BÜTÜN SİYASİ PRATİKLERE RAĞMEN!

13 Temmuz 2020 20:33 / 3020 kez okundu!

 

 

"Aynı süreçte, bakın Yeşil Ordu hareketine, bakın THİF’na, ilk meclisteki gruplaşmalara... Bakın Nazım Hikmet’in, Sabahattin Ali’nin hayatına... Bakın kendi pratiklerinize... İyice yakından cesaretle bakın ki demeyin “Nazım Hikmet’i anmak Erdoğan’a mı düştü?” diye. TKP legale çıkmaya çalışırken, kendi tabanlarındaki dışlayıcı -ki onun da kabahati bizdeydi- algıya rağmen kim destek verdi?"

 

 

****

 

BÜTÜN SİYASİ PRATİKLERE RAĞMEN!

En geniş siyasi pratiklerden örnekler verdiğimizde “cambaza bak” diyen eski yoldaşlar solculuk ahkâmı kesmeye devam ediyor hala.. Sadece pratik mi, teorik çalışmalar da var, onlara da işaret ettik ama yok, yine “cambaza bak!”...

Çok fazla tekrara girecek halim yok; başından verelim örneği, bakın Mustafa Suphi’nin hayatına. Mustafa Suph’nin hayatının üç kritik olayı vardır:

1. İttihat ve Terakki iktidarı’nın düzmece bir suçlamayla Mustafa Suphi’yi sürgün etmesi;

2. İngilizlerin Mustafa Suphi’yi hedefe koymaları ve ısrarlı takibi,

3. Mustafa Kemal Türkiye’sinin oluş sürecinde Mustafa Suphi ve yoldaşlarının katledilmeleri.

Aynı süreçte, bakın Yeşil Ordu hareketine, bakın THİF’na, ilk meclisteki gruplaşmalara...

Bakın Nazım Hikmet’in, Sabahattin Ali’nin hayatına... Bakın kendi pratiklerinize... İyice yakından cesaretle bakın ki demeyin “Nazım Hikmet’i anmak Erdoğan’a mı düştü?” diye. TKP legale çıkmaya çalışırken, kendi tabanlarındaki dışlayıcı -ki onun da kabahati bizdeydi- algıya rağmen kim destek verdi?

Keşke vaktiyle yanlış istikametin farkına varılsaydı da Erbakan hareketi desteklenseydi, işbirliği aranabilseydi, yapılabilseydi.

Bütün bu farkına varamamazlığın sonu karşı olduğunu deyip durduğun şeyin kucağına oturmak oldu. Türkiye solu son operasyonu da yedi ve Emperyal odakların politikalarına yapıştırıldı, destekçisi oldu. Peki buna hala klasik anlamda sol denilebilir mi?

Hayır, hayır.

Necmi DEMİRCİ

Son Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020 11:57

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.