İSTANBUL'DA FİİLİ DURUM YARATMAK

01 Nisan 2020 20:07 / 2385 kez okundu!

 

 

"Böyle olağanüstü bir dönemde 'Merkezi Hükümet' ifadesini kullanmanın, üstüne üstlük bir TV kanalında bir portakalın, bunu 'yerel hükümet' ifadesiyle çoğaltması bir fiili durum yaratma çabası gibidir ama hiçbir aklıbaşında siyasi liderlik, bundan sonuç almayı beklemez.. O halde beklenen nedir?"

 

****

 

İSTANBUL'DA FİİLİ DURUM YARATMAK

 

Fiili durum yaratmak, sosyal ve siyasal mücadelede, eskinin kanunlarının tasfiyesi için, başka yol kalmadığında, son vuruş olarak kullanılan riskli ama ses getiren, dolayısıyla işe yarayabilen bir yöntemdir. Ama bunun gerçekten işe yarayabilmesi için toplumun ilgili kesiminin birçok açıdan bu durumu kabul edilebilir bulması gerekir. Bu tabii benim kendi siyasi tecrübemden çıkardığım bir tanımlama.

Eğer toplumda karşılığı yoksa, özellikle de halihazırda olduğu gibi bir kriz hali de varsa, işte bunun adı ve amacı KAOS YARATMAK olabilir.

Şimdi içinde bulunduğumuz durumda, kendilerince bir mevzi kazanıp, kendileri için en uygun şahsı bu mevzinin başına getirmelerinin, malum kesim için ne kadar işe yarar olduğunu hep beraber görüyoruz. Yani kendilerince proje işliyor. Bu arada belirtelim ki bu proje belirli odaklarda üretiliyor ve bunun farkında olsun olmasın, kendi işlerine yaradıklarını sanan kesim de hiç düşünmeden bu argümana sarılıyor.

 

FİİLİ DURUM ÇABASI NE

Bahsettiğim gibi özellikle böyle olağanüstü bir dönemde "Merkezi Hükümet" ifadesini kullanmanın, üstüne üstlük bir TV kanalında bir portakalın, bunu "yerel hükümet" ifadesiyle çoğaltması bir fiili durum yaratma çabası gibidir ama, hiçbir aklıbaşında siyasi liderlik, bundan sonuç almayı beklemez..

O halde beklenen nedir?

Zaten ağır virüs tehlikesi dahil çok ciddi sorunlarla boğuşmakta olan Hükümete bir hata yaptırabilir ihtimali üzerinden, kaos yaratmaktır bu odağın amacı. 

Hükümet meselesi halkın önüne gelmiş çözüme kavuşturulmuştur. Belirli, makul bir süre geçmeden tekrar referandum istemek, referandumun mahiyeti hakkında fikir sahibi olmamaktır. Referandumu tekrar gündeme getirecek olağanüstü bir durum yoktur. Hükümet sistemi meselesi yakın zamanda çözülmüştür. Buna takılmanın hakiki muhalefet yapmayla alakası yoktur. Buraya gelmenin nedeni, bugünlerde de gündeme getirilen "Merkezi Hükümet" lafının dayanağının buralarda olmasındandır. Halkın kararına daha ilk günden saygı duymayan bir muhalefet tarzı Türkiye'yi tekrar eski bağlı olduğu odağa bağlamak isteyen güruhun dayandığı yerdir.

Sonuç olarak, kaos yaratılmak istenmektedir, dikkatli olmak lazım...

 

Necmi DEMİRCİ

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.