KORONA'DAN KORUNMAK

16 Mart 2020 12:35 / 3483 kez okundu!

 

 

"Bu arada yaklaşık 50 kadar ülke, bize ait yerli üretim virüs tanı kitini kullanıyormuş. Hatta özel uçakla gelip alan ve hala sipariş veren  ülkeler varmış. Bravo üretenlere; gurur duyduk.

Bu virüse karşı alınan tedbirlerde Sağlık Bakanlığı, iyi bir sınav veriyor. Daha Çin'de ortaya çıkar çıkmaz, bizimkiler oldukça aktif davrandı. İlk işleri Bilim Kurulu oluşturmak ve tedbir listesi hazırlamak oldu. Her gün, yeni duruma göre pozisyon alınmaya devam ediliyor."

 

****

 

KORONA'DAN KORUNMAK

 

İtalya'da ilk vaka ortaya çıktığında kimse umursamadı. Normal hayatlarına devam ettiler. İtalyan devleti önlem almadı. Alsa da kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Çünkü işin içinde milyonlarca insan varsa, onları kontrol etmek çok zor. Tüm insanlar aynı bilinç düzeyinde değil maalesef.

Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde tüm tedbirler alındı, uyarılar yapıldı ama insanların çoğunun umursamadığını gördük. Mobilizasyon az olacak dendi, millet marketlere, kuyruklara doluştu. Yurt dışı seyahat yapılmaması önerisinde bulunuldu, yine dinleyen olmadı. 

Her sosyal sınıf ya da inanç grubu, bildiği gibi yaşamaya devam etti. Kimse zevkinden, konforundan, isteklerinden taviz vermedi..

Belki de İngiltere bunu bildiği için, "Ölen ölsün, kalan bizimdir!" dedi. Bu muydu yani istenilen..!

Laikçi tayfa, umrecilere saldırıyor. İyi de farkınız ne. Sizler gece kulüplerini doldurmaktan, Avrupa ve ABD gezilerinden vaz mı geçtiniz. İlk vaka ve etrafındaki 7 kişi Avrupa, son vakalar da Avrupa ve ABD'den değil mi? 1 vaka umrecilerden, onun da zincir gelir yakında..

Yani sonuçta benzer davranışları sergilediniz. Kuralsız ve sorumsuz insanlardan çekiyoruz, ne çekiyorsak.

***

Bu arada yaklaşık 50 kadar ülke, bize ait yerli üretim virüs tanı kitini kullanıyormuş. Hatta özel uçakla gelip alan ve hala sipariş veren ülkeler varmış. Bravo üretenlere; gurur duyduk.

Bu virüse karşı alınan tedbirlerde Sağlık Bakanlığı, iyi bir sınav veriyor. Daha Çin'de ortaya çıkar çıkmaz, bizimkiler oldukça aktif davrandı. İlk işleri Bilim Kurulu oluşturmak ve tedbir listesi hazırlamak oldu. Her gün, yeni duruma göre pozisyon alınmaya devam ediliyor.

Yine de virüs bu; çok dikkatli olmalıyız. En erken Nisan sonu aşı test edilebilir deniyor. 

Ellerimizi en az 20 sn sabunla yıkamaya devam; daima...

 

Güldalı COŞKUN

 

Son Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020 12:38

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.