SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ HATIRLATTIĞI

12 Nisan 2020 20:31 / 2232 kez okundu!

 

 

"Burası bir cezaevi koğuşu değildi, yemekhane gibi bir yeri koğuşa çevirmişler... Bir baktım sıranın başına bir itiş kakışla, hatta bir hışımla, ilk geçen bu devrimci abimiz oldu, içim cızz etti... Sanıyorum bugünlerden de yine aklımda kalan, ilanın iki gün önce mi, iki saat önce mi yapıldığı değil, belirli bir grup insanın bu içimi cızz ettiren davranışı olacak."

 

****

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ HATIRLATTIĞI

 

Baştan söyleyeyim ki unutamadığım şey yasağın kendisi değil sonuçlarıyla ilgilidir. Daha açık söylersek sokağa çıkma ilanını duyar duymaz, aklına kendi ihtiyaçları dolan ve ilk ben çıkmalıyım diye kendini sokağa atanların hatırlattığıdır. 

12 Eylül 1980 gecesi gözaltına alınanlardandım.

Bizi Sarıyer merkezde topladılar, oradan işkampavya (askeri deniz personel taşıyıcı) ile Anadolukavağı'na, oradan da cemseyle Kabakoz askeri cezaevine. Aramızda bize göre bir önceki kuşaktan (68 denir ya) bir devrimci abimiz vardı. Adını yazsam çoğunuz tanır. Ne yazık ki birkaç yıl önce kaybettik bu abimizi. Neyse bizi, topladıkları kim varsa hepimizi bir koğuşa doldurdular. Bu hengamede epey bir zaman geçti tabii ve insanların tuvalet ihtiyaçları hasıl oldu. Nöbetçi erle haber gönderilmeye başlandı ama tık yok. Ne gelen var ne giden. Herkes bir sıkıntı içinde, derken haber geldi, "sıra olsunlar gruplar halinde alacağız". Anlayacağınız burası bir cezaevi koğuşu değildi, yemekhane gibi bir yeri koğuşa çevirmişler. Neyse... Bir baktım sıranın başına bir itiş kakışla, hatta bir hışımla, ilk geçen bu devrimci abimiz oldu, içim cızz etti.

Ben böyle durumlarda sakin, bencil olmayan dayanışmacı ruh ararım. Böyle durumlar insan tanımak için de kritiktir. Tabii her zaman istisna vardır. Ve o gün o abimiz çok gözümden düştü... 

Tekrar bugüne döneyim... Öyle iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi diye birbirlerini çiğneyen insanlar elbette olacak ama benim de hep eleştirimi alacaklar. Hadi aç kalma korkusunu anladık, baktın yığılma var, razı gelirsin kaderine dönersin evine.

Son olarak ilanın zamanlamasıyla ilgili olarak da bir çift laf edeyim. Bu karar, sonuçta belli ihtimallerin arasından, karar alıcıların yaptıkları bir tercihtir. İhtimallerin tam nasıl tecelli edeceğini %100 bilmek mümkün değildir tabii ki, ancak toplum bilimlerinin ilgili alandaki uzmanlarının size sunacağı tahminden başka...

Sanıyorum bugünlerden de yine aklımda kalan, ilanın iki gün önce mi, iki saat önce mi yapıldığı değil, belirli bir grup insanın bu içimi cızz ettiren davranışı olacak. 

 

Necmi DEMİRCİ

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.