SALİH MİRZABEYOĞLU

17 Mayıs 2020 12:04 / 2169 kez okundu!

 


"Salih Mirzabeyoğlu 28 Şubat'ın sembol isimlerindendi. Asıl adı Salih İzzet Erdiş. Müslüman bir dava adamıydı... Eğer demokrasi için mücadele ediyorsanız, otoriter, baskıcı veya totaliter rejimlerin baskılarına, saldırılarına maruz kalmış her görüşten kişi veya grubun yanında olmanız gerekirdi... Maalesef vaktinde biz bunu ıskaladık"

 

****

 

SALİH MİRZABEYOĞLU

 


28 Şubat'ın sembol isimlerinden... Salih Mirzabeyoğlu... Asıl adı Salih İzzet Erdiş... Müslüman bir dava adamıydı.

 

1970 yılında Akıncıları kurarak ismini İslam alemine duyurmaya başladı.1975-80 arası çıkardığı yayınlar, onun geniş gençlik kesimleri arasında tanınmasını sağladı.

 

1983 yılında Necip Fazıl öldükten sonra İslami Büyük Doğu Akıncıları (İBDA) yı kurdu. İBDA fikriyatı çevresinde yeni ve dinamik bir gençlik zümresi oluşmuştur. 1991 yılında ABD'nin Irak'a saldırısını protesto eden gösterilere katılmış ve bu gösterilerden sorumlu tutularak tutuklanmış, 3.5 ay hapis yatmıştır.


28 Şubat askeri darbesiyle bir gün çocuğunu okula götürürken 1998 de gözaltına alındı. Yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Ağır işkencelerden geçirildi. 2001 yılında yargılandı idama mahkum edildi, idam cezası kaldırıldığı için ömür boyu hapse mahkum edildi. 16 yıl yattıktan sonra 22 temmuz 2014 de tahliye oldu. 16 Mayıs 2018 de geçirdiği bir beyin kanamasında hayatını kaybetmiştir.

 

Eğer demokrasi için mücadele ediyorsanız, otoriter, baskıcı veya totaliter rejimlerin baskılarına, saldırılarına maruz kalmış her görüşten kişi veya grubun yanında olmanız gerekirdi...Maalesef vaktinde biz bunu ıskaladık...

 

Necmi DEMİRCİ

 

Son Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020 13:26

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.