17 YILDA BİR NESİL YETİŞTİ

27 Aralık 2019 21:46 / 510 kez okundu!

 

 

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'de doğanlar bugün 17 Yaşında. AK Parti'nin reformu sayesinde 2023'de oy kullanacak hatta aday olur ve seçilebilirlerse milletvekili olacaklar. Sadece onlar mı; 2005'de doğanlar da bu kapsama girecek. 2002'den bir on yıl önceye kadar doğanları da bu kategoriye alırsak 2023'deki seçimlere işte bu nesil damga vuracak. Sanırım 'Z' kuşağı oluyor bu kategori. En azından ağırlıklı olarak.

 

****

 

17 YILDA BİR NESİL YETİŞTİ

 

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'de doğanlar bugün 17 Yaşında. AK Parti'nin reformu sayesinde 2023'de oy kullanacak hatta aday olur ve seçilebilirlerse milletvekili olacaklar. Sadece onlar mı; 2005'de doğanlar da bu kapsama girecek. 2002'den bir on yıl önceye kadar doğanları da bu kategoriye alırsak 2023'deki seçimlere işte bu nesil damga vuracak. Sanırım 'Z' kuşağı oluyor bu kategori. En azından ağırlıklı olarak.

 

Bu neslin hafızasında AK Parti öncesi muhtemelen yok. Onların gözlerini açtıkları ve çevresini anlamaya başladıkları zamanlar AK Parti zamanları. Hafızalarına aldıkları bu dönemde yaşananlar. İçlerinden araştırmaya meraklı olanlar varsa onlar da geçmişi araştırıp nerden geldiğimizi anlamaya çalışacaklar. Büyük ihtimalle tam kavrayamayacaklar. Çünkü insan belleği en iyi kayıtları yaşadıkları sırasında yapar. Dolayısıyla AK Parti'yi ancak AK Parti ile kıyaslayarak bir tercih yapacaklar. Onlar bizim gibi eski Türkiye'nin içinden gelmediler. Yeni Türkiye'ye doğdular.

 

Ben sırasıyla; manyetolu telefondan, çevirmek için uzun süre çevir sesi beklenen çevirmeli, arkasından tuşlu telefona; değişen telsiz kanunu sonucu kullanılan belli bir mesafe dışında birbirini çekmeyen telsizlerden; çağrı cihazı, araç telefonundan; pabuç büyüklüğünde her yerden çekmeyen cep telefonuna; oradan da android denilen akıllı telefona geldim. Halbuki bu kuşak gözlerini akıllı telefon ve internet çağına açtı. Ondan öncesi onlar için mazi.

 

Bunların beklentileri bizim nesilden farklı. Dolayısıyla 2023'de AK Parti'yi muhalefetten çok bu sosyoloji zorlayacak. Ben AK Parti'nin tam anlamıyla olmasa bile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu durumun farkında olduğunu sanıyorum. AK Parti'nin kongre süreci bu büyük finale hazırlanma süreci olacaktır. Eğer yenilenmeyi başarabilirse Türkiye onunla yoluna devam eder; tersi durumda yeni arayışlara girer ki, şu anki siyasi oluşumda yeni bir alternatif yaratabilmesi kolay görünmüyor. AK Parti muhalifi mevcut ve yeni kurulacak partilerde bu ışık yok. Bu da AK Parti'ye büyük avantaj sağlıyor. Spor deyimiyle söylersek AK Parti devler liginin en müsait grubunda yapıyor maçlarını.

 

Fakat öte yandan muhalefet önümüzdeki seçim için çok iştahlı görünüyor. Ama politik manevralardan başka seçime yönelik bir hazırlıkları yok. AK Parti'nin nasıl bir ülke devraldığı ve oralardan nerelere getirdiğini bire bir yaşayarak hafızasına kazıyamamış bu yeni nesle ümit bağlamış durumda. Onları, AK Parti'nin yaptığı pek çok şeyden çok, henüz elinin gitmediği, yapamadığı şeylerle kazanmayı tasarlıyor. Yani AK Parti'yi kendi kurşunuyla vurmayı. Ama bunun için kendinin neler yapacağını söylemesi gerekiyor.

 

Muhtemelen bu nesil; 2023'e kadar terör tehdidinin de ortadan kaldırılmış olacağını görecek. Ne var ki bu bile onlara pek fazla bir şey ifade etmeyecek. Onlar, 21. yüz yılın kendilerine nasıl bir yaşam sunacağına odaklanacaklar. Kendilerini ABD, Rusya, Çin gibi ülkelere denk bir ülkenin yurttaşı olarak görecekler. İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere AB ülkelerini küçümseyecekler. Bizim neslin bunlar karşısında nasıl bir eziklik hissettiğini akıllarına bile getirmeyecekler.

 

İşte yeni Türkiye'nin sosyolojisi aşağı yukarı budur. Bu neslin beklentisine muhalefetteki hangi partinin hazırlığı var? Bu nesil AK Parti döneminde yetişti. Ve onların sürekli olarak 'çağın gerisine götürülüyoruz' vaveylalarına hiç de uymayan bir şekilde ortaya çıkmış bir nesildir. Bu nesil uluslararası bilgi, zeka ve yaratıcılık yarışmalarında sürekli ödüller alan bireyler çıkarıyor içinden. 2023'de ülkemizin geleceğine onlar karar verecek. Kimi kendi beklentilerini karşılayacak şekilde hazırlanmış görürlerse görevi ona verecekler. Hatta pek çoğu ülkenin geleceğinin inşasında görev alacak.

 

Geçenlerde Finlandiya ile ilgili bir habere rastlamıştım. Başbakan Sanna Marin başkanlığındaki yeni Fin hükümeti meclisten güvenoyu aldı. Başbakan 34 yaşında ve kadın. Hükümet bir büyük koalisyondan oluşuyor. 12 kadın, 7 erkek bakan görev yapacak. Koalisyon katılımcıları şöyle; Sol İtiifak Lideri Li Andersson (32), Merkez Parti Lideri Katri Kulmuni (32), Finlandiya Başbakanı Sanna Marin (34) ve Yeşil Lig Lideri Maria Ohisalo(34) Finladiya'nın İsveçli İnsanları Partisi Lideri Ana - Maja Henriksson (55). Bütün bu liderler kadın.

 

Nasıl bir dünyaya doğru yürüdüğümüzü anlamak için bu tabloya iyi bakın. Gelecek bizim düşünebileceğimizin sınırlarının ötesinde bambaşka bir şey olacak. Bunu anlayabilen, kavrayabilen, hayata geçirebilen 2023'ün kazananı olacaktır.

 

Firuz TÜRKER

21.12.2019

 

Son Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019 21:51

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.