ÖĞRETMEN AÇILIMI

25 Kasım 2018 00:27 / 2431 kez okundu!

 


Öğretmenler günü ne zamandır?
24 Kasım öğretmenler günü, sadece Türkiye'de kutlanan bir gün. Çünkü dünyadaki tüm öğretmenler 5 Ekim'de kutluyorlar bu günü. 1981'de askeri yönetim, öğretmenlerin gözü dışarıdan içeriye dönsün diye bu karar almıştı.

 

****

 

ÖĞRETMEN AÇILIMI

 

Bilindiği gibi uzun zaman 1 Mayıs uluslararası işçi bayramı da bizde 24 Temmuz'larda kutlanmış, 1 Mayıs da bahar bayramı olarak tatil ilan edilmişti. 27 Mayıs’ı bir cunta icadı olarak Hürriyet Bayramı diye kutladık yıllarca -ki ironik olan, bu günün, 12 Eylül cuntası tarafından bayram olmaktan çıkarılmasıydı.

Bir zamanlar yerli malı haftaları yapılırdı. Sümerbank, devletçiliğin şahikası olarak övgüye boğulur, denize hiç sıcak bakmamış bir toplum 1 Temmuzları Kabotaj Bayramı diye kutlardı. Bu dönemler elbette Mete Tunçay’ın deyimiyle, Amerikan denizcilerini rıhtımdan denize atmak işinin solculuk sanıldığı yıllardı. Karışık kafamla “Ataş millileştirilsin” diye sokaklara yazılar yazdığımı anımsıyorum. Devletçilikle solculuğu meğerse o sırada dünyada karıştıran epeyi çokmuş, biz de peşine takılmışız…

Kimi zaman doğru, kimi zaman yanlış da olsa öğretmenler her dönemin ruhunu yansıttılar öğrencilere…

Sonradan bunların çoğu değişti, taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başladı ama öğretmenlerin günü aynı hala…

Ancak böyle diye öğretmenlerimizi hatırlamamak olmaz.

Öğretmen Açılımı kaçınılmazdır

Toplumumuz ve yönetimlerimiz şimdiye kadar kaçsa da, öğretmenler konusunu artık gündemimize almak zorundayız. Öğretmen açılımı yapmak için hiç bir gün geç sayılmaz.

Öğretmen, bizde öğreten kişidir. Eğitim sisteminin ayrılmaz parçasıdır, çocukluğumuzun unutulmazlarındandır. Ülkemizdeki inişlere çıkışlara bağlı olarak kimi zaman öğreten, kimi zaman belleten, kimi zaman eğiten olmuştur. İşin başında elbette cumhuriyet düzeni tarafından kendisi de bir iyice eğitilmiştir. Öğretmenlere, nasıl bir kuşak istendiği belletilmiş sonra da öğretmen ordusunun bir neferi olarak Anadolu'ya gönderilmiştir. Çalıkuşu ideali hep onların içinin bir yerlerine gömülüdür. Bu ideal, politik rejimler tarafından çoğunlukla kötüye kullanılmıştır. Öğretmenlerin önemli bir kısmı belki de bu nedenle mevcut düzenin ileriye değişmesi için değil korunması için, muhafazakâr Atatürkçüler olarak adeta bir asker gibi çalışmaktadırlar.


Öğretmenin rehber olduğu dönem

Devletin yapması gereken şey iyi bir öğrenme ortamı yaratmak, öğretmen için makbul olanı ise böyle bir ortamda rehberlik yapmaktır. Eğitmek, öğretmek, belletmek dönemi artık tümden kapanmaktadır. Öğretmen odaklı eğitimden, öğrenci odaklı eğitime bu nedenle geçildi. Son hükümetin yaptıkları aslında AB yolundaki Türkiye’nin çoktan yapması gerekenlerdir. Ancak küçümsenmemeli, yok sayılmamalı, tersine eleştirilerek desteklenmeli, daha ileri götürülmelidir. Eğitimde denemek önemlidir ancak sistem yaz boz tahtasına çevrilmemelidir. Son zamanlarda kurulan Öğretmen Akademisi Vakfı gibi kurumlar bu süreçte bir kaldıraç işlevi görebilirler.

Bir efsane olarak anlatılır. “Eskiden öğretmenlerin saygınlığı çok yüksekti, maaşları çok iyiydi...” Babamdan da biliyorum, 90 TL ile üç dört çocuklu bir ev rahatça geçindirilirdi, üstelik eşi sadece evde çalıştığı halde. Eskinin iyi sayılan öğretmenlik kurumuna göre bugünkü öğretmenlerin hali pek de iç açıcı sayılmaz. Acil bir öğretmen açılımına ihtiyaç duyan bir topluluk var artık karşımızda. Öğretmen Açılımı için notlar


2023 Yılında Eğitimde Nerede Olmalıyız? başlığıyla sitemizde yer alan eski bir makalemde ayrıntılarını yazdığım akılcı bir açılım için benim başlangıç notlarım şöyle:

1. Devlet memuru olarak kaldıkları sürece ne kendilerine ne de topluma beklenen katkıyı sağlayamayacaklardır.

2. Acilen maaşlarına büyük oranda zamlar yapılıp sonra da devlet memurluğundan çıkarılmalıdırlar.

3. Böylece öğretmenler serbest emek piyasası içinde, mühendisler, avukatlar nasıl kendi ayakları üstünde duruyorlarsa öylece durabilirler. Onlar artık okullarla sözleşme yaparak ilerlemelidir.

4. Acilen gerçekleşecek eğitim reformu planının en önemli maddesi olarak öğretmenler ele alınmalıdır. Öğretmen yetiştiren okulların puanları çok yükseltilmeli, öğretmen yetiştiren okulların eğitim düzeyi sıçramalı biçimde geliştirilmelidir.

5. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri için ek kurs olanakları arttırılmalıdır.

6. Dershanelere ihtiyaç olmayacak ortam sağlanıp, buradaki kaynak meslek okullarına ve öğretmen gelişimine aktarılmalıdır.

7. Öğretmenler yeniden toplumdaki en saygın meslekler arasına böylece girebilir.

Ve böylelikle öğretmenlerin içinden artık tek tek iyiler çıkmaz, onlar bir bütün olarak kalite sembolü haline gelirler... Olsa olsa kimi zaman küçük eğitim sorunlarıyla ya da tek tük sorunlu öğretmenlerle uğraşır toplumumuz.

Bu duygularla Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen babam dahil tüm öğretmenlerimizin gününü içtenlikle kutluyorum.


İlhami MISIRLIOĞLU

24 Kasım 2009, İstanbul

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.