Yol Tuhaftır, Yol tesadüftür

21 Haziran 2019 17:05 / 931 kez okundu!

 

 

İstanbul bir yol ayrımında ve o yol tuhaf tesadüflerle dolu.

23 Haziran 2019’da İstanbul belediye başkanını seçmek için sandığa gideceğiz.

İstanbul; 15 Temmuz darbecilerinin, onların arkasındakilerin, darbeye selam çakanların yolundan mı gidecek, yoksa ölümüne direnmiş, dünyaya örnek olmuş olanların yolundan mı?

 

****

 

Yol Tuhaftır, Yol tesadüftür

 

İstanbul bir yol ayrımında ve o yol tuhaf tesadüflerle dolu.

23 Haziran 2019’da İstanbul belediye başkanını seçmek için sandığa gideceğiz.

İstanbul; 15 Temmuz darbecilerinin, onların arkasındakilerin, darbeye selam çakanların yolundan mı gidecek, yoksa ölümüne direnmiş, dünyaya örnek olmuş olanların yolundan mı?

Unutmayalım ki 15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimini; sokağa çıkarak, tankların önünde durarak, yüzlerce kişinin hayatı, binlerce kişinin yaralanması pahasına engelleyen Türkiye’nin darbeye karşı bu tavrı dünyaya örnek olmuştur. Konu artık dünya üniversitelerinde üzerinde ‘case study’ (vaka çalışması) olarak değerlendirilen bir aşamadadır. Hepimiz bununla övünebiliriz smiley

Ordusunu; Amerikan uşağı, CIA bağlantılı alçak FETO darbecilerinden temizleyen Türkiye, darbecilerin önde gelenlerini 3 yıl içinde adil bir yargılamayla ömür boyu hapse mahkum etti. Darbecileri bu şekilde yargılayıp mahkum ettirerek hem ölenlerin anısına saygı gösterildi hem de dünyaya başka bir iyi örnek verilmiş oldu.

Artık yeni darbe hayalleri kuranlar korksun, 15 Temmuz darbe girişimine “tiyatro” diyenler utansın!

İstanbul seçimindeki tarafların 15 Temmuz darbesine yaklaşımı zaten ibret verici.

Bir taraf halkı sokağa çağırarak bu darbenin engellenmesi için canını ortaya koyarken; diğer taraftan örneğin Kemal Kılıçdaroğlu havaalanında darbecilerden özel muamele görerek Bakırköy belediyesine geçiyor ve orada “gelişmeleri” izliyor.

CB Recep Tayyip Erdoğan ise uçağıyla Marmara Denizi çevresinde tur atıyor, havaalanı polis özel harekat tarafından temizlenince de iniyor ve halkı sokaklara darbeye direnmeye çağırıyor.

Bu sırada Binali Yıldırım bir yandan darbecilere yakalanmamak için tünelde saklanıyor, bir yanda halkla iletişim içinde darbeye karşı mücadeleyi örgütlemeye çalışıyor.

CHP’nin İstanbul Belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu ise darbe sırasında Brüksel’den “Yurtta Sulh” tweetleri atıyor. Ne “tesadüf” ki darbeci askerlerin yönetimi de o sırada kendisine “Yurtta Sulh Konseyi” adını veriyor sad

Ekrem beyin eşinin de o geceki 2 tweeti akılda kalıyor. İlkinde -”tesadüfen” tüm FETO'cular gibi- halkı evde kalmaya, sokağa çıkmamaya çağırıyor. Bereket halk onu dinlemeyip ölümü göze alıyor, sokağa çıkıyor, ölüyor, yaralanıyor ama darbecileri teslim alıyor.

Tam bu sırada eşi, uyum sağlama konusunda Ekrem Bey kadar deneyimli olmadığından “Ülkemin beyin ölümü gerçekleşmiştir. Başımız sağ olsun” biçiminde bir tweet atıyor.

Gün geliyor Ekrem Bey belediye başkan adayı oluyor, küçük bir oy farkıyla öne geçiyor ama usulsüzlük nedeniyle seçim iptal ediliyor. 23 Haziran’da tekrarlanacak seçimde birden “Her Şey Çok Güzel Olacak” sloganı ortaya çıkıyor. Pek bir seviliyor. Ancak ne tesadüf ki sloganın sahibi kaçak FETO'cu Emre Uslu çıkıyor. 15 temmuz darbe girişiminin hemen öncesinde ilk kez kullanmış, sonrasında da belirli aralıklarla tekrarlamış. Taaa ki “tesadüfen” belediye seçimlerinin sloganı oluncaya kadar... Hatta bugün mahkemede müebbete mahkum olan Fetocu generallerin “Her Şey Çok Güzel Olacak!” demesindeki o büyük “tesadüf” gibi sad

Sonuç olarak 15 Temmuz direnişinin üstünden yaklaşık üç yıl geçti. İktidar bugün, meşru yoldan ayrılmadan, adil biçimde yargıladığı darbeci canileri ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

23 Haziran 2019’da ise İstanbul bir yol ayrımında olacak. Baştaki soruyu tekrar soralım: Hangi yolu seçeceğiz?

“Tesadüf”lerin, yalancılıkların, sahtekarlıkların kol gezdiği ortamda darbeyi selamlayanların #ÖrgütlüKötülük yolundan mı, yoksa darbeye direnenlerin haklı yolundan mı gideceğiz?

Amerikan emperyalistlerinin ve işbirlikçilerinin ülkemiz üzerine kara bulutlar yoğunlaştırdığı bir sırada; ne kadar bilinçli seçilirse seçilsin aslında yol tesadüftür, evet ama bazı “tesadüfler” tesadüf değildir. Vesselam.

Çizimler: Erhan Yalvaç

 

İlhami MISIRLIOĞLU

21.06.2019

 

Son Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019 11:19

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.