Seviyesiz Vekile Bak!

27 Ocak 2021 16:32 / 308 kez okundu!

 

 

Hey dünya hey! Nerede o heybetli eski vekiller? Kamu adına hizmet etmeyi dert edinen, devlet adamı?

Sabahattin Savcı 1980 ihtilâlı yapılırken Orman bakanıydı, onun senatörlüğünü ve vekilliğini hayal meyal hatırlıyorum. Anamdan taraf hem kendisi hem eşi akrabamızdı. Ondan haksızlık kokmadığı gibi haksızlığın olduğu konularda daima sesini yükseltirdi. 

 

****

 

Seviyesiz Vekile Bak!

 

Hey dünya hey! Nerede o heybetli eski vekiller? Kamu adına hizmet etmeyi dert edinen, devlet adamı?

Sabahattin Savcı 1980 ihtilâlı yapılırken Orman bakanıydı, onun senatörlüğünü ve vekilliğini hayal meyal hatırlıyorum. Anamdan taraf hem kendisi hem eşi akrabamızdı. Ondan haksızlık kokmadığı gibi haksızlığın olduğu konularda daima sesini yükseltirdi. 

Sağlık bakanı Dr. Yusuf Azizoğlu zamanında projesi hazırlanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi/Hastahanesi binası onun katkılarıyla yapıldı, pek bilen de yok zaten.

Dr. Azizoğlu sağlık bakanıyken o zaman dahi Diyarbakır’ın tüm merkezi köylerinde sağlık ocakları yapıldı. O günün akılı kıt adamlarından biri diyor ki, “buraya doktor mu gelecek? Boşuna yapıyorsunuz” Kendisi diyor ki, “müsaade edin yapalım, boş kalırsa getirin samanını içine koyun” ama o sağlık ocaklarına ebe hemşire bile geldi.

Şimdi ise vekiller denilince akla ilk etapta hile hurda, rant kavgası bir de yalan dolan akla geliyor. Parayla birilerini işe almaları da çabası. Kimi şerefli insanları tenzih etmek gerekir ama genel izlemin bu, maalesef!

O da bir şey mi? 500 günü aşkındır Diyarbakır HDP il binasının önünde nöbet tutan annelere karşı zafer işareti yapan düzeysiz vekiller de gördük, Allah aşkına vekil olmak için bu kadar kalitesiz olmak mı gerekiyor, acaba? Bunlar hangi dünyada yaşıyorlar? O bağrı yanık anneler zafer işareti yaparak neyi kast etti acaba? Ben anlam vermedim, bilen varsa söylesin.

Kabul edilsin edilmesi HDP her geçen gün tabanını kaybediyor, bir programı var sadece onu Kürt vatandaşlarına birileri anlatırsa yenimle söylüyorum yöneticileri sokakta gezemez. Geçende inceledim 6 tane kaba kusurunu buldum ve köşemde yazdım, telefonları bende olan duyarlı HDP’lilere de gönderdim, dedim ki “bakın bu programla seçime giderseniz, sizi tüm gücümle eleştireceğim bilesiniz”, ister düzeltsinler ya da düzeltmesinler ben sözümün arkasındayım.

Malum Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen eski Mazlum-derin eski genel başkanlığını yapmıştı, hem oradan hem de Denge Denetleme Ağı(DDA)’dan birlikte çalışmışlığımız vardı, telefonu bende olunca eleştirel yazımın linkini ona da göndermiştim.

Tabi ki kendisi de bu çarpık siyasetin böyle gitmeyeceğini biliyordu, ama benim gibi vatandaşların uyarısı da bir anlamda konuşmasına katalizör oldu galiba, onun için “bu partiyle gitmez” demek zorunda kaldı.

Geçende “Leyla Zana Orijinal bir Kürt kızıdır” başlıklı bir yazı yazmıştım, belki okuyanınız vardır.

HDP’nin mevcut vekillerinden biri onu parti çalışmalarına davet edince diyor ki;

“Ortada parti mi kadı ki ben çalışmalarına katılayım? Biz siyasete atılınca iki değerimizi koruyarak siyaset yapmaya karar vermiştik;

1- Kürtlerin hak ve özgürlüklerini mecliste siyaset yolu ile dillendirip, kazanmaya çalışacaktık,

2- İnanç ve kültürümüzü muhafaza ederek halkın değerlerine saygı duyacaktık, maalesef HDP’de bunda eser kalmamış, ben bu partinin yanında nasıl duracağım.” Diye çok yerinde bir cevap vermişti.

Tabi haksız da değil, gerçekten ne kadar defolu, rijit, sol oluşumlar varsa HDP’de kümelendiler.Daha dün gibi aklımdadır 9 Türk solu oluşumları kandile gidip onlara bağlılığını beyan ettiler.

Tek umutları LGBT’liler ve onların dostları kalmış, vala taş çatlasa %5’in üstünde oy alamazlar. Tabi Türk solunun katkılarıyla 6, 7’ye çıkabilir.

Tabi MHP imdadına yetişmezse ya da seçim atmosferinde Erdoğan galeyana gelip sürçü lisan etmezse. MHP’yi tam bilmem ama Reis’in bu defa daha da dikkatli olacağına inanıyorum.  “Kobani düştü düşecek” ifadelerini HDP az kullanmadı, yalan olmasına rağmen. Algı yönetiminde üzerlerinde yoktur.

Kısacası siyaset renk/tarz değiştiriyor, halk bilinçleniyor. Kimse vatandaşın oyunu çantada keklik sanmasın.

HDP vekilleri eğer halkın vekilleri olarak meclise gideceklerse bir an evvel bir öz eleştiriyle bu partinin programını değiştirip, Anadolu insanlarının hizasına gelmeleri lazım, yok eğer Kandilin piyonu olmaya devam edeceklerse parti zaten % 10’un altına düşmüş, ittifak işe yarar mı yaramaz mı? orasını bilemem. Ama 1+1=2  olacağı kesin gibidir, kimin ne hesabı varsa ona göre yapsın diyorum.

Bağrı yanık annelere zafer işareti yapan vekil kalitesiyle nereye kadar gidecekler? Seviyesiz vekil demek bile az kalır, bu vekilin bu davranışını ayıpsıyor, kınıyorum.

Allah bu memlekete bu millete huzur versin, huzurunu bozmak isteyenlere fırsat vermesin.

Amin demeniz dileğiyle

 

Eyüphan KAYA

25.01.2021, Diyarbekir

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.