AKP'ye hatırlatmak lazım

04 Haziran 2012 11:30 / 1842 kez okundu!

 


Çok yakın tarihimizde, Darbelere ve Darbecilere karşı kararlı bir duruş sergilendiğini biliyoruz. 2003-2007 yılları arasında, darbe planlarının yoğun biçimde nasıl yapıldığını, darbelerin nasıl organize edildiğini, kimlerin bu darbe çalışmaları içinde aktif olarak yer aldığını, Ergenekon-Balyoz-İnternet andıcı-Islak imza vs. davaları sayesinde öğrenmiş bulunmaktayız.

Ümraniye'de yakalanan belge-silah-bombalarla başlayan süreç, çorap söküğü gibi devam ederek günümüze kadar geldi. Kuşkusuz Hükümetin bu davaların arkasında kararlı biçimde durması sayesinde bu gerçekleşti. Ancak son günlerde Hükümetin gerek çıkarmayı düşündüğü bazı yasa taslaklarından, gerekse yaptığı bazı görüşmelerden, açıkladığı bazı düşüncelerinden, ...... öyle anlaşılıyor ki, Hükümet eskisi gibi kararlı biçimde bu davaların arkasında durmak istemediği gibi, seri bir şekilde darbecileri salıverecek bir anlayış içindedir.

Sanki "bugüne kadar yaptıklarımız yeter, darbeciliğin ve darbecilerin sonunu getirdik" diye düşünüyorlar.

Darbecilerin yargılandığı davaların arkasında kararlı bir şekilde durmamanın nelere yol açacağını AKP'ye hatırlatmak lazım. Eğer darbeciler hakkında gerekenler devam ederek yapılmazsa, darbecilerin ilerde onlara zerre kadar acımayacağını tarihten iki olayla hatırlatmak isteriz. Ayrıca bugünlerde internete düşen ses kayıtlarından da anlaşılıyor ki, darbeciler onların "çoluklarına çocuklarına kadar" uzanan bir intikam hırsı içinde.

AKP'ye hatırlatmak istediğimiz birinci olayımız Ülkemizden:

Tarih 1957 yılının aralık ayı.

TSK'da muvazzaf olarak görev yapan bir Albay gerçek kimliğini saklamadan yapılacak bir darbe ihbarında bulunur. Bu kişi, darbe yapmak isteyen Albaylar cuntası içinde olduğunu ve hükümeti devirmek için bir darbe hazırlığı yapıldığını ihbar eder. İhbar eden Albayın ismi Samet Kuşçu'dur.

Samet Kuşçu'nun ismini verdiği 9 albay önce tutuklanır. Sonrasında "İyi çocuklara" sahiplenenlerin müdahelesiyle bütün subaylar salıverilir. Zamanla hepsi ASKERİ MAHKEMEDEN beraat ederler.

Sadece Samet Kuşçu ceza alır. " ... haksız yere töhmet altında bırakmaktan ... " ceza alan Samet Kuşçu ordudan da atılır.

Derken efendim, gel zaman git zaman, 1960 yılı 27 Mayıs'ı gelir ve bizim darbe ile suçlanıp beraat eden subayların da içinde yer aldığı, TSK personeli tarafından hepimizin bildiği 27 Mayıs darbesi yapılır. Samet Kuşçu bu sefer de darbeciler tarafından tutuklanarak, TSK'nın sırrını açıklamakla suçlanır. :))))

27 Mayıs Darbesini yapanlar, Adnan Menderes'e, arkadaşlarına, zerre kadar acımamışlar ve de haksız yere asmışlardır.

AKP'ye hatırlatmak istediğimiz ikinci olayımız da dünyadan:

Tarih 1967, yer Yunanistan.

Yunanistanda albaylar cuntası ile Yunan Silahlı Kuvvetleri darbe yaparak yönetime el koyar.

Esas ilginci darbe öncesinde darbeyi yapan Albayların lider kadrosu dahil hepsi bir şekilde yakalanıp yagılanırlar. Ancak aynen Türkiye'de olduğu gibi zamanla hepsi beraat ederler ve çıktıktan bir yıl sonra hedefledikleri darbeyi yaparlar ve kendilerini yargılayanların bir kısmını asarlar ve bir çoğunu da tutuklarlar.

Yani Darbe girişiminden beraat edenler, kendilerini yargılayanları, Darbe yaparak elde ettikleri yönetim sayesinde yargılarken en ufak bir acıma tepkisi göstermemişlerdir.

AKP nin de bu tarihi gerçekleri unutmadan Darbe girişiminde bulunanlara karşı gereği neyse sonuna kadar hiç taviz vermeden, yapmasını hatırlatırız.


NOT: Yunanistandaki Albaylar Cuntası günümüzde yaşadığımız süreçle bir çok açıdan benzerlikler içermektedir. Bu olayın çok güzel anlatıldığı "Z" filmini mutlaka seyretmenizi öneriririm. Seyretmeyen arkadaşlar varsa, piyasada satışı olmayan bu filmi internetten bulup indirerek seyredebilirler. İnternetten bulamayan arkadaşlar, bana ergun.2000@gmail.com adresime yazmaları halinde, onlara filmi indirecekleri rapid linklerini gönderebilirim.

Sevgiyle kalın.


Ergün EŞSİZOĞLU

04.06.2012
 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.