Selin Hanım Neden İstifa Etti?

13 Mayıs 2017 19:06 / 682 kez okundu!

 

 

Selin hanım durup dururken rahatını bozdu. Orada genel başkan yardımcısı ve parti sözcüsü olarak forsu yerindeydi. Gazetecilerin karşısında kürsüye çıktığı zaman CHP parti sözcüsü gibi değil de ABD başkanlık sözcüsü gibi havasından geçilmiyordu. Ama Selin hanım bu havayı daha fazla taşımak istemedi. Çünkü Türkiye'deki siyaset işleri IMF’nin Washington ofisindeki gibi yürümüyordu.

 

Burada değil parti sözcüsü, parti başkanı bile olsanız ardınızdan davul çalınırdı. Hele ki CHP içinde. Sırf Atatürk resmi indirilmesi tartışması yüzünden bu partiden bir milletvekili ihraç edilmişti. CHP içindeki ayak oyunları ta Bizans'tan kalmadır. İnönü için 'kafasında kırk tilki dolaşır, kırkının da kuyruğu birbirine değmez' denilmiştir. Bu partinin iç mücadelesine kimsenin aklı ermez.

 

Benim tahminim Selin hanım, IMF’deki görevinden ayrılarak bu partiye kariyer yapmak ya da Türkiye'ye hizmet etmek amacıyla gelmemiştir.  Talimatla gelmiştir. İyi de 'talimat' da bir yere kadar. İnsanın sabrı tükenince bir noktadan sonra  'yerim sizin talimatınızı, bana ne be' restini çekebilir.

 

Bir neden bu olabilir. CHP içi siyasi mücadele Selin hanımı yıpratmış, o da hazır bir fırsat çıkmışken istifayı basmıştır. Bu kararında eşinin, çocuklarının ve başka aile fertlerinin de etkisi olmuş olabilir. 'Boş ver ya, sen mi kurtaracaksın' demiş olabilirler.

 

Bir başka ihtimal Selin hanıma 'git CHP ye katıl' ondan sonra da CHP yönetimine 'bu hanımı başkan yardımcısı yapın' diyenler, şimdi de 'istifa et, yeni bir süreç başlayacak' demiş olabilirler. Ama burada Mahmut Övür'ün yazdığı gibi Selin hanım bir tuzağa da itilmiş olabilir. Ya da 'partiye bir çeki düzen verme zamanıdır' diye gaz verenler, çark edip onu Emine Ülker Tarhan durumuna düşürmüş de olabilirler.

 

Böylece Selin hanım, Türkiye'de nasıl politika yapılırı tecrübe etmeye başlamış oldu. Bütün bu süreç de CHP de hamamın aynı, tasın aynı olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu partide öyle yenilenmeydi, silkinmeydi, ülke sorunlarına sahip çıkmaydı, vizyondu gibi sorunlar yok. Hemen herkes, bu içine düşülmüş durumdan 'ben nasıl avantajlı çıkarım' derdindedir. Hem diğerlerine ne lüzum var. Nasılsa konsolide olmuş, dünya yansa bir başka partiye asla kaymayacak % 25’lik bir oy potansiyeli var. Sabitlenmiş, orada duruyor. Bayatlamaz, bozulmaz. Onların çoğu kendi kafalarına uygun bir başka parti bulamadıkları için CHP’ye oy veriyor.

 

Firuz TÜRKER

12.05.2017

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.