Amerika'dan düdük sesleri geliyor

06 Haziran 2013 21:17 / 922 kez okundu!

 


Gençlik böyle bir şey… Nihayet evden dışarı çıktılar ve devletin yasaklı alanlarına girmeyi başardılar. Yasakları delerek, barikatları aşarak, gaz bombalarına göğüs gererek, emniyet güçlerini, polisi püskürterek… Nihayet evlerinden çıkarak alanlarda “biz de varız” diyerek yüksek perdeden bağırdılar. Diyorlar ki; biz ki anne ve babalarımızın otoritesini yıkmışız, biz ki nasihatlere, törelere, kurallara başkaldırmışız, biz ki aklımızın dokunulmazlığını ilan etmişiz, bundan sonra başımızın üstünde baş kabul etmeyiz, her iktidarın otoritesini alaşağı edeceğiz.

Talebimiz olmazsa da ret’lerimizi haykırıyoruz. İktidar olmayı da iktidarda olanı da istemeyiz. Hafızalarımıza sahip çıkıyoruz, hafızalarımızı doldurmaya kalkışmayın, biz düşüncelerimizle hafızalarımızı doldurmayı biliriz. Özgürlük istiyoruz, demokrasi istiyoruz. Aş, iş ve eşde gözümüz yok. Biz sadece özgürlük istiyoruz. Demokrasi istiyoruz. Gerekirse ekmeğimizi demokrasiye bandırarak yeriz, otoritesiz ve özgürce…

Gençlik böyle bir şey…

Birileri der ki, yaşam tarzıma dokunma, ben rakının tiryakisiyim, önüme ayran koyma, bu sıcaklarda şalvarı, kara çarşafı giyemem, eteğime kısa kollu bluzuma karışma…

Gençlik böyle bir şey… Gençlik parklardaki ağaçların kesilmesine karşı çıkmanın masumiyetiyle direnmeyi meşru hak sayarken, diğerleri gençliğin masumiyetinden yararlanmayı meşru hak sayar. Dinozorlar hep böyle kurnaz ve hesapçı olurlar. Tarih onları iyi tanır. Önce galeyana getirirler, birileri destekler gibi görünür yazar çizer, birileri şirin gözükmek için yandaş olur, bir başkası taraftar toplamak için onaylar, hepsinin hesapları ayrı ayrıdır. Bir yandan otoriter iktidarı yıkmaya çalışanlara gaz verirken diğer taraftan iktidara gelmenin hesaplarını yaparlar. Ama ruhlarındaki fitnelik fesatlık hep aynıdır. Gençlik coştukça coşar, ülkenin yasalarını kurallarını çiğnerken masumiyet duygusuyla farkında olmadan çizgiyi aşar gider.

Bence fazla galeyana gelmeyin. Birileri sizleri galeyana getirir, başka birileri gelir sizi alıp idam sehpasına götürür. Bunu da unutmayın. Klavyelerinizin başında biriktirdiğiniz enerjileriniz tükenmedi mi? Amerika’dan düdük sesleri geliyor. Duymadınız mı?


Şakir KADAN

06.06.2013

Son Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013 15:36

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.