'Yiğitler ...... ' / mi?

20 Ağustos 2012 16:09 / 2644 kez okundu!

 


"Alnı çizgi çizgi zafer oyuklu
Anası ağlamış öfke yayıklı
Elinde dirgeni kara bıyıklı
Yiğitler yiğitler bizim yiğitler"
(Aşık Mahsuni Şerif)


Genellikle net'te dolaşırken, TV'de müzik çalan bir yer bulup dinlerim. İşte yine böyle bir günde, TV'de Aşık Mahsuni'nin güzel şarkılarından birisi olan, severek dinlediğim, "Yiğitler" şarkısına rastlayınca hemen orada durdum. Durmamla, hayretler içinde kalarak izlemem bir oldu. Şarkının çaldığı TV kanalı, Ulusalcı-Solcu-Kemalistlerin sürekli propaganda yaptıkları bir TV kanalıydı.

Bir yandan şarkı çalınıyorken, ekranda ise şarkının kast ettiği "yiğitler" diye, Tespit edebildiğim kadarıyla, Levent Ersöz, Teoman Barutçu, Levent Temizsoy, Veli Küçük, Hasan Iğsız, Mustafa Levent Göktaş, Çetin Doğan, Dursun Çiçek, Hanefi Avcı, Mustafa Levent Göktaş, Atilla Uğur, Doğu Perinçek, Hurşit Tolon, İlker Başbuğ, .... vs nin görüntüleri akıp gidiyordu. Ekranda akan görüntüler, Ergenekon davasından, Balyoz, Ayışığı, Yakamoz vs gibi darbe davasından yargılananların fotograflarıydı. Demek ki, Ulusalcı-Solcu-Kemalistlerin "Yiğitleri" bunlarmış dedim kendi kendime.

Ekranda görüntüleri kayan, Ulusalcı-Solcu-Kemalistlerin yiğitlerinin bir kısmına, yakından bakarak tanımaya çalışalım.

Levent Ersöz: Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, Jandarma İstihbarat Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulunan Ersöz, Ergenekon Davasındaki İddianameye göre, Askeri amaçlar dışında görev alanına girmeyen sivilleri fişlemiş, bazılarını görev yerine davet edip gizli kamerayla kayıt altına almış, ilerde yapmayı planladıkları darbe'ye kamuoyu oluşturmak için hayalı suç örgütleri ve sanıklar yaratıp dosyalar hazırlanmış, onlarca Milletvekili kanunsuz olarak takip edilmiş ve fişlenmiştir. Levent Ersöz esas görevi olarak, Albay Teoman Barutçu'nun bulaştığı kirli işleri, cinayetleri vs yi rapor etmesi gerekirken, görmezden gelip tek satır rapor yazmazken, hakkında hiç bir emir almadığı halde amiri durumunda ki Orgeneral Hilmi Özkök'e ilişkin istihbari raporlar evinde çıkmıştır.

Yine aynı davanın tanıklarından Erhan Özen'in anlattığına göre, Erhan Özen olarak, 'JİTEM adına gayri resmi çalıştığı yıllarda Veli Küçük, Levent Ersöz ve Muzaffer Tekin'le irtibatlı çalışmış, mevcut iktidarı zayıflatma ve zor durumda bırakmaya yönelik eylemler planlanlamışlar. Eski JİTEM elemanı Erhan Özen, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Hrant Dink cinayeti davasında tanıklık ettiği sırada, Malatya Yayınevi cinayetleriyle ilgili bilgi sahibi olduğunu söylemesi üzerine mahkeme heyeti Malatya Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerin duruşmasında tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

Levent Ersöz, bir çok tanık tarafından, başta Şırnak olmak üzere bölgede ki, yüzlerce faili meçhul cinayette parmağı ve ilişkisi olduğu iddia edilirken, bölgedeki bütün karanlık eylemlerin de "kara kutusu" olduğu iddia edilir. Bulaştığı iddia edilen başlıca cinayetler, Vedat Aydı'ın öldürülmesi, Gaffar Okan'ın öldürülmesi, Gözaltında iken kaybolan faili meçhullerden Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'in öldürülmeleridir. Silopi'de olan birçok kayıp vakasının yakınları, hep Levent Ersöz'ü işaret ederler verdikleri ifadelerinde.

Levent Ersöz'ün bulaştığı kirli işleri, bulaştığı gözaltında kayıp vakaları ve faili meçhul cinayatlerini saymakla bitmez. İşte böyle bir "Yiğittir" Levent Ersöz. Daha doğrusu Ulusalcı-Solcu-Kemalist'lerin TV'sindeki yiğitlerden bir tanesi böyle bir "yiğit"tir.

Levent Ersöz'ün JİTEM'de birlikte görev yaptığı, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'in bulaştığı dosyaları kamuoyu tarafından çok bilindiği için yazmaya bile gerek yok herhalde. İsteyen Google'ye yazarak nasıl "yiğitler" olduklarını görebilirler.

1993-1994 yıllarında Elazığ İl Jandarma Alay Komutanı Albay Teoman Barutçu'yu yakından tanıdığını belirten bir tanık şunları söylüyor: “Teoman Barutçu, 33 asker kurşuna dizildiğinde, Elazığ Jandarma Alay Komutanı'ydı… Teoman Barutçu'dan çekinmeyen hiçbir sivil, hiçbir kimse yoktu. Elazığ JİTEM Grup Komutanlığı da, bu kişinin emrindeydi. Yıldız timleri denilen itirafçı timleri de bu kişinin emir komutasındaydı. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ı bugün bu durum ve pozisyona getiren kişi budur. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir çok ilinde Teoman Barutçu, kontra gerillanın komutanı olarak bilinir. O dönemde JİTEM Grup Komutanlığı'nı, Jandarma Kıdemli Binbaşı Ahmet Cem Ersever yapıyordu. Cem Ersever de, Teoman Barutçu'nun emir ve komutasındaki kişilerdendi..”

Taraf gazetesinde yer alan ve "Yiğit"lerin bir kısmının görevli olarak içinde yer aldığı, kimisinin yöneticisi olduğu JİTEM'in yaptığı, tanıklarca belirtilen cinayetlerin sadece küçük bir kısmını yazacak olursak:

» Necati Aydın,

» Mehmet Ay

» Ramazan Keskin

» Mehmet Salih Dönen

» Mehmet Saim Dönen

» Murat Aslan

» Hasan Ergül

» Mehmet Emin Kaynar

» İzettin Acet

» Ercan Başer

» İhsan Haran

» İdris Yıldırım

» Abdülkadir Çelikbilek

» Vedat Aydın

» Behzat Özkan

» Behattin Turan

» Nevzat Kelekçi

» Hafzı Ekenci

» Mustafa Ata

» Ramazan Yazıcı

» Fahriye Mahmut

» Mahmut Mahmut

» Veysi Tekin

» Fevzi Erkal

» Lütfi Uyar

» Mehmet Nacar

» Mehmet Güngör

» Zübeyr Uygun

» Mustafa Uygun

» Sıddık Uygun

» Mehmet Akıncı

» Şeyhmuz Akıncı

» Mehmet Mehmet Saydın

» Mehmet Şah İkonsoy

» Gencan’da bulunan iki kimliği belirsiz ceset

» Hani yolunda cesedi bulunan kimliği belirsiz bir kadın cesedi

» Hani eski yolu ve Gencan Köyü kavşağında bulunan kimliği belirsiz iki erkek cesedi

» Gencan-Hani yol kavşağında kimliği belirsiz bir erkek cesedi

» Servet Aslan

» Fatma Aslan

» Şemsettin Tek

» Sıddık Etyemez

» Ahmet Ceylan

» Şahabettin Latifeci

» Nizamettin Ece

» Abdulkadir Zogurlu

» Zana Zogurlu

» Talat Akyıldız

» Zahid Turan

» Fikri Özgen

» Orhan Cingöz

» Mehmet Bektaş

» Şerif Avşar

» Musa Toprak

» Mehmet Şen

» Metin Can

» Hasan Kaya

» Mehmet Sincar

» Hakkı Kaya

» Fethi Yıldırım

» Turgut Yenisoy

» Doktor Recai Aydın

» Ali Tekdağ

» Seyithan Ulumaskan

» Sadık Ulumaskan

» Edip Aksoy

» Muhsin Gül

» Mehmet Kılıç

» Albay Rıdvan Özden

» Lice’de (1993.10.22) Bahtiyar Aydın ve 15 kişinin öldürülmesi

» 1993’te Bingöl-Elazığ karayolunda 33 er ve dört sivilin öldürülmesi

» Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan ve 5 polisin şehit edilmesi

» Avukat Mustafa Özer’in arabasının altında C4 patlayıcı bombanın patlatılması

» Mardin-Kızıltepe’de Renault marka bir otomobilin C4 ile patlatılması.

(http://www.taraf.com.tr/haber/aygan-117-cinayetin-adini-koydu.htm)


Bunlar sadece bir çırpıda aklıma gelen, "Yiğitler"den bazılarının yaptığı "Yiğitliklerdi". Bazılarının "yiğitlik"lerini yazmaya kalksam yüzlerce sayfa bilgi yazılabilir, yapılanlar hakkında.

Doğrusu TV'de ekranda kayan fotoğrafları gördüğümde, bu fotografların bazılarının hatırlamamı sağladığı olaylardan dolayı midemin kalktığını hissettim. Ne kadar, pis bir işe, yasa dışı bir olaya, Demokrasi dışı bir işe bulaşan birisi varsa, Ulusalcı-Kemalistlerin "yiğit"lerinden birisi idi.

Eğer bunlar "Yiğit"se, katil, darbeci, demokrasi düşmanı, insan hakları düşmanı, yanlış bilgi veren, hırsız, üçkağıtçı, yalancı, işkenceci, andıçcı, vs kime denir acaba?


Sevgiyle kalın,


Ergün EŞSİZOĞLU

20.08.2012

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.