ÖTEKİLEŞTİRME BERİKİLEŞTİRME

06 Nisan 2018 23:41 / 508 kez okundu!

 

 

Artık nefret, histeri düzeyinde. Klinik vaka haline gelindi. Ben bunu şu kendi halindeki facebook sayfamdan çok iyi tanıyorum. Sırf AK Parti'yi; daha doğrusu Tayyip Erdoğan'ın tutumunu destekliyorum diye ne küfürler ne hakaretler işittim. Kendi çapımdaki o mütevazı desteği sağlamasam kendime ayıp etmiş olurdum. Başlı başına 15 Temmuz akşamı takındığı tavır bile bunu çok fazlasıyla hakkeder. Daha ne olsun, ölümü göze alıp Amerikancı darbeye direnen ilk siyasi olarak tarihe geçti. Şimdi ağzından köpük saçarak konuşanlar darbecilerle anlaşıp hava alanından sıvışır, bir kuytuya çekilirken Erdoğan, ülkenin 'makus talihini' değiştirdi.

 

******

 

ÖTEKİLEŞTİRME BERİKİLEŞTİRME

 

Artık nefret, histeri düzeyinde. Klinik vaka haline gelindi. Ben bunu şu kendi halindeki facebook sayfamdan çok iyi tanıyorum. Sırf AK Partiyi; daha doğrusu Tayyip Erdoğan'ın tutumunu destekliyorum diye ne küfürler ne hakaretler işittim. Kendi çapımdaki o mütevazı desteği sağlamasam kendime ayıp etmiş olurdum. Başlı başına 15 Temmuz akşamı takındığı tavır bile bunu çok fazlasıyla hakkeder. Daha ne olsun, ölümü göze alıp Amerikancı darbeye direnen ilk siyasi olarak tarihe geçti. Şimdi ağzından köpük saçarak konuşanlar darbecilerle anlaşıp hava alanından sıvışır, bir kuytuya çekilirken Erdoğan, ülkenin 'makus talihini' değiştirdi.

Ben zamanla bu saldırganlığı bertaraf etmeyi başardım. Haddini aşanı sayfamdan sildim, olmadı yasakladım. Aslında o seviyeye de inebilirdim. O kabadayı ve üstenci ağzı çoğundan daha iyi de kullanırdım. Ama nereye varacaksın? Bir kaç kulak vermek isteyene ülke gerçekleri hakkında düşündüklerini iletmenin yerine o sokak ağzı kavgaları, kahvehane didişmeleri tercih edilir mi hiç? O yüzden yazdıklarıma yapılan yorumlarda tartışmalara girmem. Ben düşüncemi yazmışım; başka türlü düşünen de onu yazsın. Sayfamda bulunsun. Bundan gocunmam. Terbiye sınırını aşanla da diyaloga girmem.

Kendini fasulye gibi nimetten sayıp karşı tarafa ha bire çemkiren, hakaretler yağdıran, bu histerik zihniyetin, kendini aşağılıklaştırmaktan başka bir b..k yaptığı yok. Laf kabalığı, ukalalık, saydırma, döktürme. Battıkça batıyor. Gün geçtikçe daha da çirkefleşiyor ve daha da marjinalleşiyor.

Erdoğan nasıl kamuflaj giyer?

O sanatçılar oraya nasıl gider?

Aziz Sancar Akkuyu'yu nasıl savunur?

Boğaziçi'nde lokum dağıtmak ne haddinize?

Tamam sen kamuflaj giyilmesine karşısın; iyi, giyme. Ama giyene de karışma. Giyen Cumhurbaşkanı. Giymek hakkı. Anayasaya göre başkomutan o. Sen ister tanı ister tanıma. Yokuştan aşşa Kasımpaşa. Koltuğu işgal etmiş 'o zat' dediğin Sisi gibi gelmedi, % 52 aldı. Sen de 2019'da koy adaylığını da görelim bakalım boyunun ölçüsü kaç; halkta karşılığın ne?

Sen kamuflaj olayını bu ülkenin insanı gibi değil, batılılar gibi okuyorsun. Yorumların aynen onların yorumu. O kamuflajda bir mesaj var. Onu 'sınır güvenliği ordusu' kuranlar anlar. Sen de anlıyorsun ve gücüne gidiyor da onun için bu afkırmaların.

Tamam sen sınır hattına gitme. Ama gidene de saldırma. Ha... Oraya gitmek istemiyor olabilirsin, istersen Kandil'e git, onlara başsağlığı dile. İçinden geçeni yap da neyi istediğini bilsin herkes. Hem Afrin'i destekliyorum deyip hem de cepheye destek için gidenlere saldırganlaşmak birbiriyle örtüşmüyor. Neysen o. Zikrini fikrine göre söyle, çekinme. Ne de olsa bu ülkede diktatörlük var. Sadece mahkemeye verirler. Faili meçhule gitmezsin yani. O günler geçti bu ülkede.

Cumhurbaşkanı kamuflaj giyemez demekle, türbanlı üniversiteye giremez demek arasında hiç fark yok. Hep aynı yasakçı zihniyet. Gerçi ben yasakçı zihniyete de saygı gösteririm. Yeter ki eleştiri gibi olsun. Çemkirmeye; ülke için bir çivi bile çakmamışken Atatürk'ün sırtından kabadayılık satmaya çalışılmasın.

Şimdi bu saldırganlıktan sonra bütün Tatlıses, Sibel Can, Ajda Pekkan ve diğerlerinin sevenleri hemen bu malum 'zat'ın çevresinde toplanır. Bunlar ve diğer sanatçılara ait CD'leri sokaklarda parçalar ve bundan sonra ömrü billah o sanatçıları dinlemez; o sanatçıların da bir daha böyle bir işe kalkışmadan önce yürekleri korkudan güp güp atar mı sanıyor ne?

Hamiş; Kim kimi ötekileştiriyor? Kem söz sahibine aittir.

 

Firuz TÜRKER

06.04.2018

 

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.