Evimizde evcil pet beslemeye karar verdik!

10 Şubat 2009 23:08 / 1254 kez okundu!

 

Pet almaya karar verdiniz. Verdiğiniz karar gerçekten mükemmel. Ama nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Evde sizinle aynı ortamı paylaşacak hatta uzun yıllar hoşça vakit geçireceğiniz minik bireyinizi almadan önce birtakım şeyleri gözden geçirmeniz gerekmiyor mu?

Ailemize yeni katılacak bu minik bireyin alacağı eğitimden, sağlık sorunlarına, bakım zorluğundan, huyuna kadar birçok faktörü göz önünde bulundurmamız gerekmiyor mu? 

Yavru bir pet sahiplenmek sanki bir bebek doğuyormuşçasına sorumluluk gerektirir çünkü. 

Yavru petimizi sahiplenmeye, almaya karar verdiğimizde, yeterince bilgi sahibi değilsek ilk karşılaşacağımız durum eğitim sorunudur. Öncelikle sahiplenmeyi düşündüğümüz pet ile sahiplendiğimiz ortama uyumu, sahipleneceğimiz türdeki ırkın yaşam koşulları çok önemlidir. Mesela sahiplendiğimiz petimizin bir kaplumbağa olduğunu farzedelim. Bu canlı belli bir ortam ısısının altında kış uykusuna yatmakta ve metabolizmasını yavaşlatmaktadır. Sahiplendiğmizde bunu bilmiyorsak öldü zannedip kötü sonunu sizler de hazırlayabilirsiniz. 

Sahipleneceğimiz petin özelliklerini, sahiplenmeden önce bir ön araştırmasını yapıp bir Veteriner Hekim ile görüşüp detaylı bilgi almalısınız ki, karşılaşacağınız sorunlar ya da o türün ırkına mahsus özellikleri bilmek karar vermenizi, bakımınızı kolaylaştıracak, yanlışlardan sizi kurtaracak, petinizin hayatına malolacak bir yanlıştan döndürecektir. Minik, siz sahiplendikten sonra sizi ailesi gibi görecek ve size gönülden bağlanacaktır. Sahiplenirken bu sorumluluğu unutmamak gereklidir, bir süre sonra onu evden uzaklaştırmak miniğe çok zararlar verebilir.

Hayvanlar büyüyüp bir yaşına geldiğinde tüyü dökülüyor rahatsız oluyorum, koltukları tırmalıyor evim mahvoluyor, çiş eğitimini verecek zamanım yoktu ki, mutfaktan yiyecek aşırıyor, kaliteli mama veremiyorum çok pahalı, öylesine dengesiz beslemek zorunda kalıyorum, hep et yemeye alıştı, masrafına yetişemiyorum... Ya da bebeğim dünyaya geliyor, artık evden gitmesi lazım!!! gibi basit bahanelerle evden atacağınız bir canlı almamaya dikkat edin. 

Aldığınız her canlı eğitilirse yaşamınız kolaylaşır... 

İki taraf için de. 

10.02.2009
----------------------------------------------------------

Veteriner Hekim Sertan Büte, hayvan dostlarımıza dair bilgiler içeren yazılarıyla artık izmirizmir.net okuyucuları ile birlikte!

Evinizi, iş yerinizi ya da “sokağınızı paylaştığınız” sevgili hayvan dostlarımız hakkında öğrenmek istediğiniz, aktarmak istediğiniz bilgileri, merak ettiğiniz soruları Sertan Büte’nin köşesine yazabilirsiniz.

Hayatımızın içinde bir şekilde karşımıza çıkan “sessizler”in de canlı olduklarını hiç ama hiç unutmayalım lütfen…

SERTAN BÜTE kimdir?

Sertan Büte, 3 Haziran 1981’de Bandırma’da doğdu.

1999 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesinde başlayan eğitimini 2005 yılında bitirerek meslek hayatına başladı.

Şu an Leon Hayvan Sağlık Merkezi’nde hayvan dostlarımıza rahat, huzurlu ve mutlu yaşamaları için elinden geldiğince yardımcı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

Sertan Büte’nin köşesinde bizlere aktaracağı bilgiler, tedavi yönlü herhangi bir bilgi taşımamaktadır. 


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.