Gecikmiş de olsa gerçek barışçı tavır, gerilla romantizminden iyidir

13 Nisan 2016 15:29 / 1351 kez okundu!

 

 

Geçtiğimiz yolları unutmayalım, unutturmayalım. Hayatımız yoldan ibaret ise, hayatı unutmamak için yolu hatırlayalım :)

 

******

 

Gecikmiş de olsa gerçek barışçı tavır, gerilla romantizminden iyidir

 

Bir yıl önceden itibaren yazdığımız barış notlarını, açık mektupları, uyarı manifestolarını şeytanlaştıran, küçümseyen, Kürt düşmanlığıyla itham eden arkadaşlar... Artık Selahattin Demirtaş da biraz utangaç biçimde de olsa benzeri şeyleri dillendirmeye başladığına göre; haydi bakalım yağlama, ballama, övgüler devri açılabilir...

"O zaten öteden beri barışçıydı", "O zaten barış çağrısını hep yapıyordu" iddialarımızı dökelim ortaya ve önce kendimizi inandıralım buna, biz inandıkça bize güvenenler de nasıl olsa başlarlar inanmaya ;-)

@nuhungemisi: Çok gecikmiş, inandırıcılığı zayıf sözler ama dillendirilmiş olması bile başlıbaşına önemli. 

Demirtaş, dilini şiddetsizliğe alıştırmalı, şiddet karşıtlığını daha sık vurgulamalı, hatta daha inandırıcı olabilmek için gecikmeden kategorik şiddet karşıtlığına geçmelidir.

Yeni oluşturulacak Çözüm Konseyi'nde masanın çok sayıda katılımcısından biri olmayı içlerine sindirmek zorundalar. 

İmralı'nın yetkili, etkili tek seçicisi olma şansını çok kötü kullandıklarını kabullenmek zorundalar.

PKK'nin, Suriye'de Kürt devletçiği uğruna Türkiye'deki Kürtlerin kendisine inanan bölümünü nasıl tehlikelere sürüklediğini; silaha ve şiddete sarılarak, gençleri canlı bomba yaparak nasıl binlercesini hendek ve "yoz yönetim" batağında yok ettiğini görmek şarttır. 

Hendekçiliği, serhildancılığı, gerilla romantikçiliğini daha net, belirgin ve yüksek sesle, sık sık eleştirme zamanıdır. Kendilerinden yüz çevirenleri inandırmak istiyorlarsa, bunun tek yolu budur.

Kandil'i (neredeyse imkansız gibi görünse de) kamuoyu önünde eleştirmeden, Kürtlerin ve Türklerin gönlüne girmek artık imkansızdır. İki imkansızdan bir imkan yaratmak... İşte politika yapmak böyle bir şeydir; sen imkansızı bilerek isteyeceksin, o başka imkansızı bilerek imkan peşine düşecek... Çelişkiler halkı da militanları da sıkıştıracak, sıkışıklıktan, krizden imkan doğacak... Pratiğin kesişme noktalarından sızacak o imkan; Türk-Kürt kardeşliğine de yeni bir ivme getirecektir.

Hükumet çevresi de alfabeyi 32 harfe çıkarmayı, bölge uçaklarında Kürtçe anons yapmayı, Kürtçe de eğitim yapabilen okullar açma hakkını tanımayı, AB yerel yönetimler özerklik şartı üzerindeki şerhini kaldırmayı öne çekmelidir. Bu konulardaki açılımı PKK ile diyalog üzerinden yaptığı izlenimini verecek her türlü adımdan uzak durmalıdır. Bu adımları PKK'den bağımsız atmalıdır.

Böylesi bir sürecin kolaylaştırıcısı olmak yerine, kendi ezberlerimizi öne çıkarmak, her iki yanda da vahim sonuçlara yol açar.

Herkes yendik yenildik defterini kapamalıdır. Kısa vadeli, zafer görünümlü işlerden uzak olunmalıdır. Sri Lanka tarzı imha hayalleri, Suriye'de bağımsız Kürt devleti hayalinden daha az tehlikeli değildir.

Nuhun Gemisi kardeşliği; adil ve yaşayabilir dostluk ve barışın gerçek temelidir.

Birbirimize aşure ikram etmek, acılarımızı bastırıp her şeye yeniden başlamak için bize güç verebilir.

Ortak bölenlere değil, ortak paydalara yoğunlaşmanın zamanını bir daha kaçırmayalım.

Vesselam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

13.04.2016

 

https://t.co/Vm3x85KOL4 #SİYASET | Şehrivan Gazetesi https://t.co/hHErYS8ESB

 

Son Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018 13:40

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.