TEKMECİ ARANIYOR YA DA NASIL İYİ FRİKİK ATILIR?

27 Mayıs 2017 09:46 / 633 kez okundu!

 

 

Bu vuruşun sahibi -müthiş ayak- futbol okullarına davet edilip vuruş’ detayları üzerine söyleşilerde bulunmalı, şu soruların yanıtlarını açık açık gençlere anlatmalı.

*****

 

Tekmeci aranıyor ya da nasıl iyi frikik atılır?

Sağ ayak ile sol ayak arasında ki kalça açıklığı doksan dereceden biraz büyük, öndeki ayağın vücutla olan açısı topa vermek istediğimiz kıvrım ve sertlikle bağlantılı olarak; sert vurma durumunda geniş, hafif  plase dokunuşlarda dar bir eğimde, görüntü bazen; uçuş öncesi on-ayakları üzerinde gerilen kuş, bazen; sırtını  bezgin ve yenik orta yaş duyarsızlığında, kamburumsu oturuşla koltuğa yaslamış bankadan emekli şekilsizliğinde, topa sağ ayakla vuracaksanız vücut hafif sola, sol ayakla vuracaksanız vücut hafif sağa yatık...

Benim ve benim gibi ayaktopuna ilgili herkesin bu sporun seyirlik güzelliklerini, sanatsal algıyla duyumsayan ve yaşayan kişiler olarak geçmişte seyrettiğimiz maçlara ilişkin, hafızamızın derinliklerine kök salmış;gereksinim duyulduğunda yeniden ekrana sürüp- anımsama-seyrettiğimiz maçlar, atılan frikik golleri vardır. Benim için bu vuruşlardan- hiç tartışmasız-birincisi Soma’da atılan o müthiş tekmedir. Tekmenin belleğimde donup kalmış görüntüsünü her seyrettiğimde-anımsadığımda- dakikadan da kısa süren eylem anını, çağlar uzunluğunda hissederim. Seneler uzunluğunda bir dakika yani.

Soma sen;

             Karanın en kan kırmızı açan gülü 

              Karanın en derin denizisin

Dünyanın her köşesinde pıtırdak gibi açılan binlerce ayaktopu okullarında, gelecek vaat eden yetenekli futbolcu adaylarına, topa vuruş teknikleri üzerine özel hazırlanmış, örnek videolar gösterilir. Bence 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’nın onsekiz çizgisi önünde Erdal Kocabıyık’ın kafasına atılan tekme örnek videlora eklenmeli. Bu vuruşun sahibi -müthiş ayak- futbol okullarına davet edilip vuruş’ detayları üzerine söyleşilerde bulunmalı, şu soruların yanıtlarını açık açık gençlere anlatmalı.

          Nasıl pozisyon aldı? 

         Sağ ayak ile sol ayak arasında ki saniyelik iletişimin beyinde uyandırdığı elektirik akımının şiddeti richter ölçeğine göre kaçtı? Türkçenin kelime dağarcığı bu açıklama için yeterli mi?

      Topa vuruş anının cinsel tatmine eşdeğer doğaçlama sürecini hissetti mi? Sorunun yanıtı evet ise bu anı bize ana hatlarıyla açıklaya bilir 

Babasını, can sevdiğini yitirmiş, kaybettiği kişinin ismini haykırarak çığlıkçığlığa ağlıyordu çocuk - ah çocuk yakasına yapışmış görevli ise ;’sus lan kes sesini’ diye böğürmekte.

Ey okuyucu sizden bir istediğim var. Şu link’e tıklayın ve Soma’ya ait resimlere bakın,

https://onedio.com/haber/soma-dakı-maden-faciasından-yürek-burkan-fotoğraflar-303635

Sonra;

 

       Soma’nın karası, gönlümün yarası diye 

 

Bir dımbırtı mırıldanın, sessiz çığlıkta.

 

Daha sonra da, şuna tıklayın,

www.dw.com/tr/türk-halkına-atılan-tekme/9-17640185

 

Sonra;

Tekmenin sahibi zavallıyı maç henüz bitmedi, son gol frikikten atılacak ve maçı biz kazanacağız deyip tiye alın, acının en soylu rengi olan ‘karayla’ gülümseyin.

Okuyucu onutma

        Acının en güzel rengidir gülümseme

Ha bi de;

       Soma’nın siyahında öyle karardı ki bu yürek

        Korku tutmaz artık celallenir.

diye uyarıverin zavallıyı.

 

Sağ ayak ile sol ayak arasında ki açıklık.

 

N. Kazım Öztürk

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.