SEÇİMİN GELECEĞİ

15 Eylül 2021 08:57 / 115 kez okundu!

 

 

"Kanımca seçim normal zamanına kadar uzamayacaktır. Bu yıl içinde olmazsa gelecek yıl mutlaka gerçekleştirilecektir."

 

***

SEÇİMİN GELECEĞİ

 

Son dönemlerde muhaliflerce dile getirilen seçim, daha doğrusu erken seçim söylemlerine karşın iktidar tarafının hiç oralı olmadığı imajı yansıtılmakta kamuoyuna. Seçimin normal zamanında yani 2023 yılında yapılacağı ise ara sıra ısrarla belirtilmektedir iktidar ortaklarınca. Oysa bizler seçim tarihine ilişkin söylemler konusunda o denli yalana bağışıklıyız ki seçim yok dendiğinde seçimin hazırlığının el altında hazır olduğunu hep yaşayarak görmüş yaşamışızdır. Seçim yok dendiğinde seçimin gündemde olduğunu zaman ve zeminin iktidarlarca uygunluğun arandığını biliyoruz artık.

Güncel kamuoyu yoklamalarına bakıldığında her geçen günle iktidar ve ortağı aşağıya doğru ivmelenen oy kaybını gözardı etmeyecekleri aşikardır. Normal süresinde 2023 yılında yapılacak seçimlerde iktidarı kaybedecekleri oy kayıplarının azami boyuta varacağını görmektedirler, bu nedenle seçimin 2023 beklenmeden yapılması zorunluluk olacaktır kanımca.

Ekonomik ve sosyal iyileştirmeler hep beklenti olarak kaldı ve seçime kadar beklenti olarak  kalmaya devam edecek görünmektedir. Yirmi yılık iktidar, emeğiyle yaşayan veya emekli vatandaşların ekonomideki beklentileri konusu hiç dikkate almamış,  hiç umursamamıştır.  İktidar paydaşlarının amacının zenginleşmek olduğu ve bu amaca da fazlasıyla ulaştıklarını, zenginleşme sürecini tamamladıkları artık iktidarda kalmanın onlar için yük olmaya başladığı gözlenmektedir. Zenginleşebilmek için ise ne ülke insanının ne ülke çıkarlarının çok da önem arzetmediği hepimizin malumudur.

Şimdi artık hasar almadan ortalıktan çekilmek gönüllerinde yatan aslan olmaktadır sanırım. Ancak bu işin göründüğünce kolay olmayacağı bilinmekte olduğundan mücadeleyi bırakmadan cepheyi terk etmeme taktiği ağır aksak uygulanmaya çalışılmaktadır. Son kaçınılmaz görünmektedir. İktidarı bırakmanın zamanının geldiği ülke içinde gelişen olaylarda çözümsüz ve umursamaz devlet tavrının artmasından anlaşılmaktadır, yönetmekteki acziyet kamuoyunca açıkça görülmektedir. İktidar olmakla muktedir olmak arasındaki birliktelik çözülmüş bulunmakta, göstermelik iktidar muktedir olma vasfını yitirmiş görünmektedir.

İlan edilecek erken seçime kadar iktidarın olumsuz yaklaşımları sürecek, muhalefete baskı giderek artacak gibi görünmektedir. Seçmene ise bizden olanlar ile bize karşı olanlar ayrımı körüklenmeye devam edecektir. Seçim öncesi; yapılacak, edilecek, bizi kıskanıyorlar, dış düşmanlar vb. söylemler iktidarca ısıtılıp piyasaya sürülecektir. Lakin enflasyonun ve hayat pahalılığının belini büktüğü kitle için sürekli tekrarlanan bu söylemler ne kadar yerini bulacaktır orası şüphelidir. Yalan ne kadar büyükse o kadar inandırıcı olur deyimi artık o kadar prim yapmamakta, salt iktidarca parasal destek sağlananlar tarafından dinlenip alkışlanır düzeye gelmiştir propagandalar. Kanımca seçim normal zamanına kadar uzamayacaktır. Bu yıl içinde olmazsa gelecek yıl mutlaka gerçekleştirilecektir.

Bu seçimde bir iki puan kapmak için bana göre, yeni gibi lanse edilecek anayasa uygulaması, seçim barajı taktikleri, seçim yöntemleri üzerinde yeni taktikler denenecektir. Daha da önemlisi başkanlık sisteminin bizim yapımıza uymadığı ve parlamenter sisteme yeniden geçilmesinin gerektiği iktidar ortaklarınca dile getirilmesi dahi mümkün olabilir ki şaşırmamak gerek.

Muzaffer NARMAN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.