YAŞLARI 70'E YAKLAŞANLARIN ÇOCUKLUK HASTALIĞI

30 Mart 2020 18:11 / 1383 kez okundu!

 

 

"1970’lerdeki bazı yol arkadaşlarımızın, bugünkü abartılı Mahir Çayan övgüleri ne anlama geliyor?  Mahalle baskısı altındalar. Yanlış yolda çok ilerlediler, dönemiyorlar. Bu nedenle bugün yaptıkları Deniz, Mahir, Kaypakkaya güzellemelerinin; günümüzdeki gencecik beyinleri, kendi çocuklarını, hatta torunlarını nasıl zehirleyeceğini, ölüme sürükleyeceğini hiç mi hiç akıl edemiyorlar."

 

****

 

YAŞLARI 70’E YAKLAŞANLARIN ÇOCUKLUK HASTALIĞI

 

Hayat yeni tür virüslerle alt üst olurken, yepyeni değişimlere gebeyken; birileri hala çocukluk hastalıklarından mustaripler.

 

M. Çayan‘ların günümüzdeki en sadık izleyicileri THKP-C/ML/VSciler, savcı Kiraz’ın alçakça katledilmesiyle övünmekle meşhurlar ama bizim kimi eski arkadaşlar yanlış biçimde Çayan goygoyculuğuna soyunmuşlar... Ne kadar acıklı.

 

Biz eskiden 1970’lerde Mahir’in, Deniz’in çizgisini ‘sol sapma’ diye niteleyip, onlara “Sol Komünizm - Bir Çocukluk Hastalığı / Lenin” kitabını önerirdik. Sahadaki isimleri de “Goşizm” idi. O günkü özentilerle, silah hayranlığıyla, gerilla seviciliğiyle -kendi yanlışlarımıza, içimizdeki çelişkilere rağmen- az mücadele etmedik... O günkü ısrarımızla binlerce genci her şeye rağmen silahlı mücadele aptallığından uzak tutmayı başardık.

 

Peki, 1970’lerdeki bazı yol arkadaşlarımızın, bugün abartılı Mahir Çayan övgüleri ne anlama geliyor? 

 

Bir kısmıyla 1976-77’lerde, birlikte, bir açının tam köşesindeydik ve tam bu noktada 3-4 yıl oyalandık. Sonra onlar açının Avrupa merkezci, oryantalist, islamofobik, yanlış batıcı kolunda ilerledi, kimimiz ise ayağımızı kendi toprağımıza bastık. Geçmişimizden ders çıkarıp, yanlış batıcılıkla mücadele ederek, İslamofobya tuzağına karşı aşılı, yeni demokrat bir yolda ilerledik. Onların bir kısmı “Yetmez Ama Evet” diyerek kısa bir süre yine bizimle geldiyse de ancak şimdi onların çoğu bu eski “taktik”lerinin ağırlığı altında eziliyorlar. O günleri unutmaya, unutturmaya çabalıyorlar.

 

İşte bu yüzden onlar bugün ittifak ettikleri, aynı safta durdukları her soydan, her boydan #KategorikMuhalif çevrelerle; her türlü silahlı, külahlı, ‘başı açık kadın gerilla’ özenticiliğine övgü yağdıran, çocuk askerci, canlı bombacıların mahalle baskısı altındalar. Yanlış yolda çok ilerlediler, dönemiyorlar. Bu nedenlerle bugün yaptıkları Deniz, Mahir, Kaypakkaya güzellemelerinin, günümüzdeki gencecik beyinleri, kendi çocuklarını, hatta torunlarını nasıl zehirleyeceğini, ölüme sürükleyeceğini ise hiç mi hiç akıl edemiyorlar. 

 

Yani bugün, 17 yıldır tanıdıkları iktidardan haz etmeyen abartılı muhalif pozisyonlar arayan, hatta bu yolda silaha sarılmayı düşünen, devrimci şiddete hayırhah bakan kimi gençlere çok yanlış bir rol model oluyorlar. Berkinleri önce kötü yola sürüklüyor, sonra da onlara şatafatlı anmalar yapıyorlar. 

 

1980 yılındaki noktadan çook farklı yönlere gittik... Aradaki açı o kadar büyüdü ki artık onları göremiyorum. Oysa o tarihte birlikteydik, sırtımızı vermiştik birbirimize... Bugün çok uzaklarda da olsalar acıları, hüzünleri, yanlışları, doğruları hala yüreğimde bir yerleri sızlatıyor.

 

Belli ki covit-19 virüsünü atlatacağız ama politik virüslerin tahribatı sürüp gidecek...

 

#YanlışaYanlışDoğruyaDoğru demeye devam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

30/03/2020, İstanbul

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.