SIRADA NE VAR?

11 Kasım 2020 14:27 / 2544 kez okundu!

 

 

"Türkiye’nin yeni politikasını çözmek, anlamak için tüm dünya çabalarken; hiçbir yerde ve hiçbir zaman meşruiyeti elden bırakmadan yapılan bu adalet arayışlarını vatandaşlarımızın bir kısmı daha ne kadar görmezden gelebilir? 

Şimdiye kadar inatla biriktirdiğimiz önyargılarımızı bir kenara bırakmanın tam zamanıdır. Bu 10 Kasım’da #MustafaKemalAtatürk’ü anmanın da, onun Türkiye için ve ölmeden önceki umudu olan Hatay için yaptıklarını düşünmenin de, onu anlamanın da en iyi yolu budur."

 

****

 

SIRADA NE VAR?

 

Azerbaycan/Karabağ için sevinirsem acaba Erdoğan’a destek mi olmuş olurum?” sorusuna takıldıysanız, canınızı sıkmayın, %48’lik bir kesimin başına gelen sizi de bulmuş demektir. Çekinmeden sevinin, eski düşüncelerinizi sorgulamaya başlayın. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. 

 

Çünkü Karabağ meselesinin 2 ayda bitmesini sağlayan Türkiye’nin, dünyadaki 4 büyük taraftan birisi, üstelik yükselen tarafı olduğu kesinleşti. 

 

Biden’ı, aceleyle ilk günden kutlamayan 3 büyük ülkenin Çin, Rusya ve Türkiye oluşu, üstünde düşünülmeye değmez mi? Hele K. Kılıçdaroğlu ve HDP’de Kandil kuklalığını kabullenen eş başkanların ışık hızıyla yaptıkları yağcılıktan sonra... 

 

Kendinize ve ülkenize güvenmeye devam edin. Unutmayın ki yükselen Türkiye tarafı, şimdiye dek hangi konuya el attıysa kısa sürede çözdü. Önceleri kurulan alçakça oyunları bozmakla ünlendi, şimdi ise oyun kurucu olarak yükselen değer oldu, İHA/SİHA atağıyla dünya savaş stratejilerini değiştirdi.

 

“Kim USA başkanı olacak?” sorusunu da kendi ülkesi için hayati konu olmaktan çıkardı. Gelen kim olursa olsun, TR ile uyumu gözetmek zorunda çünkü TR büyük taraf oldu. ABD, Çin, Rusya  tarafından sonra artık TÜRKİYE tarafı var. AB mi? O tarafı, öteki taraflar çoktan bölüştü.

 

Sırada ne mi var?

#Ermenistan ile sınırları açmak var.

Ermenistan yönetimleri ile Ermeni halkını ayırmayı bilecek kadar büyük bir devletiz/halkız. Ermenistan’daki ve diasporadaki Ermenilere, çıkış yolunun Türkiye ile kavga etmek değil, anlaşmak olduğunu göstermenin zamanıdır. Yeni ASALA’ların türememesi için, onların şu an içinde bulundukları umutsuzluğa umut ışığı sunmalıyız. Bu toprağın çocuğu olmaktan hiç bir zaman vazgeçmediği için alçakça öldürülen #Hrant’ı anlamış olmanın ve minnetle anmanın en iyi yolu budur.

 

Sırada ne mi var?

Sırada #Yemen var.

S. #Arabistan, #BAE ve #İran’ın mahvettiği Yemen’e barış getirmek var. Yemenliler çağırıyor ve diyorlar ki: “Son ümit Türkiye’dir. Türkiye el atarsa Yemen kurtulur. #Kıbrıs gibi, #Somali gibi, #Suriye gibi, #Katar gibi, #Libya gibi, #Karabağ gibi..." 

 

Sırada ne mi var?

Sırada #Filistin var, #Kudüs var. Şeytani olmayı bırakmış bir #İsrail ile anlaşma var.

İsrail bu şeytani politikasıyla sonsuza kadar bu kuşatmada barış içinde yaşayamaz. Türkiye’nin ona el uzatması, İsrail’in de bu eli tutması lazım. Coğrafyamıza barış ancak böyle gelir, İsrail de ancak böylelikle huzur bulur. Unutulmasın ki tarihte Müslümanlar ile Museviler ne zaman şeytani olmayan bir işbirliğini başardılarsa, o anda dünyanın çağ atlamasını sağladılar. Yeni yükseliş, İsrail’in; ırkçı, sömürgeci, baskıcı, işgalci olmayan bir yola girmesi için Türkiye’nin yardımını kabul etmesine, onun uzatacağı eli tutmasına bağlıdır. Bunun dışındaki her yol bölge için, halklar için kan ve ölüm getirir. 

 

Suriye’de ne işimiz var?

Libya’da ne işimiz var?

Doğu Akdeniz’de ne işimiz var?

Karabağ’da ne işimiz var? diyenleri; buralardaki adalet arayışlarını hiç anlamayanları;

 

Her attıkları adımla kendilerini emperyalistlerin, Avrupa merkezci, oryantalist, islamofobik batıcıların tuzaklarına biraz daha batıranları...

 

Bu kişileri hayatında bir an için bile olsa ciddiye alanlar; hatta bu yüzden kendi halkıyla, iktidarıyla düşmanlaşanlar;

 

Olup bitenleri yeni baştan düşünmeden önce, olanlardan dolayı biraz mutlu olmayı denemeliler. Biraz mutluluk herkesin hakkıdır. Bu virüslü günlerde hepimizin psikolojisine iyi gelir.

 

Bakınız #GELECEĞENEFESDÜNYADANEFES adı altında Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Bosna Hersek ve Arnavutluk aynı anda canlı yayında büyük bir fidan dikme etkinliği yaptı. En büyük yeşilci RTE’nın liderliğinde... Tüm dünyaya verilen harika bir mesaj oldu bu. Kanada başbakanı yapsaydı bunu, yere göğe sığdıramazlardı. Erdoğan birilerinin kimyasını bozdu. Onun yaptıklarını görmemek için kör rolünü bile kabullendiler :( Sadece bu nefret yüzünden Esad’ı, Sisi’yi, Hafter’i, Macron’u, Paşinyan’ı bile savunur duruma düştüler. Onlar yenildikçe, bizim #KategorikMuhalif kesim de yenilmiş sayıldılar ;-)

 

Türkiye’nin yeni politikasını çözmek, anlamak için tüm dünya çabalarken; hiçbir yerde ve hiçbir zaman meşruiyeti elden bırakmadan yapılan bu adalet arayışlarını vatandaşlarımızın bir kısmı daha ne kadar görmezden gelebilir? 

 

Şimdiye kadar inatla biriktirdiğimiz önyargılarımızı bir kenara bırakmanın tam zamanıdır. Bu 10 Kasım’da #MustafaKemalAtatürk’ü anmanın da, onun Türkiye için ve ölmeden önceki umudu olan Hatay için yaptıklarını düşünmenin de, onu anlamanın da en iyi yolu budur.

 

Vesselam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

 

Son Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020 10:20

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.