Yazar Arama :

 
İlhami MISIRLIOĞLU

HEM KANAL HEM İSTANBUL

 

Bu yazı; İBB tarafından kotarılmış ve "YA KANAL YA İSTANBUL!" sloganıyla yayınlanmış olan KANAL İSTANBUL / Çok Disiplinli Bilimsel Değerlendirme kitabı üzerine notlarımdır.

Çok sayıda profesör ünvanlı akademisyenin, Kanal İstanbul üstüne yazılarını bir araya getirmiş olan bu kitabı elinize alıp kapağına baktığınızda başlığıyla, yazarları ve unvanlarıyla, içindekiler kısmının geniş çerçevesiyle ilk elde etkili bir sunumla karşılaşıyorsunuz. Yazıların içeriklerinin büyük çoğunluğu ise ne yazık ki Kanal İstanbul’u büyük tehlike gören bir anlayışın puzzle parçası konumunda...

Notlarımı alırken ben meseleye doğal olarak akademik yaklaşmadım, konuyu daha çok politik olarak ele aldım. Kanal İstanbul konusunda doğru tutum almak isteyenlere bir ideolojik ve politik çerçeve sunmaya çalıştım. Geçmişteki birçok benzerini anımsatarak “Kanal karşıtlığı”nın aslında nasıl bir tarihsel derinliğe sahip olduğunu göstermeye odaklandım.

Bu yüzden de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul’a kredi açılmaması için tüm dünyaya seslenirken iştahla kullandığı negatif çağrışımlı “Ya kanal Ya İstanbul” sloganına karşı da daha pozitif ve uzlaşmacı “Hem Kanal Hem İstanbul!” sloganını öneriyor, bunun yanında da kitaptaki kimi akademik doğrulardan da iktidarı önyargısız olarak yararlanmaya çağırıyorum.

Tüm Yazılar 28 Mart 2021