Bir Bayram Hikayesi ve Saadet Hanım Teyze

16 Kasım 2020 20:25 / 3107 kez okundu!

 

 

Saadet Hanım teyzemi kaybetmişiz. 

Kocası İbrahim Çıtak gibi Şirinyer’deki Kızılçullu Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerden olan, 1925 doğumlu Saadet Çıtak, 10 Kasım 2020’de vefat etmiş. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına sabır dilerim, mekanı cennet olsun inşallah. 

 

****

 

 

Bir Bayram Hikayesi ve Saadet Hanım Teyze

 

Saadet Hanım teyzemi kaybetmişiz. 

Kocası İbrahim Çıtak gibi Şirinyer’deki Kızılçullu Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerden olan, 1925 doğumlu Saadet Çıtak, 10 Kasım 2020’de vefat etmiş. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına sabır dilerim, mekanı cennet olsun inşallah.

Onlarla 1962 yılında yine Köy Enstitüsü (Diyarbakır Dicle) mezunu olan babam İbrahim Mısırlıoğlu’nun (1932-1916) tayininin, 1962 yılında Erciş/Van’dan, Bayındır/İzmir’e çıkmasıyla tanıştık.

Bayındır’daki ilk evimizin karşısında oturuyorlardı. Karı koca öğretmen olan Çıtaklar, Babam ile de aynı okuldaydılar. Oğulları Şeref Çıtak benden 3-4 yaş büyüktü. Onlarla birlikte bir kaç arkadaş ile daha mahallede güzel bir grup oluşturmuştuk. Yaşım daha küçük olduğu için geceleri açık hava sinemasına gitme iznini genellikle Şeref abi alırdı. İzin almak için gelen o ise mutlaka izin verilirdi. Son olarak 1963 ya da 64’de Batı Yakasının Hikayesi için onun sayesinde izin koparmıştım 🙂

Saadet hanım teyzemiz ise mahallemizde en sevdiğimiz, saydığımız kişilerdendi. Hem yaşı, hem öğretmenliği hem de Şeref abimizin annesi olan hanımefendi bir kişilik oluşu nedeniyle...

Onunla ilgili anlatacak çok şey var ama bir tanesi hiç aklımdan çıkmaz.

Dini bayramlarda mutlaka uğradığımız evlerdendi onun evi... Çünkü hem kolonya, hem şeker, hem mendil hem de para verirdi bizlere...

Bir bayramda evlerine gitmekte gecikmiştim, gittiğim saatte de evde değillerdi. Kapıyı bir kaç kez çaldıktan sonra tam geri dönecekken yan pencerede bir küçük paket ve üstünde bir not buldum. Pakette şeker, mendil ve para vardı, notta ise: “Bu pakettekiler İlhami’ye aittir. Bayramın kutlu olsun, evladım!”

Ağlamaklı olmuştum... Çocukluğumuzun en güzel günleriymiş o günler...

 

Saadet hanım teyze ile 30-40 yıl sonra 2016 yılında tekrar görüştük. İzmir Basın Sitesi’ndeki evinde, Saadet teyzenin küçüklüğünden beri çok sevdiği kız kardeşim Pervin Mısırlıoğlu ile birlikte, elini yeniden öpme fırsatı bulduk. Şeref ağabeyimizle ve onunla, geçmişin kuyusuna dalıp dalıp çıktık, fotoğraflar çektik.

Dün onu yitirdiğimizi öğrendim. Çocukluğumun bir sayfası aniden uçup sonsuzluğa karıştı. Geride güzel anılarla hep hatırlayacağımız güzel bir insanın resmi kaldı.

Saadet hanım teyzem; gecikmişliğimi affet lütfen. Bize hep bayram yaşattığınız için, sizin de bayramınız her daim kutlu olsun!

Şeref ağabeyim; Saadet teyzeme rahmet, sana ve sevenlerine sabır dilerim, mekanı cennet olsun inşallah.

İlhami MISIRLIOĞLU

11/11/2020

Son Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020 17:57

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.