Rektörlük AVM oluyor

17 Aralık 2011 17:14  

 

Rektörlük AVM oluyor

Dokuz Eylül Üniversitesi, Tınaztepe’deki yerleşkeye ek inşaatlar yapacak. Alsancak’taki rektörlük binası, Buca’ya taşınırken, mevcut binanın alışveriş merkezinin yer aldığı komplekse dönüştürülmesi planlanıyor

ELİF DEMİRCİ İZMİR DHA

Buca’nın merkezinde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi, Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşınacak. Fakülte’nin temeli, rektörlük binasıyla birlikte ocak ayında atılacak. Her iki bina da iki yıl içinde bitirilecek. Eski Hukuk Fakültesi‘nin dersliklerini, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kullanacak. Alsancak’taki rektörlük binası da alışveriş merkezi olacak.

Hukuk’ta sıkışıklık
Okula erken gelenin dersi oturarak dinleme şansına sahip olduğu Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki sıkışıklık yeni bina ile aşılacak. Buca merkezdeki Hukuk Fakültesi, Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşınacak. Ocak ayında temeli atılacak bina, iki yılda tamamlanacak. İçinde üç tane 500 kişilik amfisi olacak. Yeni fakülte, 25 bin metrekare alanda yapılacak ve 15 milyon liraya mal olacak.

2 yılda tamamlanacak
Hukuk Fakültesi yerleşkeye geçince eski binayı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kullanacak. Üniversitenin Alsancak’taki 13.5 dönüm genişliğindeki rektörlük binası da yerleşkeye taşınacak. Temeli ocak ayında atılacak yeni bina, iki yıl içinde tamamlanacak, 22 bin metrekare üzerine yapılacak, yapımı için 14 milyon lira harcanacak.

Üniversite için iyi bir gelir kapısı açılacak

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, “Rektörlük binamız çok geniş bir araziye yapıldı. Buradan taşınınca bina yıkılacak. Burayı ya Üçkuyular’daki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi gibi kültür ve sanat merkezi yapabiliriz. Ya da kent merkezinde olmasının avantajı kullanılarak büyük bir AVM olabilir. Buradan üniversite kira geliri kazanacak. Böylece üniversitemiz bir arazisini iyi bir şekilde değerlendirmiş olacak” dedi.

Milliyet

Son Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2011 17:18

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0