ŞİMDİİİİ.............

28 Ocak 2019 11:35 / 687 kez okundu!

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu kalksa; 'kendimi geçici devlet başkanı ilan ediyorum' dese. Partilileri ile düzenlediği bir mitingde 'başkanlık' yemini etse. Ardından halkı 'diktatörü' devirmeye çağırsa. Zaten Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını meşru görmüyor. Yoksa bizim için de böyle şeyler mi düşünülmüştür?

 

****

 

ŞİMDİİİİ.............

Madurodan askerlere birlik ve disiplin talimatı

 

Kemal Kılıçdaroğlu kalksa; 'kendimi geçici devlet başkanı ilan ediyorum' dese. Partilileri ile düzenlediği bir mitingde 'başkanlık' yemini etse. Ardından halkı 'diktatörü' devirmeye çağırsa. Zaten Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını meşru görmüyor. Yoksa bizim için de böyle şeyler mi düşünülmüştür?

 

Erdoğan da 'balkona' çıksa. Kendi taraftarlarını (pardon yandaş) toplasa. Bunu yasa dışı ilan etse. 15 Temmuz'da olduğu gibi halkı direnişe çağırsa. İçerde bunlar olurken Trump, ''Kılıçdaroğlu'nun geçici cumhurbaşkanlığını tanıyoruz'' açıklaması yapsa. Ardından AB ülkeleri; bölgeden İsrail başta olmak üzere, Mısır, Suudi Arabistan, BAE; belki Yunanistan ve Ermenistan, ek olarak Kıbrıs Rum Yönetimi büyük ihtimalle tanıyacaktır. Erdoğan'ın yasal ve meşru olduğunu kimler savunur. En başta Rusya, İran, Çin, Azerbaycan, Sırbistan, Makedonya, Afganistan ve Pakistan; belki Orta Asya cumhuriyetleri ve Malezya ile Endonezya...

 

İşte Venezuela'da olan budur. Fakat Kılıçdaroğlu bunu yapacak biri değil. Her ne kadar 15 Temmuz’u TV den izlemiş ve kendisine pay çıkar mı diye merakla beklemiş; ardından 15 Temmuzu 'oyun' sayıp 'asıl darbenin' 20 Temmuzda yapıldığını söylemiş olsa da yapmaz. O yapmaya kalksa CHP’liler bırakmaz. Onlar tamamen sandıkta alacakları bir galibiyete kilitlenmişlerdir. Böyle Amerikancı bir post modern üstü darbeye alet olmazlar. CHP’yi örnek vermemin onları töhmet altında bırakmakla ilgisi yoktur. Sadece bizde ana muhalefet onlar olduğu için böyle yazdım.

 

Venezuela'da mesele Maduro değildir. Venezuela'dır. Maduro Amerika ile anlaşsa, ülkesinin doğal kaynaklarını onlara peşkeş çekse, kendisine sunulanları pişkinlikle cebine indirse ondan demokratı, ondan insancılı, ondan daha fazla dünya barışına hizmet edeni olmaz. El üstünde tutulur, göklere çıkarılır, İsrail devlet nişanı verilir.

 

Maduro bunları yapmadığı için diktatördür, dünyanın demokrasi havarisi Amerika tarafından tepelenmesi gerekmektedir. Maduro Amerika’nın dümen suyuna girse kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden garibim Guaido'ya hiç ihtiyaç kalmaz. Hatta onu da Maduro'nun emrine verirler. Ama Maduro bakıyor bir tarafta aslanların önüne atılmayı bekleyen mazlum halkı var, diğer tarafta aslanlar ve onların parçalayacağı avdan parça koparmaya hazırlanan sırtlanlar. Bir de Venezuela'nın kendi sansarları. Maduro bunlara kanmıyor, korkmuyor, tırsmıyor. Halkını parçalayacaklarsa önce onu parçalamaları gerektiğini düşünüyor. Halkı da bunun farkında. O nedenle Maduro'nun yanında saf tutuyor. Bakalım ne kadar direnebilecekler? Bu hain tuzağı bozabilecekler mi?

 

Bizde kimler nerede saf tutuyor? FETÖ’nün popüler ismi Emre Uslu 'bak Maduro'ya, istikbalini gör' gibisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan tüvitler atıyor. FETÖ’cüler yeminli Amerikancı. Amerika nerede ne yapsa, hangi entrikaları çevirse bunlar yanındalar. Erdoğan'a gelince; o da 'diren Maduro, dik dur' diye telefon açıyor. Ne de olsa biz bu işlerde tecrübeler edindik. Tabi şimdi siyaset camiası ile sosyal medya kriptoları da bu sahne alışa göre yerlerini belirleyecek. Yakında 'ama Maduro da hak etti' gibisinden vızıldanmalar başlar. Hatta halkına zulmettiğini, ezdiğini bile söylerler. Zaten bunlar olmadan önce de emperyalizm faktörü hiç yokmuş gibi düşünüp söylenenler vardı.

 

Hayatta tercihlerinizle ölçülürsünüz. Kimisi kendi önüne konulanları yer, kimisi gidip düşünce avlar. Kafa yorar. Fast Food’a kanmaz. Kendi fikrini üretir. Gözünü açar, gerçeği ve hakkı arar. Bulu bulamaz ama en azından ellerin elinde oyuncak değildir. Her gelişen olay bizler için bir sınav.

 

Firuz TÜRKER

25.01.2019

 

Son Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019 14:03

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.