DEĞİŞİM

01 Mayıs 2021 01:10 / 514 kez okundu!

 

 

"Değişmekten belki de en çok nefret eden ve değişmeye daima karşı koyma gayretinde olan siyasal partilerdir günümüzde. Zaten toplum olarak yeni düşüncelere ve fikirlere her zaman pek açık değiliz. Ülkemiz partileri içinden kaynasalar bile bu kaynama büyük ve güçlü bir değişimi doğurmaz çoğu zaman. Parti liderlerinin değişimleri ise neredeyse eceliyle ölümüne endekslidir."

 

***

DEĞİŞİM

 

Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu söylemiş Efesli Herakleitos.              

Haklıdır da. Hiçbir şey değişimin kuralları dışına kaçamaz. Değişmek zorundadır her şey, biz kendimiz de dahiliz bu değişime. Kendimizde var olan değişimi pek algılayamayız, kendimizi her gün ayna karşısında gördüğümüzden. Lakin bedenimiz, yaş aldıkça bu değişimi fiziksel olarak hesapta olmayan arazlar çıkararak bize hissetirmektedir. Kendimizde pek fark etmediğimiz fiziksel değişimi yıllarca görmediğimiz bir tanıdıkla karşılaşınca bizler onun ne kadar değiştiğini, saçların ağırmışlığıdökülmüşlüğünü, kırışmış yüz hatlarını, kilolarını veya elinde bastonu görünce idrak ederiz. Elbette o da bizim ne denli değiştiğimizi görür lakin bu değişimi genellikle açığa vurmayız gene de karşılıklı olarak.

Değişim salt canlılara özgü değildir elbette. Toplumlar değişir. Ülkeler değişir. Coğrafya değişir, belki zor olsa bile düşünceler değişir. Lakin değişme kaderinde bulunan her şey değişime karşı durmak isteğinde ve mücadelesindedir bazı durumlarda. Orta yaşı geçen bayanların, yılların yüzlerinde yarattığı olumsuz görüntüyü gizlemek için yaptıkları makyaj, değişimi gizlemek için değişimden yararlanmak olarak ironik bir davranış biçimidir meselaGenellikle düşüncelerimizi ve kendi fikirlerimizi değiştirme taraftarı değilizdir. Kendi doğrularımızın en geçerli doğrular olduğundan her zaman eminizdir. Siyasal düşüncelerini yanlış bulduğumuz, beğenmediğimiz dostlarımızı değiştirmek, kendi düşüncelerimizin onlar tarafından kabul edilmesi için efor sarfederiz. Bizler gibi doğruyu bulması gerekçesiyle mücadele ederiz. İnsanları değiştirmeyi düşünürüz, uğraşırızBazı durumlarda değiştirme isteği saldırganlığa götürür bizleri, farkına varmayız. Bu uğraşımız da, değişmesini istediğimiz kişinin kılık kıyafeti, değerleri veya yaşama biçimleri ile alay etmek onu aşağılamak, kendi statümüzün ondan üstün olduğu duygusuna kapılmamıza neden olur, amacımızın gerçekleşmesi yerine nefret kazanmamıza yardım eder böyle davranışlarımız. Bu gibi durumlara son dönemlerde siyasal yelpazemizde fazlasıyla şahit olmaktayız. Değiştirmeyi hedeflerken kendimizin de başkalarınca değiştirilmesini pek kabul etmeyiz nedense. Değişmekten korkumuz mudur buna engel olan? Korksak da değişmek bizim de kaderimiz sonunda.

Değişmekten belki de en çok nefret eden ve değişmeye daima karşı koyma gayretinde olan siyasal partilerdir günümüzde. Zaten toplum olarak yeni düşüncelere ve fikirlere her zaman pek açık değiliz. Ülkemiz partileri içinden kaynasalar bile bu kaynama büyük ve güçlü bir değişimi doğurmaz çoğu zaman. Parti liderlerinin değişimleri ise neredeyse eceliyle ölümüne endekslidir. Demokrasi dendiğinde mangalda kül bırakmayan siyasiler, parti tüzüklerinde genelde değişim esaslı maddelerin yer almasına kolayca izin vermezler. Parti tüzükleri değişime karşı duran kaleler gibidir adeta. Fakat değişimin önünde durmak değişime ket vurmak kolay değildir. Hele de değişim isteği herkes tarafından isteniyor ve zorlanıyorsa değişime karşı durmaya çalışanlar savrulup değişimin önünden temizlenme kaderindedirler.

Muzaffer NARMAN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.