TÜRKİYE BAŞARDI MI?

20 Aralık 2018 09:57 / 618 kez okundu!

 

 

Bunu söylemek erken olur. Ama ibrenin Türkiye'den yana döndüğünü söylemek mümkün. Amerika'dan gelen son açıklamalar böyle bir görüntü yaratıyor. Görünen o ki, Erdoğan ile Trump arasında bir anlaşma oldu ve bu anlaşma Türkiye'nin çıkarları lehine. Fakat buna karşılık Amerika'ya da Ortadoğu'daki çıkarları konusunda 'güvence' verilmiş olmalı. Yoksa Amerika tasını tarağını toplayıp Müslüman coğrafyasından kös kös önüne bakarak gidecek değildir.

 

****

 

TÜRKİYE BAŞARDI MI?

 

Bunu söylemek erken olur. Ama ibrenin Türkiye'den yana döndüğünü söylemek mümkün. Amerika'dan gelen son açıklamalar böyle bir görüntü yaratıyor. Görünen o ki, Erdoğan ile Trump arasında bir anlaşma oldu ve bu anlaşma Türkiye'nin çıkarları lehine. Fakat buna karşılık Amerika'ya da Ortadoğu'daki çıkarları konusunda 'güvence' verilmiş olmalı. Yoksa Amerika tasını tarağını toplayıp Müslüman coğrafyasından kös kös önüne bakarak gidecek değildir.

 

Eğer böyle bir anlaşma yapıldı ise Türkiye'nin elini güçlendiren iki önemli faktör var. Bunlar Rusya ve İran'ın Türkiye'ye olan desteğidir. Büyük İhtimalle Tayyip Erdoğan Trump'la, Rusya ve İran'ın anlaşmaya 'dışarıdan' katılma şartları cebinde olarak konuştu. Ruhani bu gün ülkemize, Erdoğan'ın Trump'la konuştuklarını görüşmek üzere alel acele geldi. Çok yakında Putin'le de bir görüşme olursa şaşırmamak gerekir. Erdoğan Trump'la hem Türkiye adına hem de Rusya ve İran'a ara bulucu olarak görüşmüş olmalı.

 

Bu görüşme Ortadoğu'ya barış gelmesi ihtimalini güçlendiren bir görüşmedir. Peki işler burada düşündüğüm gibiyse bundan sonra bölgemiz ne tür gelişmelere gebe? Amerika denklem dışına itilmeyecek ve doğu Akdeniz Enerji yataklarından payını alacak. Tabi Almanya ve Fransa ile birlikte. Bu, Suriye'nin toprak bütünlüğü üzerinde anlaşılmış olduğunun da bir göstergesi. Ama Esed gidici. Suriye'de stabilizasyonun, özgür ve demokratik seçimlerle sağlanma ihtimali güçlendi. SDG ye gelimce; PKK'dan kopacak, Suriye rejimi ile bütünleşecek ve silahlarını teslim edecek. Bu gün SDG'nin elinde olan bölgelere Peşmerge yerleşecek.

 

Bırakın dünyayı, Türkiye'yi okumaktan aciz muhalefetimiz bir süre sonra 'karşılığında ne verdiniz, açıklayın' diye ayağa kalkabilir. Akılları ancak o kadara yetiyor. Bölgemiz çok önemli gelişmelere gebe hale gelmişken onlar bilyeleri ile oynamaya devam edecekler.

 

Ben karşılığında neler verildiği konusunda biraz fikir yürüteyim. Türkiye, hazırlığında olduğu operasyonları erteleyecek. S 400’lerin alımından vazgeçilmeyecek ama onların yanına ABD den Patriyotlar da alınacak. ABD nin Suriye'deki üsleri konusunda da güvence aldığı kanısındayım. Esed'in gitmesi güvencesinin ise Rusya'nın yükümlülüğünde olduğunu sanıyorum. Çok uzun olmayacak bir süreçte de ABD ile İran arasında, Türkiye'nin arabuluculuğunda yeni bir nükleer anlaşması görüşmeleri başlayacaktır. Bu noktaya gelinmesinde ilk adımın, Merkel ile Macron'un da katıldığı İstanbul toplantısında atıldığını varsayıyorum.

 

Bu anlaşma PKK için sonun başlangıcıdır. Zaten ABD en önde gelen üç liderinin başlarına ödül koymuştu. Orta vadede Türkiye'nin 'terör' sorununu çözeceği ve ülke bütünlüğünü yeniden ve eskisinden daha güçlü bir şekilde sağlayacağını da öngörebiliriz.

 

FETÖ’ye gelince; onlar da PKK gibi kullanılmışlıklarının bedelini terk edilmişlik olarak ödeyecekler. Gülen ABD’den deport edilecek ve Türkiye'nin ele geçirebileceği bir ülkeye gönderilecek. Daha önce Abdullah Öcalan'da olduğu şekilde de ülkeye getirilip yaptıklarının hesabını verecek.

 

Bütün bunlar Amerika'nın, Obama döneminde uygulamaya konulan Ortadoğu politikaları savunucularının yenilgisi anlamına geliyor. Bu lobinin stratejisi ve taktikleri iflas etmiştir. Bred Mcgurk ve CENTCOM ekibinin temsil ettiği kliğin yapmaya çalıştıklarının hayata uymadığı açığa çıkmış oldu. Bir diğer kaybeden de, Kıbrıs Rum Kesimi oldu. Doğu Akdeniz enerji kaynakları konusunda başkalarının gazı ile hareket eden bu yönetim Türkiye ile zıtlaşmasının karşılığında vaat edilenleri  bulamayacak ama payını alacak. Fakat Türkiye'nin dışlanması başarılamamıştır. Türkiye bileğinin hakkıyla bu masaya şimdiden oturdu.

 

Eğer buradaki beyin jimnastiğimdeki düşüncelerin yarısı doğru ve hayata uygun ise Türkiye tünelin ucundaki ışığı görmüş demektir. Ortadoğu'daki bu hercümerç düğümü çözüldüğü takdirde Türkiye'nin gelişmesinin önündeki en önemli engel kalkmış olacaktır. Yoksa 2023 Hedefi buydu da Türkiye'yi yarı sömürge olarak görmeye alışmış güçlerle, onlara içerde ekürilik eden cüce muhalefet bunu mu engellemeye çalışıyordu. Eğer öyle ise bu millet, 15 Temmuz akşamı ne büyük bir iş başarmış demek.

 

Firuz TÜRKER

20.12.2018

 

Son Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018 10:01

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.