Nedir bu EXPO?

12 Aralık 2012 11:26 / 1678 kez okundu!

 


İzmir, 2005 yılından bu yana EXPO’ya ev sahipliği yapabilmek amacıyla biri EXPO 2015 diğeri EXPO 2020 adaylığı olmak üzere adaylığını kararlı şekilde sürdürüyor. Bilindiği üzere EXPO 2015 adaylığımız Mart 2008’de Paris’te gerçekleşen oylamada son bulmuş ve ne yazık ki bu çetin yarışta ipi Milano kenti göğüslemişti. Şimdi ise, Tayland, Rusya, Brezilya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bulunduğu zorlu bir adaylık süreci yaşanıyor.

EXPO adaylığı uzun bir maraton ancak zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Prosedürler, kriterler, yönetmelik uygulamaları derken yoğun çalışma temposu içinde bir bakmışsınız üç yıllık adaylık süreci sona ermiş. Bu yoğun çalışma temposunu daha önce tecrübe etmiş biri olarak sivil düzeyde gelişen taleplere karşılık vermek ve halkı bilinçlendirme, kamuoyunda heyecan uyandırma çalışmalarının başlı başına ayrı bir mesai gerektirdiğini de gayet iyi biliyorum. Şu ana kadar EXPO Genel Sekreterliği’nde bu görevi üstlenmiş bir uzmana henüz rastlamadım ancak bu işin sadece afiş asmak, broşür dağıtmak veya reklam panolarına görsel yerleştirmekten ibaret olmadığını belirtmek gerekir.

Neyse ki sivil toplum çalışmaları üzerine elini taşın altına koyan bazı belli başlı oluşumlar bu konuda proje üretmek konusunda yoğun bir tempoyla çalışıyor. Benim de başkanlığını üstlendiğim İzmir Kent Konseyi çatısı altındaki EXPO 2020 İzmir Çalışma Grubu buna en güzel örneklerdendir.

Her ne kadar bu konuda çalışan sivil yapılar da olsa, kamuoyunda genellikle bir tek soru hâkim: Nedir bu EXPO?

İzmir halkı ilgililerden bu soruya net bir yanıt bulamadığından şikâyet ediyor. Madem öyle yine bir görev edinerek bu konuda kısaca ve anlaşılır şekilde bilgilendirmede bulunalım.

EXPO, dünyanın kültür, tarih ve eğitim buluşmalarıdır.

EXPO, 180 gün yani 6 ay boyunca sürekli açık kalan bir sergi organizasyonu ve fuarlar olimpiyatıdır. 5 yılda bir farklı bir ülkenin bir kentinde gerçekleştirilir.

Dünyadaki üç önemli organizasyondan biridir: Olimpiyat Oyunları, Dünya Kupası ve EXPO’lar.

EXPO’lar yatırım hacmi 30 – 40 Milyar doları bulan tek büyük organizasyondur.

Sadece ürünler değil proje ve fikirler sergilenir.

Ülkeler kendi mimari anlayışları ile kurdukları pavyonlarında danslarını, yemeklerini, müziklerini vs. tanıtırlar; yani kendilerini en iyi ifade edebilecekleri ve yerel özelliklerini dahi duyurabilecekleri bir mecra bulma fırsatına sahiptirler.

EXPO’lar belirlenen bir tema ile gerçekleştirilir. İzmir’in teması “Herkes için Sağlık”tır ve bu temanın işleneceği ve sergiye ev sahipliği yapacak olan alan İnciraltı’dır.

EXPO’lar yapıldıkları kentlere önemli anıtsal yapılar bırakırlar. Paris’te Eiffel Kulesi, Brüksel’de Atomium, Londra’da Crystal Palace bunlara en güzel örneklerdendir.

6 aylık ziyaret süresince yerli ve yabancı ortalama 35 - 40 milyon ziyaretçiye ulaşan bir organizasyondur. En son 2010 Şangay EXPO’suna toplam 72 milyon ziyaretçi akın etmiştir ve bu bir rekordur.

Bu bilgiler ışığında şimdi şunu söylememiz mümkün. İzmir, dünyanın en önemli ve yatırım hacmi en yüksek organizasyonu EXPO’ya “Herkes için Sağlık” temasıyla İnciraltı’nda ev sahipliği yapmak üzere adaydır. İzmir bu organizasyonu gerçekleştirmeye hak kazanırsa İzmir’in sağlık konusunda altyapısı gelişecek, dünya sağlık turizminin önemli bir çekim merkezi haline gelecektir. Sadece sağlıkta değil, kentsel alanların gelişiminde, eğitimde, ulaşımda, altyapıda, dış ticarette, turizmde, işgücünde İzmir, uzun vadede dünya kentleri ile yarışır hale gelebilecektir. Özellikle İzmir’e gelecek yatırımın 50 milyar dolar civarında olacağı düşünülürse önümüzdeki 20 yıl içinde İzmir’in ekonomik, sosyal ve kültürel dönüşüm yaşayan bir kent olabileceğini söylemek mümkün olacaktır.

Kazanan kentin belirleneceği oylama Kasım 2013’te gerçekleştirilecektir. Yani önümüzde tam bir yıllık süre var. Yeniden bu heyecanı yakalayabilmek ve halkın katılımını sağlamak için yeterli bir süremiz var. Biz de bu ilk yazımızla birlikte EXPO yazılarımıza önümüzdeki bir yıl içinde durmaksızın devam ederek sürece destek olacağız. Şunu unutmayalım ki, halkın katılım sağlamadığı bir EXPO organizasyonu başarıya ulaşamaz. Bu nedenle farkındalık yaratılabilmesi açısından bu önemli hususları tüm İzmirlilerle paylaşmak da gerekmektedir.

İzmir, uzun yılların hayalini gerçeğe dönüştürecek, gelecek nesillere daha iyi ve yaşanabilir bir kent bırakmamızı sağlayacak böylesi büyük bir organizasyonu gerçekleştirecek güce sahiptir. Şimdi el birliğiyle bu gücü kullanmanın ve tüm dünyaya göstermenin tam zamanıdır.


Çağrı GRUŞÇU
EXPO Dünya Sergileri Uzmanı

12.12.2012


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.