerinizi fırçalayın.

*Her sabah aynı kahvaltıyı mı ediyorsunuz? Yarın sabah değişik bir kahvaltı menüsü seçin kendinize. 

*İşe hep aynı yoldan mı gidiyorsunuz? Değişik bir yol seçin .

*Evi toplamaya hep salondan mı başlıyorsunuz? Bu defa yatak odalarından başlayın.

*Hep aynı saatte kahve mi içiyorsunuz? Ya kahve yerine çay için ya da kahve saatini değiştirin.

*Bu akşam yatağın yatmadığınız diğer tarafında uyuyun. 

Bunlar neye yarayacak diye soracak olursanız eğer, inanın çok işe yarar. Hayatınızda kontrolün sizde olduğunu, yaptığınız her şeyin sizin seçimleriniz sonucu olduğunu, seçimlerinizi dolu dolu yaşamanızı, ufak ufak yapılan değişimlerin sonucu büyük adımların atılabileceğinin farkına varmamızı sağlar. Bu küçük adımlar bir bakarsınız size kocaman bir adım attırmış. Sizi değişikliğe hazırlar. 

Hemen şimdi yarın için ufak değişik bir adım seçin. İsterseniz yukarıdaki örneklerden, isterseniz kendi aklınıza gelen başka ne varsa.

Hayatınızın dizginlerini ele alın, anın keyfine varın!

Tüm sevgimle, 

Violet Alaluf
Yaşam Koçu-İzmir

22.06.2009

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.