PKK TASFİYE OLACAK, KÜRTLER ÖZGÜRLEŞECEK

22 Ekim 2019 00:34 / 874 kez okundu!

 

 

"Türkiyenin sahadaki, masadaki akıllı gücü önümüzdeki günlerde yeni dengeleri getirebilir. PKK'nin tasfiyesini, PYD'nin silah gücüyle elde ettiği gücün elinden alınmasını ve Suriye'de nüfusu kadar etkiye sahip olmasının sağlandığını görebiliriz. Mesele Türkiye'de ve Suriye'de ılımlı alandaki, gri bölgedeki Kürt politikacıların da önünün açılmasıdır. Türkiye, Kürtlere değil PKK vb silahlı şiddet kullanımını temel alan örgütlere karşıdır. Bunu tüm dünyanın anlamasını sağlama zamanı geldi."

 

****

 

PKK TASFİYE OLACAK, KÜRTLER ÖZGÜRLEŞECEK

 

KCK eş başkanı, PKK liderlerinden Cemil Bayık, çöküş, teslimiyet ve tasfiye öncesi son demecinde Türkiye’ye karşı ilk kez bu kadar ılımlıydı. Neredeyse bir kez bile "faşit diktatörlük" demeden, Erdoğan'a küfretmeden, Amerika ve Rusya'ya verip veriştirmiş. Bu arada Mısır ve Filistin’e özel selam göndererek yeni sığınma yerlerini de belli etmiş...

Bizim politikamız da belli... PKK tasfiye edilecek; PYD de, zorla, zorbalıkla elde ettiği iktidarından arındırılıp yeni Suriye rejimine monte edilecek; diğer Kürt gruplarının arasında silahla elde ettiği gücü bir daha elde etmemesi sağlanacak; yeni anayasa için ve Kobani ile Kamışlı’da da tasfiye edilmeleri için, belirli bir düzeyde Rusya ve Rejim ile çalışılacak... 

Türkiyenin sorunu, ülke içinde de komşu ülkelerde de, Kürtlerle değil; ‘silah elde Türkiye’ye karşı savaşan teröristlerle’dir. Bu konudaki haklılığımız; sahadaki gücümüz, meşru stratejimiz, akıllı taktiklerimizle giderek daha çok kesimi etkiliyor. 

PKK’nin bitirildiği, PYD’nin de silahla elde ettiği abartılı güçten arındırılıp Türkiye ile iyi geçinir hale sokulduğu olası bir durumda; ortam HDP’ye de önemli görevler yüklüyor:

1. HDP, kendi tepesine çöreklenmiş kenelerden, marjinal radikal solun bu sefil Figen/Temelli kliğinden acilen kurtulmalıdır. 

2. Silah ile, şiddet ile, hendekçilik ve canlı bombacılıkla, çocuk asker kullanıcılarıyla arasına koyduğu mesafeyi acilen yeniden tanımlamalıdır.

3. Yeni bir barışma sürecinde yer alacağını açıklamalıdır. Ancak bu sürecin geçmişten epeyice farklı olacağını da baştan kabullenerek elini sahiden taşın altına sokmalıdır.

4. HDP ancak bu doğrultularda atacağı adımlarla, oluşturacağı yeni politikalarla tüm Türkiye’nin kalbine giden yola girebileceğini, hendeklerle tümden yitirdiği meşruiyetine yeniden kavuşacağını kabul etmelidir.

Böylece Türkiye’deki çatışma da son bulacak, Türk, Kürt herkesin önü açılacak, ölümler bitecek, refah ve barış hayal olmaktan çıkacaktır. Tüm coğrafyanın kaderini değiştirecek bu adımlarla; yeni, daha demokratik, hukuk reformuyla güçlenmiş, daha adaletli, daha özgürlükçü, daha zengin bir Türkiye’yi birlikte kurmak heyecan verici olmaz mı?

Özetle, Türkiyenin sahadaki, masadaki akıllı gücü önümüzdeki günlerde yeni dengeleri getirebilir. PKK'nin tasfiyesini, PYD'nin silah gücüyle elde ettiği gücün elinden alınmasını ve Suriye'de nüfusu kadar etkiye sahip olmasının sağlandığını görebiliriz. Mesele Türkiye'de ve Suriye'de ılımlı alandaki, gri bölgedeki Kürt politikacıların da önünün açılmasıdır. Türkiye, Kürtlere değil PKK vb silahlı şiddet kullanımını temel alan örgütlere karşıdır. Bunu tüm dünyanın anlamasını sağlama zamanı geldi smiley

 

İlhami MISIRLIOĞLU

22.10.2019

Son Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019 22:38

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.