Dört milyon İzmirli aranıyor!

24 Aralık 2012 14:23 / 1448 kez okundu!

 


EXPO 2020’nin düzenleneceği kentin belirlenebilmesi için gerçekleştirilecek oylamaya bir yıldan az bir süre kaldı. 2013 yılının Kasım ayının sonlarına yaklaşılırken bu büyük organizasyonun gerçekleştirileceği kent, şu anda aday olan birbirinden güçlü ve iddialı beş kent arasından belirlenecek.

Oylama Paris’te düzenlenecek BIE Genel Kurulu’nun sonunda BIE’ye üye olan 161 ülkenin delegelerinin katılımıyla gerçekleşecek. Oylama sürecine değin yapılacak tüm çalışmaların ve planların aday kentleri EXPO 2020 organizasyonuna bir adım daha yaklaştırmak üzere kurulduğundan şüphe yok. Bu çetin yarışta yapacağımız her akıllı hamlede hanemize artı puan yansıyacağını unutmayalım.

Bir EXPO organizasyonunun adaylık sürecinin başarılı olabilmesi ve kazanılıp başarılı bir şekilde düzenlenebilmesi için önemli kriterler ve hamlelere ihtiyaç vardır. Bunlardan en önemlileri muhakkak ki, delege stratejisinin doğru belirlenmiş olması, planlı bir kulis çalışmasının gerçekleştirilmesi ve kentsel planlama alanlarınızın tema ve alan taahhütlerinize uygun olduğunu kanıtlamaktan geçmektedir.

İzmir, önceki adaylığından süregelen bu tür akıllı hamleleri gerçekleştirebilecek tecrübe ve altyapıya sahip bir kent olduğuna göre bu tür çalışmaların ve doğru hamlelerin planlanması sürecinin en etkin biçimde yerine getirildiğini düşünmekte yarar vardır. Ancak unutulmaması gereken bir husus vardır ki, bu önemli hamle planlanmadığı ve uygulanabilir olmadığı takdirde ne kadar güçlü söylemleriniz olduğuna bakılmaksızın EXPO adaylığınız hüsranla sonuçlanabilir.

Bu önemli husus halkla ilişkiler planlarının oluşturulması ve İzmir’in adaylığı hakkında yerel, ulusal ve uluslararası farkındalığı arttırmaya yönelik kampanyaların geliştirilmesi ile ilgilidir. Son dönemece girilirken yeterince geç kalındığını düşündüğüm ancak yine de bir an önce harekete geçilmesi gereken sivil toplumun bilinçlendirilmesi ve organizasyona yönelik heyecanının uyandırılması hareketinin başlatılması ve tüm dünyaca takip edilebilen bir süreç haline gelmesi gerekmektedir.

İletişim ve tanıtım faaliyetlerinin bir an önce planlanması, şayet planlama ve uygulama sürecinde sıkıntılar yaşanıyorsa konunun uzmanlarına, deneyim ve bilgi birikimi sahibi olanlara danışılmalı ve bu kişiler sürece dâhil edilmelidir. Bu konuyu birçok yönden değerlendirmek ve irdelemek mümkündür. Gönüllü faaliyetlerinin sosyolojik yöntemi, eğitim süreci ve koordinesi için gerekli çalışmaların adaylığımızın olumlu sonuçlanacağını varsayarak tasarlamakta büyük fayda olduğunu düşünüyorum.

İzmir Kent Konseyi’nde bu türden bir sivil oluşumun öncüsü ve teşvikçisi olan EXPO 2020 İzmir Çalışma Grubu’nun kurucu üyesi ve baş aktörlerinden biri olarak kent konseylerinin bu çalışmaları gerçekleştirebilecek en uygun sivil mekanizmalar olduğunu düşünüyor; bir araya gelindiği takdirde büyük bir güç ve dinamizm doğabileceğine inanıyorum. Bir sonraki köşe yazımda da bu grubun sivil toplum çalışmaları ve gönüllülük katkıları hakkında bilgileri sizlerle paylaşmayı planlıyorum.

Halkın katılmadığı bir EXPO adaylık sürecinin başarıya ulaşabileceğinden bahsetmek mümkün olamayacağı gibi EXPO’yu kazanmış olan kentlerin gönüllü faaliyetleri olmadan başarılı bir organizasyon planlayabilmesi ve altı aylık organizasyon sonunda kentin sürdürülebilir kalkınma temelli bir planlama oluşturabilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle başarıya ulaşabilmek, etkin bir takım olgusunu benimseyen yönetimlerce mümkün olabilecektir.

İzmir ancak, bu büyük organizasyonu başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm gönüllü kuruluşlar, meslek odaları ve üniversitelerin de desteği ile düzenlemeye hak kazanabilecektir. O nedenle bu sorumluluklarla yola çıkarak hedefe ulaşmak isteyen “İzmir’i seviyorum” diyerek kentine sahip çıkan, her zaman kenti için gönülden çalışan yürekli “4 milyon İzmirli” aranıyor.


Çağrı GRUŞÇU
EXPO Dünya Sergileri Uzmanı

23.12.2012


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.