HAZRETİ COVİD-19

07 Nisan 2020 21:46 / 941 kez okundu!

 

 

''Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki ğayr eyler
Ârif ânı seyr eyler
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler''

 

****
 

HAZRETİ COVİD-19 

 

Aslen Çinli olan Hazreti COVİD-19'un faydaları da var. Örneğin israfı önledi, kumarhaneleri, kerhaneleri, birahaneleri, meyhaneleri kapattı. Temizlik getirdi. Adalet kurallarına uyulmasını ve tefeciliğe derhal son verilmesini, yeni bir dünyanın kurulacağının işaretlerini verdi. Hazreti COVİD-19'un vermiş olduğu işaretler şunu açık açık gösteriyor. Dünyamızdaki ulus devletleri ve uluslararası düzen ve örgütleri, ekonomiyi, siyaseti, sun’i sınırları, rejimleri ve iktidar yapılarını çok sert bir şekilde etkileyecek:


a) Kapitalizm ve


b) Emperyalizmin sonu gelecek. 


c) COVİD-19 ayrıca faiz lobisini ve sömürgeciliği sonlandıracak. 


Dünyanın birçok yerinde kendi geleceğini belirleme ilkesine dayanarak, bağımsızlık için mücadele eden birçok etnik, dilsel veya dinsel gruplar tüm haklarını şu sevmediğimiz Hazreti COVİD-19 sayesinde elde edecekler. Dünyanın yeni şartlarına her anlamda hazırlıklı olmak başlıca gerekliliktir. Tarihinin oldukça nazik bu döneminde sadece kendi kaderimizi, kendi istikbalimizi değil, tüm insanlığın kader yolculuğunu, gelecekteki mevki ve mertebesini düşünmek, dert etmek durumundayız. Çünkü çatışıp cepheleştiğimiz trajedinin hedefi insan olan herkestir.


''Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki ğayr eyler
Ârif ânı seyr eyler
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler''


Unutmamamız gereken şudur, husumetlerin körelmesi, hiziplerin küllenmesi, ihtilafların örtülmesi, ihanetlerin söndürülmesi, insanlık onurunun yükseltilmesi hepimizin müşterek görevi olmalıdır. Artık üzerinde yaşadığımız bu dünya asla eski dünya olmayacaktır.


Yeni tip COVİD-19’dan önceki hayatla, sonraki hayat; geçmişteki alışkanlıklarla muhatap kalacağımız yeni dönem hem içerik, hem ilerleyiş, hem de irade bakımından benzerlik taşımayacaktır. Artık mevzubahis olan insan bekasıdır.
 

Hepimiz artık hamaseti bir kenara bırakıp, kemal-i ciddiyetle "bu bela, bu musibet niye bizi de vuruyor?" muhasebesini yapıp, acizliğimizi, hiçliğimizi ifade edip, boyun büküp tevbe istiğfar edelim ve bu COVİD-19 istilasından insanlığı kurtaralım. Birbirimize el uzatırsak, zorda kalanlara destek verirsek hem insani hem de İslami sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluruz.

 

Ümit YAZICIOĞLU

 

Not:  Hazreti kelimesi  varlık isimlerinin başına getirilip Farsça isim tamlaması şeklinde kullanılır. Almancası Exzellenz demektir.

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.