Türkiye sulha selamete devam dedi

02 Nisan 2019 16:00 / 527 kez okundu!

 

 

An itibariyle sandıkların % 25’i açıldığı için net bir şey söylenemediği halde, seçmen, Yeni sistemle devam, AK Parti’ye devam, Cumhur İttifakı'yla devam dedi. Ayrıca muhalefetin de bundan ciddi bir ders alması gerektiği ortadadır.

Bir yerel seçimi daha geride bıraktık elhamdulillah, artık önümüze bakmanın zamanı geldi.

 

****

 

Türkiye sulha selamete devam dedi

 

An itibariyle sandıkların % 25’i açıldığı için net bir şey söylenemediği halde, seçmen, Yeni sistemle devam, AK Parti’ye devam, Cumhur İttifakı'yla devam dedi. Ayrıca muhalefetin de bundan ciddi bir ders alması gerektiği ortadadır.

Bir yerel seçimi daha geride bıraktık elhamdulillah, artık önümüze bakmanın zamanı geldi.

Anadolu insanına müteşekkirim ki; bu kadar eksik aksağa rağmen yeri geldiğinde siyaset üstü düşünerek, duygularını bir kenara bırakarak, hiddetini de yenerek bir kez daha AK Parti zihniyetine “yola devam” diyor.

Aslında bu yolda bir umut ışığını görüyor da ondan. Çünkü muhalefete bakıyorsunuz tamamı eskici. Dolayısıyla Başkanlık Sistemi gibi yeni sisteme halk evet dediği gibi sisteme işlerlik kazanılması, içinin doldurulması ve olgunlaşmasına da ışık yakıyor ama anlayana.

Eğer bu sistemin vatandaşa umut ve moral kazandırılmasını istiyorsanız, hızlı bir tarzda yapmanız gereken bazı vazifeler var.

Dolayısıyla diyorum ki; Ey Cumhur İttifakı, seni hizmet bekliyor.

Nedir o hizmetler derseniz,

 1- Meclisin bu sistemde görevini yerine getirip rolünü oynaması için bir an evvel liste yöntemi vekil seçiminden kurtulup, dar bölge seçim sistemine geçmek lazım.

Bu değişikliğin parti genel başkanlarına bırakamayız, hepimizin görevidir. Her fırsatta dillendireceğiz, gündemde tutacağız.

 2- Kürt sorunu ile ilgili duruşunu siyasiler ortaya koymak durumundadırlar. Anayasanın 42. ve 66. Maddesi ırkçılık kokan ifade tarzından arındırılarak yeniden düzenlemek lazım. Yoksa bu Kürt Türk kavramı üzerinde yapılan kirli politika halkımıza sadece zaman kaybettirir.

 3- Bir yasal düzenleme ile Başkan adaylarından partisi barajı geçmiş olan kimse başkan seçilmediği takdirde vekil olarak meclise girip grubuna başkanlık yapabilmesi için bir imkan vermek lazım.

Mesela Meral Akşener mecliste olsaydı daha verimli bir siyaset yapardı. Veya Muharrem ince bir siyasi oyunla meclisin dışında bırakılmazdı. İnce, Partisi'nden daha çok oy aldı ama vekil olamadı.

 4- Maddi imkanları kısıtlı olan tüm vatandaşlarımızın asgari mutfak masrafının belediyeler aracılığıyla temininin sağlanmasına imkan vermek lazım. Bu kadar bol paranın olduğu bir hayatta kimi vatandaşlarımızın aç ve açıkta kalmasına insanın gönlü razı olamıyor.

 5- Bürokrasiye ciddi bir düzen vermek lazımdır. Herhangi bir kurumun başında olan bir kişi o kurum hakkında SWOT analizi yaparak kısa orta ve uzun stratejik eylem planını hazırlamalı ve bu eylem planının işleyip işlemediğine göre görevine devam edebilmelidir. Yoksa şimdiye kadar devlet kağıt üzerinde dört dörtlük yürüyor zaten.

 6- Yer altı mafyasına ve devletin içinde olup bu tür illegal örgütlerle iş birliği içinde olan kimseleri ciddi bir uyarıdan geçirerek bu hayatın kapısını kapatmak lazım. Çek senet mafyasının olduğu bir ülkede huzur bulunamaz.

 7- Evliliği cazip hale getirme yollarını bulmak lazım. Aile kavramını hayatın içine çekerek bu konuda Anadolu’ya heyecan verecek şekilde bir atiklikle çalışmak lazım.

 8- Sosyal bir sulh ile kamu vicdanının elverdiği bir ölçüde bir af getirmek lazım.

 9- Eğitim öğretimi öncelemek lazım.

10- Diyanet personeline bir format atarak, Kendilerine din adamı vasfını kazandırmak lazım

Zaman içinde daha dile getirmemiz gereken birçok konu var, aslında bu maddelerin her birine bir yazı yazmak lazım.

Şimdilik bu kadar.

Yerel seçimlerimiz şehrimize, ülkemize ve bölgemize, İslam dünyasına hayırlı olsun.

 

Eyüphan KAYA

01.04.2019, Diyarbekir

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.