Sadece askerde karşılaşılan olaylar

10 Mart 2017 19:01 / 544 kez okundu!

 

 

Kısa dönem askerlik yaptım 1994 yılında. Kısa askerliğe yoğun anılar, güzel arkadaşlıklar sığdırdım. Her boşlukta kitap okudum, okuduğumu paylaşacaklarım vardı bereket. Bir arkadaşım Ankara'da "din-ayet" işlerinin başında şimdi; diğeri Almanya'da "ihanet" işleriyle meşgul. İkisinin de şu anki halleriyle aynı yerde değilim ama ikisinin de trajedisi benimle... 100 yıllık bölünmenin iki sembolünün ortasındayım ama tırnak içinde de olsa "ihanet"ten daha uzakta...

 

Sadece askerde karşılaşılan olaylar

51 günlük köfte askerlik sırasında, burdur'da, kartondan kesilmiş strateji oyunu stratego yapmak; bunu yatakhanede oynarken yüzbaşının görmesi, ilgilenmesi; yüzbaşının nöbetçi olduğu bir akşam çavuş aracılığıyla aleni çağrılmak ama "komutanım dedi ki eşofmanla gelebilir" fısıldanması; 2 saat yüzbaşıya stratego öğretmek, en önemli taşlarını mayına çarptırıp kaybedince de istihkamcıyla gidip onun mayınlarını patlatmak ve bayrağını almak! 

ama yüzbaşının oyunu çok sevmesi nedeniyle, 
hollanda'dan bir arkadaşını aramak zorunda kalmak ve ondan gerçek oyunu istemek, bir hafta sonra amsterdam'dan gelen, delik deşik edilmiş bir paketin sana teslim edilmesi, sabaha kadar oyunun kurallarının türkçe olarak çevrilmesi ve yüzbaşıya oyunun armağan edilmesi. yüzbaşının gözlerindeki sevinç ve durmadan teşekkür üstüne teşekkür etmesiyle biten askerlik. 

yüzbaşının en baştaki havasıyla en sondaki durumu, askerliğin seni teslim alamadığını ama senin askerliği yendiğini göstermişti. güzeldi.

 

nuhungemisi

26/12/2008

https://eksisozluk.com/entry/14752353

Son Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017 11:46

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.